Domů
Elektrárny ve světě
Čínská síť nezvládá integraci OZE. O výstavbě elektráren rozhodne los
Gamesa, větrný park v indii. Zdroj: Gamesa

Čínská síť nezvládá integraci OZE. O výstavbě elektráren rozhodne los

Vedení čínského města Yanan, nacházejícího se v centru provincie Shaanxi, oznámilo, že bude  rozhodovat o udělení povolení na výstavbu nových projektů větrných elektráren losováním. Nedostatečně rozvinutá přenosová soustava v oblasti není schopna integrovat všechny projekty, které o povolení k výstavbě a připojení do sítě požádaly.

Poněkud netradiční, ale teoreticky spravedlivý způsob volby o tom, který větrný park bude stát, či ne zvolili v čínské severozápadní provincii Shannxi. Tato provincie je známá vysokou koncentrací větrných parků, které ale zároveň nemohou dodávat elektřinu do sítě, z důvodu přetěžování nedostatečně rozvinuté přenosové soustavy. Informaci přinesla agentura Reuters.

“ Po zpracování studie jsme se rozhodli, že pro rozhodování, které návrhy budou předloženy ke schválení provinční rozvojové a reformní komisi bude použita metoda losování.” prohlášení města Yanan

Čína poslední roky velmi výrazně investuje do alternativních zdrojů elektřiny, aby splnila závazky ohledně snížení znečištění a objemu vypouštěných emisí při výrobě elektřiny. Loni větrné parky disponovaly instalovaným výkonem 163,7 GW, což je meziroční nárůst o 10 %. Nyní se podílejí na instalovaném výkonu Číny 9,2 %.

Ovšem výroba obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren musí být často omezována. Hlavní vinu na tom nese tamnější přenosová soustava, která nezvládá výkon při vysoké soudobosti výroby OZE přenášet. Město Yanan přistoupilo k omezení vydaných povolení ke stavbě. Letos by tak mělo vzniknout maximálně 900 MW výkonu nových větrných elektráren. Ovšem žádost o výstavbu již podaly projekty o celkovém instalovaném výkonu 1300 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
24. duben 2018, 21:02

Losování má smysl jen ve třech případech.

Buď věříte v boha a tak přenecháváte to rozhodnutí jemu jako nejmoudřejšímu.

Nebo místní úředníci si můžou losováním zajišťovat pěkné příležitosti ke korupci.

A nakonec v tom má úlohu někdo z tajných služeb či podobných centrálně řízených, a je to způsob upřednostňování místí elity bez nutnosti nějakého složitého vysvětlování a odůvodňování veřejnosti.

Milan Vaněček
25. duben 2018, 09:27

Losování se v USA běžně používá jako demokratický způsob výběru. Totalita losování nepotřebuje. Ale nezamněňujte losování s "českou losovačkou".

Petr
25. duben 2018, 11:22

Však taky USA patří v mnoha oblastech své společnosti k extrémě věřícím i v rámci celého světa.

Ovšem třeba v jednu dobu i u nás masivně inzerovaná losovačka na Zelenou kartu je typická akce tajných služeb jako CIA ke globálnímu sběru osobních informací k lidech zajímajících se o USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se