Domů
Obnovitelné zdroje
Výrobci větrných turbín obrací svou pozornost na "hybridní elektrárny"
Zdroj: National Grid

Výrobci větrných turbín obrací svou pozornost na "hybridní elektrárny"

Výrobci větrných turbín po letech, kdy si s cenovou konkurencí nemuseli příliš lámat hlavu, zažívají střet s tržní realitou. Jejich zisky tlačí dolů celosvětový rozmach aukcí OZE. Možné řešení, jak se s novou situací vypořádat, nabízí tzv. „hybridní elektrárny“. Pod pojmem hybridní elektrárna se v této souvislosti rozumí kombinace několika typů elektráren v jedné lokalitě s možností jejich doplnění o bateriové úložiště. Velcí výrobci větrných turbín již v této oblasti připravují své první pilotní projekty.

Mezi společnosti, které jsou v oblasti hybridních elektráren nejdále, patří dánský Vestas. Jeho větrné turbíny jsou součástí aktuálně budovaného projektu Kennedy energy park v Austrálii. Součástí projektu v hodnotě 160 milionu dolarů, ve kterém Vestas figuruje jako generální dodavatel, je 43MW větrný park. Dále je součástí Kennedy energy parku 15MW fotovoltaická elektrárna a bateriové úložiště Tesla o výkonu 2MW a kapacitě 4 MWh.

„Tento projekt naznačuje, jakým způsobem Vestas nahlíží na možnost integrace různých technologií. Zaměřujeme se na hledání způsobu, jak nejlépe integrovat jednotlivé zdroje do soustavy a efektivně řídit naše aktiva. Naším zájmem rozhodně není vývoj vlastních panelů nebo baterií,“ uvedl zástupce vedoucího komunikace společnosti Vestas Andrew Hilton.

Vestas také nedávno investoval 10 milionů euro do švédské továrny na baterie Northvolt, ze které má být evropská obdoba Gigafactory společnosti Tesla. Stejnou sumu do továrny investovala i Scania a na projektu se podílí také technologický gigant ABB.

K hybridním projektům se obrací Siemens Gamesa i čínští výrobci

Vestas ovšem ani z daleka není jedinou společností vyrábějící větrné elektrárny, která zkoumá možnosti kombinace více OZE včetně možného propojení s akumulací.

Siemens Gamesa přistavuje ke svému 50MW indickému větrnému parku fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 28,8 MW. Kombinaci solární a větrné elektrárny o výkonu až 600 MW v Chile plánuje vybudovat  španělský developer Fotowatio.

„Rostoucí zájem Vestasu o hybridní projekty kombinující větrné a solární elektrárny spolu s bateriovými úložišti jasně dokládá nové příležitosti, které s sebou transformace energetiky přináší. Na obdobné projekty se ovšem zaměřují také jeho významní konkurenti jako například Siemens Gamesa, Suzlon nebo Goldwind,“ doplňuje k tématu analytik BNEF James Evans.

Komentáře

(2)

jozef heinrich

12. únor 2018, 13:25

aky je vas nazor na hybridnu elektraren typu plavajuca solarna elektraren v rezervoari vodnej elektrarne ?

Vyhody/nevyhody ?

Dakujem

Petr

12. únor 2018, 18:16

Nesměla by zamrzat hladina, jak se u nás někdy stává.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.