Německo: Podíl OZE na vyrobené elektřině dosáhl loni v oblasti 50Hertz rekordních 60 %

DomůObnovitelné zdrojeNěmecko: Podíl OZE na vyrobené elektřině dosáhl loni v oblasti 50Hertz rekordních 60 %

Tři pětiny elektrické energie spotřebované v přenosové soustavě společnosti 50Hertz a k ní připojených distribučních soustavách v roce 2019 pocházely z obnovitelných zdrojů, uvedl v úterý agentuře Reuters nový výkonný ředitel společnosti, Stefan Kapferer.

„To je o 5 [procentních] bodů více než v roce 2018 a náš vůbec nejvyšší výsledek,“ uvedl Kapferer na konferenci v Berlíně. Tento podíl navíc vzhledem k technologickým zlepšením a řízení volatility pravděpodobně vzroste, dodal Kapferer.

Hodnota 60 % je světovým rekordem pro vysoce volatilní dodávku z větrných a solárních elektráren, tuto hodnotu překonávají země s vysokým podílem vodních elektráren, jejich výrobu však lze předvídat s vyšší mírou přesnosti.

50Hertz, který je z 80% vlastněná belgickým provozovatelem přenosové soustavy Elia, je jedním ze čtyř německých provozovatelů přenosové soustavy. Společnost zaznamenala loni ve svém regionu s 18 miliony zákazníky spotřebu 99 TWh. Téměř 60 TWh pocházelo z větrných a fotovoltaických elektráren uvedl Kapferer.

Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů si vyžádá miliardové investice do evropských sítí

Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v celém Německu v loňském roce přesáhl 40 %. Tento podíl by měl navíc v následujících letech růst, jelikož náš západní soused v rámci transformace své energetiky do konce roku 2022 odstaví svých šest zbývajících jaderných reaktorů a v rámci odklonu od uhlí bude postupně snižovat instalovaný výkon uhelných elektráren.

Generální ředitel Elia, Chris Peeters, uvedl, že provozovatelé přenosové soustavy se „učí praxí“, například při řešení výzvy v podobě zatmění Slunce v roce 2015, během kterého evropské sítě zvládly prudké změny dodávek z fotovoltaických elektráren.

Ještě asi před 5-10 lety provozovatelé přenosových soustav předpokládali, že pro stabilní provoz elektrizační soustavy podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě elektřiny může dosahovat maximálně 20-30 %.

„Lépe chápeme, jaká je nyní flexibilita v soustavě, jak můžeme reagovat na signály přicházející z trhu a jak investovat čas do digitalizace. Takže bych řekl, že 70-80 % je další bod zvratu,“ uvedl Peeters.

Jak Kapferer, tak Peeters dodali, že v příštích letech budou evropské elektrické sítě vyžadovat investice v řádu miliard euro. Důvodem jsou mimo rozvoj obnovitelných zdrojů energie také stále rostoucí požadavky Evropské komise na přeshraniční obchodování s elektřinou.

Pro dosažení svých klimatických cílů do roku 2030 plánuje Německo zvýšit elektrifikaci vytápění, dopravy a dalších průmyslových odvětví. Němečtí provozovatelé přenosových a distribučních soustav požadují v souvislosti s tím více finančních prostředků.

„Pokud němečtí provozovatelé přenosových soustav mají do roku 2030 utratit alespoň 60 miliard eur (1,5 bilionu korun), pak by v příštím regulačním období mělo dojít k vyšším výnosům,“ řekl Kapferer.

Další pětileté regulační období začíná v roce 2024.

Zdroj úvodní fotografie: TenneT