Ceny kobaltu používaného při výrobě lithium-ion baterií letí strmě vzhůru
Ceny kobaltu jako jednoho z klíčových prvků pro výrobu lithium-iontových baterií letí strmě vzhůru. Podle agentury Bloomberg za poslední rok rostly čtyřnásobným tempem ve srovnání s ostatními hlavními kovy.
Více než polovina globální produkce kobaltu pochází z Konga. Africká země vyprodukovala v loňském roce 66 000 tun. Druhý největší producent, Čína, oproti tomu vyprodukoval 7 700 tun. Těžba kobaltu v Kongu většinou probíhá neformálně v nejistých podmínkách, které v některých případech zahrnují dětskou práci.
Trh s kobaltem má podle analytiků CRU Group 5 500tunový schodek, světové dodávky v roce 2016 poklesly o 3,9 %. Nové projekty společnosti Katanga vlastněné Glencore Plc, společně s projekty Eurasian Resources Group by měly pomoci zmírnit deficit. Rostoucí ceny jsou podnětem pro asijské země k výrobě kobaltu jako vedlejšího produktu při produkci jiných kovů, jako je nikl nebo měď.
Chile, které je největším producentem mědi, začíná studovat množství zásob kobaltu v zemi a možnosti obnovení těžby, která v zemi skončila před více než sedmdesáti lety. První společnost Cobalt Corp. se spojila se dvěma dalšími firmami, aby vytvořila to, co nazývá největším světovým průzkumníkem nerostných surovin.
Další společnost Corfo momentálně zkoumá záznamy, které ukazují, že v Chile bylo v letech 1844 až 1941 vytěženo více než 7 milionů tun kobaltové rudy. Dokument z roku 1944 ukazuje, že průměrný obsah kobaltu v rudě byl například oproti Kongu více než dvojnásobný. Minulý týden agentura zahájila 60denní kampaň, která má určit množství kobaltu v Chile.
Z důvodu rostoucí poptávky po bateriích by podle analytiků CRU Group měla celková poptávka po kobaltu do roku 2026 vzrůst o 34 %.
Mohlo by vás zajímat:
Radomír Prus, investor, HE3DA s.r.o. na Infothermě 2017 tvrdil že HE3DA má i bezkobaltovou chemii a prý je dokonce levnější, takže se zdražení kobaltu nebojí. Proč, ale tedy standartě nepoužívají tu levnější bezkobaltovou neřekl :-)
Počítám, že nastane jeden ze dvou scénářů:
1) Během pár let se rozvine těžba kobaltu do té míry, že cena prudce klesne, protože ho bude dostatek. Donedávna stačila (jako nejlevnější z levných) produkce v Kongu, teď už to očividně není pravda. Podobné situace jsme zažili a zažíváme pořád.
2) Ukáže se, že kobaltu je málo. Pak výrobci baterií budou muset udělat technologický skok a rozjet výrobu baterií, které kobalt nepotřebují nebo ho potřebují mnohem méně. Takových chemismů je i v případě Li-ion baterií možných dost.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se