Domů
Německo
Německý regulátor prověří 6 obchodníků s elektřinou v souvislosti s červnovým nedostatkem výkonu v síti
Ztráty v přenosové soustavě
Zdroj: ČEPS

Německý regulátor prověří 6 obchodníků s elektřinou v souvislosti s červnovým nedostatkem výkonu v síti

Německo
1 komentář
23. říjen 2019, 06:19
Eduard Majling

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) oznámil, že prošetří postup několika společností aktivních na tamním trhu s elektřinou. Společnosti regulátor prověří v souvislosti s jejich odpovědností za odchylku poté, co se Německo během tří červnových dní ocitlo v situaci nedostatku výkonu nasmlouvaného v rámci podpůrných služeb, a muselo se tak obrátit na pomoc u sousedních provozovatelů soustav.

Německá soustava během tří červnových dní zaznamenala neočekávaně nedostatek výkonu, který přesáhl objem nasmlouvaného výkonu v rámci podpůrných služeb. Země se tak musela spolehnout na pomoc ze zahraničí.

Německý síťový regulátor již na začátku srpna zahájil konzultaci k otázce vymáhání odpovědného chování ze strany účastníků trhu s odpovědností za odchylku.

Nyní regulátor oznámil, že prošetří chování celkem 6 subjektů zodpovědných za odchylku, konkrétně se jedná o společnosti Trailstone, Statkraft Markets, Optimax Energy, Energie Vertrieb Deutschland, Danske Commodities a Centrica. V rámci celé procedúry bude posouzeno, zda tito účastníci trhu adekvátně plnili zákonnou povinnost minimalizovat svou odchylku.

Vyvážení soustavy je klíčové pro její bezpečný provoz

Bezpečný provoz elektrizační soustavy vyžaduje neustálé udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Subjekty s odpovědností za odchylku tak mají právní povinnost udržovat svou bilanci co nejvyrovnanější, tedy nakupovat dostatek elektrické energie pro pokrytí potřeb svých zákazníků.

Pokud síťový regulátor shledá opakované porušení této povinnosti, provozovatelé přenosové soustavy mohou dotčeným subjektům vypovědět  smlouvu o zúčtování odchylek, která je nezbytným předpokladem pro účast na energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
23. říjen 2019, 11:41

Zvláštní seznam. Žádná velká domácí ryba, jen jeden garážový agregátor z Lipska. Pak výsadek velkého finančního holdingu ovládaného, dobře-li čtu, kanadským Indem. Zbytek zavedené kamenné domy, britský původem plynař a tři Skandinávci, ti nemají ve zvyku faulovat. Hádám: Dánové jsou na vazby na zahraničí masivně zvyklí z domova, buď něco přehnali, nebo se teď opravdu diví, co jim BNA vyčítá. Pokud ale utrpí mediální popáleniny Equinor nebo Statkraft, mohou Němci na nápad perspektivně bilancovat pro své účely i severské vodní elektrárny načas zapomenout, došlo na to moc brzy a tím se to spíš pokazilo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516