Domů
Energetika v zahraničí
Mexická energetika s novým prezidentem nesměřuje k ozelenění

Mexická energetika s novým prezidentem nesměřuje k ozelenění

Ačkoli světová poptávka po fosilních palivech během pandemie covid-19 klesla a výkon slunečních a větrných elektráren v Mexiku spolehlivě pokrýval poptávku, která se od nich očekává, prezident Andrés Manuel López Obrador nadále bojkotuje nutnost přechodu na obnovitelnou energii. 

Jedním z posledních kroků podporovaných mexickým prezidentem bylo obejití běžného procesu veřejných konzultací ke v květnu zveřejněným pravidlům pro provoz přenosové a distribučních sítí. Pravidla obsahují několik velmi kontroverzních ustanovení, která nepodporují zvyšování energetické účinnosti a znevýhodňují zařízení generující energii z obnovitelných zdrojů.

Julio Valle z Mexické asociace pro větrnou energii upozorňuje, že nová pravidla pro mexickou rozvodnou síť upřednostňují výrobu z konvenčních zdrojů.

López Obrador tak pokračuje v sérii opatření systematicky zamířených proti rozvoji obnovitelných zdrojů. Nově zvolený prezident například již v prvním měsíci svého úřadu zrušil vyhlášenou aukci na obnovitelné zdroje. V roce 2017 přitom aukce na OZE zajistila nejnižší cenu elektřiny v Mexiku ve srovnání s jinými zdroji. V nedávné době pak úřad například avizoval, že dočasně pozastaví výkon kontrol, které musí solární a větrné farmy podstoupit předtím, než začnou fungovat. To vše vzbuzuje neklid mezi investory do obnovitelných zdrojů energie. Ačkoli se očekávalo, že větrná energetika až ztrojnásobí svůj výkon na 15 GW do roku 2024, prognózy již nyní přestávají být tak pozitivní.

Mexiko je přitom jedenáctým největším producentem emisí skleníkových plynů na světě a zavázalo se k jejich snížení o 9 % do roku 2030, ve srovnání s rokem 2010. Potenciál výroby z větru a slunce je velký.

Lopez Obradorův narativ však nekoreluje s konceptem obnovitelných zdrojů. Výrobny často vlastní zahraniční entity. Současný mexický prezident přitom propaguje myšlenku státního vlastnictví zdrojů. V Mexiku těžená ropa a zemní plyn jsou dle něj znakem prosperity. Prezident proto plánuje výstavbu sedmi nových zdrojů využívajících fosilní paliva a další podporu těžby ropy. Státní ropná firma Pemex, která se v současnosti topí v dluzích, bude dle nových plánu prezidenta příjemcem podpory jak finanční, tak i institucionální. V příštích několika letech má obdržet finanční injekci v hodnotě 15 miliard dolarů. Z tohoto balíku hodlá firma utratit více než polovinu na stavbu nové ropné rafinérie ve státě Tabasco.

Zdroj  úvodního obrázku: flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
St
11. červen 2020, 13:52

Takže chápu to správně, že Mexičané, místo aby uvědoměle dotacemi do OZE šli k světlým, zeleným zítřkům, mají tu "drzost" sázet na osvědčené zdroje energie?

energetik
11. červen 2020, 14:22

Chápete to špatně, přečtěte si to ještě jednou a se zapnutým mozkem jestli jej máte, protože dle vašich komentářů to nevypadá že ho máte.

St
11. červen 2020, 21:47

Pane energetik. Opravdu mám malý mozek a mám veliké problémy s chápáním psaného textu. Proto se na Vás s důvěrou obracím, by jste mi vysvětlil, jak to v tom Mexiku je. Předem Vám moc děkuji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se