Domů
Větrné elektrárny
BNEF: Dominance Číny v oblasti onshore větrné energetiky poroste, zbytek světa sází stále více na offshore
Větrná elektrárna Lake Turkana. Zdroj: ltwp.co.ke
Zdroj: ltwp.co.ke

BNEF: Dominance Číny v oblasti onshore větrné energetiky poroste, zbytek světa sází stále více na offshore

Pozice Číny jakožto lídra v oblasti nového i celkového instalovaného výkonu onshore větrných elektráren by měla v následujících 10 letech nadále posilovat. Zbylé státy světa se budou stále více orientovat na větrné elektrárny budované na moři. Vyplývá to z výhledů zveřejněných výzkumníky z BloombergNEF (BNEF).

Větrný sektor se podle BNEF v loňském roce velmi rychle oklepal z dopadů pandemie COVID-19 a dokonce dosáhl nového rekordu, když bylo globálně uvedeno do provozu 97 GW nového instalovaného výkonu. Předchozí rekord z roku 2015 byl touto hodnotou posunut o více než 30 GW.

„Loňský rekord v nových instalacích byl hnán primárně historicky nejvyššími přírůstky instalovaného výkonu onshore větrných elektráren na dvou největších světových trzích - v USA a Číně. Výsledná hodnota dosáhla úrovně, kterou hodně analytiků, včetně BNEF, považovalo za nemožnou a dokazuje to, jak moc se může dodavatelský řetězec posílit, pokud jsou na stole dotace,“ uvedl BNEF.

BNEF připomněl, že například v Číně dosáhl loni nový instalovaný výkon v onshore větrných elektrárnách dvojnásobné hodnoty ve srovnání s rokem 2019, kdy hlavním důvodem bylo ukončení podpory formou výkupních cen ke konci roku 2020.

S ukončením provozní podpory souvisel i nebývalý nárůst nových instalací ve Spojených státech amerických. Podle BNEF bylo v USA pouze v posledním čtvrtletí loňského roku uvedeno do provozu 11 GW nových onshore větrných elektráren. To je více než celkový roční přírůstek ve kterémkoliv roce od roku 2012.

Dominance Číny na pevnině

Čína bude podle BNEF i nadále hlavním tahounem v oblasti rozvoje onshore větrných elektráren. Do roku 2030 by měl vzrůst podíl instalovaného výkonu onshore větrných elektráren v Číně na globálním instalovaném výkonu těchto zdrojů ze současných zhruba 40 % téměř na 50 %. Naproti tomu podíl Číny na globálním instalovaném výkonu offshore větrných elektráren se má snížit ze současných 40 % na 30 %.

„Čína se dokázala vyhnout některým problémům, jako jsou lokální opozice, problémy se získáním povolení nebo opožděný rozvoj elektrizační soustavy, které přibrzdily rozvoj onshore větrných elektráren ve vybraných státech, například v zavedených evropských trzích, jako jsou Spojené království či Německo,“ uvedl BNEF.

I kvůli výše uvedeným důvodům se vlády mimo Čínu začínají podle BNEF stále více orientovat na offshore větrné elektrárny. To by sice mohlo přinést výhody typu vytvoření nových "zelených" pracovních pozic, ale zároveň to s sebou nese potřebu výrazně vyšších investičních nákladů, které budou zapotřebí pro dosažení dekarbonizačních cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
6. srpen 2021, 17:11

Čína má velmi dobré podmínky pro využití VTE a hodně regulační energie v soustavě díky vodním el. Navíc koncentrace obyvatel je v Číně značně rozdílná, takže mohou stavět VTE v oblastech kde prakticky nikdo nebydlí. Nicméně zásadní jsou dotace a ty v Číně padají, z tohoto pohledu si nemyslím, že instalovaný výkon poroste tak jako loni naopak letos bych čekal velký propad.

Jan Stehlik
6. srpen 2021, 19:08

Ještě dodat kolik větrné elektrárny dělají procent na celkovém mixu a porovnat s ostatními státy .

Josef
6. srpen 2021, 21:51

Ano to je také dobrý argument , Čína je samozřejmě velká takže VTE mají podíl v Číně cca 6%. EU 14% , USA 13% . na obyvatele pokud je Čína 100% pak EU =220% a USA =280%. Takže z tohoto pohledu se zdá že Čína vyrábí málo el. energie z větru , jenže když přihlédneme k celkové spotřebě energie na obyvatele , pak zjistíme , že Čína vyrobí poměrově podobné množství energie z větru jako USA a vyhrává EU , takže čísla jsou hodně relativní.

Ve skutečnost je asi taková ,že vede EU a USA + Čína jsou na tom relativně stejně. Problém je v tom ,že je to Pyrrhovo vítězství.

Jan Stehlik
7. srpen 2021, 09:03

EU není stát . Tudíž německo s 50% jasně vede a čína s 6% se uculuje pod fousy.

PetrV
7. srpen 2021, 16:04

Kolik pokryval vítr 8.1.2021? Němci spalovali i psí chlupy a navíc dovazeli. Dtto Rakušani. Mrazy oze nesvědčí ale jak na potvoru twhdy je největší spotřeba. Angličani by mohli vyprávět.

blaha.p
9. srpen 2021, 11:41

8.1. 2021 pokrýval vítr 8%, a 21.1. pokrýval 55%, 13.3 dokonce 64%, dnes to je např. 40%.

Všichni energetici a odborníci s proměnlivostí počítají, nestabilita výroby je základní vlastnost VTE. Musíš se s tím naučit žít i ty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se