Domů
Emise CO2
Čínské "zelené" zimní olympijské hry zvýší spotřebu zemního plynu během nadcházející zimy
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Čínské "zelené" zimní olympijské hry zvýší spotřebu zemního plynu během nadcházející zimy

Emise CO2
Bez komentáře
19. září 2021, 08:53
Jan Budín
Nadcházející olympijské a paralympijské zimní olympijské hry v Číně povedou podle analytiků z Platts k navýšení spotřeby zemního plynu během nadcházející zimy. Zpráva přichází v době, kdy globální ceny zemního plynu dosahují rekordních hodnot. 

Čína se podle Platts zavázala Světové zdravotnické organizaci (WHO) k dodržení standardů v oblasti znečištění ovzduší v době konání her, které mají proběhnout mezi 4. do 14. únorem 2022, když se v roce 2014 přihlásila k jejich pořádání.

Od té doby zavedly centrální i provinční vlády řadu opatření vedoucích ke snížení znečišťování ovzduší ze strany průmyslu, dopravy i obyvatelstva. Jedním z těchto opatření je odklon od uhlí v řadě sektorů a jeho náhrada obnovitelnými zdroji energie či zemním plynem.

„Poslední salva opatření proti znečišťování ovzduší zdůrazňuje roli politik při růstu spotřeby zemního plynu v Číně a zároveň posiluje obavy ohledně ceny zemního plynu na současném trhu a ohledně jeho role jakožto přechodného paliva v širší debatě o dekarbonizaci,“ uvedl Platts.

Čína plánuje podle Platts zásobovat všechna sportoviště v pořadatelských městech Pekingu a Čang-ťia-kchou elektřinou z obnovitelných zdrojů energie. Více než 85 % veřejných dopravních prostředků v těchto městech by dále mělo být poháněno elektřinou, zemním plynem nebo vodíkem.

Peking podle zveřejněných dat snížil spotřebu uhlí z historického maxima na úrovni 30 mil. tun za rok na loňských 1,7 mil. tun. Naprostá většina elektřiny je aktuálně vyráběna z obnovitelných zdrojů energie či zemního plynu, jehož aktuální podíl na celkové spotřebě energie v Pekingu činí zhruba 34 %.

Město Čang-ťia-kchou v sousedící provincii Che-pej pro změnu vybudovalo v posledních letech šest plynovodů s roční přepravní kapacitou 3,2 mld. m3, pět zařízení na výrobu vodíku a 16 vodíkových plnicích stanic. V plánu je také výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v objemu 22,5 TWh/rok a její dodávka do Pekingu pomocí nového elektrického vedení.

Kromě výše uvedeného se centrální i provinční vlády zaměřily na náhradu lokálních neefektivních uhelných kotlů, které byly nahrazeny kotli na zemní plyn, pokud byla oblast plynofikována, či elektrokotli a tepelnými čerpadly.
Výše uvedená opatření povedou během nadcházející zimy k růstu spotřeby zemního plynu, přičemž situace na globálním trhu se zemním plynem je již nyní napjatá.

„Ceny LNG se od srpna pohybují nad 6 000 čínskými juany za tunu (927 USD/t) a panují obavy, kam budou ceny směřovat během zimní špičky a jestli budou průmysloví spotřebitelé schopni takové ceny ustát,“ uvedl nejmenovaný čínský trader.

Platts doplnil, že spotové ceny LNG na trhu JKM, který je benchmarkem pro asijské ceny, se 14. září pohybovaly kolem 23,2 USD/MMBTu, což je téměř čtyřnásobek ve srovnání s loňskými cenami v tomto období.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516