Ceny kobaltu používaného při výrobě lithium-ion baterií letí strmě vzhůru

DomůAkumulace energieCeny kobaltu používaného při výrobě lithium-ion baterií letí strmě vzhůru

Ceny kobaltu jako jednoho z klíčových prvků pro výrobu lithium-iontových baterií letí strmě vzhůru. Podle agentury Bloomberg za poslední rok rostly čtyřnásobným tempem ve srovnání s ostatními hlavními kovy.

Více než polovina globální produkce kobaltu pochází z Konga. Africká země vyprodukovala v loňském roce 66 000 tun. Druhý největší producent, Čína, oproti tomu vyprodukoval 7 700 tun. Těžba kobaltu v Kongu většinou probíhá neformálně v nejistých podmínkách, které v některých případech zahrnují dětskou práci.

Trh s kobaltem má podle analytiků CRU Group 5 500tunový schodek, světové dodávky v roce 2016 poklesly o 3,9 %. Nové projekty společnosti Katanga vlastněné Glencore Plc, společně s projekty Eurasian Resources Group by měly pomoci zmírnit deficit. Rostoucí ceny jsou podnětem pro asijské země k výrobě kobaltu jako vedlejšího produktu při produkci jiných kovů, jako je nikl nebo měď.

Procentuální nárůst cen kobaltu ve srovnání s komoditním indexem agentury Bloomberg. Zdroj: Bloomberg

Chile, které je největším producentem mědi, začíná studovat množství zásob kobaltu v zemi a možnosti obnovení těžby, která v zemi skončila před více než sedmdesáti lety. První společnost Cobalt Corp. se spojila se dvěma dalšími firmami, aby vytvořila to, co nazývá největším světovým průzkumníkem nerostných surovin.

Další společnost Corfo momentálně zkoumá záznamy, které ukazují, že v Chile bylo v letech 1844 až 1941 vytěženo více než 7 milionů tun kobaltové rudy. Dokument z roku 1944 ukazuje, že průměrný obsah kobaltu v rudě byl například oproti Kongu více než dvojnásobný. Minulý týden agentura zahájila 60denní kampaň, která má určit množství kobaltu v Chile.

Z důvodu rostoucí poptávky po bateriích by podle analytiků CRU Group měla celková poptávka po kobaltu do roku 2026 vzrůst o 34 %.

Poptávka po kobaltu pro baterie. Zdroj: Bloomberg
Štítky: