Severoněmecké město Lübeck zaznamenalo minulý týden ve středu 4hodinový blackout. Ten byl způsoben poruchou v nedaleké rozvodně. Blackout narušil život celého města se 220 000 obyvateli. Chaos v dopravě, uzavřené obchody a restaurace, nefunkční mobilní sítě, lidé poslaní domů z práce, tak vypadal středeční den v Lübecku krátce po poledni.

Výpadek elektřiny zasáhl ve středu 9. května v poledne Lübeck a okolní obce v jihovýchodní části německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko. Nefunkční semafory způsobily chaos v dopravě, obchody se musely zavřít, lidé museli být vyproštěni z výtahů. Světla, počítače ani pokladny nefungovaly.

„Zaměstnanci postávali s netušícími pohledy před svými obchody. Nevěděli, co se děje. Zoufale se snažili získat informace. Ale internet, rádio i telefonní linky byly mrtvé. K tomu nebyl žádný příjem na mobilních telefonech,“ uvádí severoněmecká veřejná televizní a rádiová stanice NDR.

Obchodníci si stěžovali, že nemohou nic prodávat. Zákazníci si stěžovali, že nemohou nic koupit. „Nemůžu si dát ani šálek kávy,“ vysvětloval jeden z občanů města.

Příčinou zkrat v rozvodně

Příčinou byla technická závada v rozvodně ve Stockelsdorfu, kde zkrat způsobil destrukci vysokonapěťového vypínače. Technici byli schopni opravit škody po asi čtyřech hodinách, po tuto dobu bylo město naprosto ochromeno. Následky však obyvatelé pociťovali ještě večer. Telefonní systémy fungovaly jen částečně. Komerční rezervační systémy nepracovaly a mnoho satelitních systémů stále nebylo schopno doručit televizní obraz.

„Tento zničený vypínač způsobil výpadek proudu v #Lübecku,“ uvádí na svém twitterovém účtu místní novinář.

Detailní analýza příčiny poruchy stále probíhá.

Za provozování rozvodny Stockelsdorf, která je provozována jako plně bezobslužná, odpovídá provozovatel distribuční soustavy Netz Lübeck, dceřiná společnost Stadtwerke Lübeck. Městské společnosti Stadtwerke, jak je běžné napříč všemi většími městy v Německu, působí v roli dodavatele elektřiny a plynu, zajišťují telekomunikační služby a provoz vodovodních a kanalizačních sítí.

Postižení mají nárok na odškodnění

Postižení mají nyní nárok na nahrazení vzniklé škody přímo u společnosti Netz Lübeck. Mluvčí společnosti, Lars Hertrampf, se v televizním vysílání a tisku omluvil „mnoha tisícům dotčených občanů“.

Podle maloobchodního sdružení Nord vznikla jen u obchodníků v Lübecku ztráta tržeb ve výši přibližně 500 000 eur. Blackout ovlivnil také výrobu velkého výrobce zdravotnických a bezpečnostních technologií Dräger. Podle mluvčího společnosti bylo mnoho zaměstnanců posláno domů. Chladicí systémy byly během poruchy provozovány za pomoci nouzových generátorů.

Kvůli poruše došlo k poklesu napětí v části distribuční soustavy na hladině napětí 110 kV. Vzhledem k tomu, že byla ovlivněna přípojnice, byly problémy, mimo město Lübeck a okres Ostholstein, způsobeny také v sousedních okruzích. Většinou se jednalo o krátkodobé poklesy napětí.

Následující den vše jako obvykle, tedy skoro

Druhý den začíná v Lübecku již jako obvykle. Systémy fungují, obchody se opět otevřely. Všechno je téměř stejné jako vždy. Téměř. Protože supermarkety plní odpadkové koše chlazenými a mraženými výrobky, které musí být zlikvidovány.

Podobné výpadky v minulosti zasáhly i Prahu

Výpadky dodávky elektřiny způsobené poruchou v distribuční nebo přenosové soustavě zasáhly v historii i Prahu. Poslední dva případy, kdy v obou došlo k závadě v rozvodně Chodov, však trvaly podstatně kratší dobu než blackout v Lübecku a neovlivnily celé město.

Loni v únoru zasáhl výpadek dodávky elektřiny šest městských částí Prahy a trval okolo půl hodiny. V roce 2013, kdy po výbuchu a požáru transformátoru v rozvodně Chodov došlo k největší energetické havárii v Praze za posledních 25 let, byla třetina města bez elektřiny.  Obnovení dodávek trvalo místy až hodinu a půl a škoda v rozvodně se vyšplhala na 100 milionů korun.

Úvodní fotografie – ilustrativní. Zdroj: ČEPS a.s.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *