Domů
Větrné elektrárny
Instalovaný výkon offshore větrných elektráren by mohl do konce desetiletí vzrůst až 8krát, zejména díky Číně
Větrné turbíny na moři

Instalovaný výkon offshore větrných elektráren by mohl do konce desetiletí vzrůst až 8krát, zejména díky Číně

Čína povede světový trend nárůstu offshore větrných elektráren. Uvádí to nová studie, která zároveň predikuje, že již v tomto desetiletí bude sektor offshore větrné energetiky schopný vyprodukovat celosvětově na 900 tisíc nových pracovních míst.

Podle Globální komise pro větrnou energetiku (Global Wind Energy Council – GWEC) může instalovaný výkon větrných elektráren umístěných na moři do konce tohoto desetiletí vzrůst až osminásobně, a to především díky nárůstu množství výroben v mořských teritoriích patřících Číně.

Zpráva GWEC uvádí, že výkon offshore energetiky by do roku 2030 mohl stoupnout až o 234 GW. Tahounem pak bude především asijsko-pacifická oblast. Celosvětový přírůstek na konci minulého roku byl přitom dle zprávy přes 29 GW, což představuje prozatím nejvyšší zaznamenaný roční přírůstek. GWEC i proto své predikce ve své nejnovější zprávě upravila.

Jak upozorňuje Ben Backwell, větrná energetika se opravdu stává globální trendem, a to i díky tomu, že státy „chápou roli, kterou mohou technologie OZE hrát při nastartování post-covidového ekonomického oživení“. Offshore energetika může do konce desetiletí vytvořit na 900 tisíc nových pracovních míst a možná i více, a sice pokud státy využijí ekonomický stimul k podpoře obnovitelné energetiky, jak poznamenal Backwell.

Největší nárůst v Asii

Od roku 2013 roste energetika na moři každoročně v průměru téměř o čtvrtinu, což je zapříčiněno především řadou nových projektů v evropských vodách. V Evropě se v současnosti nachází 75 % všech světových větrných elektráren umístěných na moři. Jak predikuje GWEC, Evropu ale brzy předežene Asie. Rozvíjet se bude trh s větrnou energií nejen v Číně, ale i v Japonsku, Jižní Koreji nebo Vietnamu.

Predikce věří i Severní Americe

V loňském roce bylo v čínských vodách instalováno rekordních 2,4 GW větrných elektráren. V žebříčku poté následuje Spojené království, které instalovalo 1,8 GW a Německo, které je zodpovědné za dalších 1,1 GW.

Na konci desetiletí však GWEC predikuje, že více než pětina světových větrných elektráren na moři bude čínských (to odpovídá cca 52 GW), následovat bude Spojené království s 40,3 GW.

Třetím největším trhem pro větrný offshore pak bude Severní Amerika. Na konci roku 2019 zde bylo sice instalováno pouhých 30 MW, dle zprávy lze ale očekávat, že toto číslo do roku 2030 vzroste na 23 GW.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
11. srpen 2020, 14:03

To samé zhruba platí i o FVE. V roce 2030 už jejich roční výroba elektřiny (VtE + FVE) několika násobně přesáhne výrobu JE.

Kamil Kubů
11. srpen 2020, 14:51

Je vidět, že správně nastavené podpory pro určitý sektor dokážou dělat opravdové divy :-)

Milan Vaněček
11. srpen 2020, 15:18

Ano dokázaly že už se na mnoha místech staví VtE a FVE bez dotací. Tak to má být a tak to bude nakonec všude

Kamil Kubů
11. srpen 2020, 15:35

Dotace nemusí vypadat vždy tak jako ty nehorázné výkupní ceny v našem solárním tunelu.

Kupříkladu v USA jsou nastavené daňové předpisy takovým způsobem, že OZE technologie dokážete odepsat během pěti až sedmi let a pro některé případy (bateriové úložiště 100% napájené ze soláru) máte k dipozici ještě ještě 30% daňový kredit z hodnoty investice. Vzhledem k vysokým daním v USA to vytváří prostor k tomu, aby se vyplatilo investovat i do "blbosti", protože se investice vrátí zpět v podstatě zaplacená daňovými kredity z rozpočtu ministerstva financí. Kolik to vydělá vlastní produkcí je už jenom příjemná třešnička na dortu.

O dotacích v centrálně řízené ekonomice Číny nemá cenu spekulovat. A UK mají rovněž podporu pro OZE v daňových předpisech velmi silnou.

Milan Vaněček
11. srpen 2020, 16:48

Souhlasím, vždyť o tom pořád píšu

Josef
11. srpen 2020, 20:10

234GW = roční výroba 1000TWh , pokud vezmeme spotřebu na hlavu asi 6MWh (ČR) = el. energie pro 166 mil lidí. Pokud vezmeme, že dnes žije bez el. energie asi 800 mil lidí a každý rok máme na zemi asi 80 mil nových lidí, pak objem energie vyrobený pomocí této technologie bude do roku 2030 prakticky zanedbatelný. Z OZE je vítr na moři nejlepší zdroj tato prognóza znamená, že velkou tíhu růstu spotřeby el. energie lidstva do roku 2030 ponesou stále fosilní zdroje a tak jak bylo předpovězeno zažijí ve 20 tých letech svůj zlatý věk - budou levné a snadno dostupné.

Lubos Vozar
12. srpen 2020, 09:33

Tych 6 MWh na hlavu to ste brali ako spotrebu primarnej energie? Lebo 6MWh EE spotrebujem ja s mojim elektromobilom dokopy ak by som mal tak 30,000 km rocny najazd (moj najazd cca 10,000km = 1,4 MWh). Cela moja domacnost (3 ludia) aj s EV mame okolo 6 MWh rocne.

energetik II
12. srpen 2020, 11:00

Zdá se tedy , že Čína pro sebe uzme další světové prvenství. Tamní "komunisté" ? kormidlují svou ekonomiku daleko lépe jak "kapitalisté" v jiných státech /Brazílie, Turecko, Indie,..../

Carlos
12. srpen 2020, 11:07

Čínu i vzhledem k velikosti lze porovnávat jen s Indií a velmi složitě s EU, ale tu by bylo třeba brát jako celek a ne po jednotlivých státech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se