Siemens zprovoznil první elektrotermální úložiště energie, pojme 130 MWh
Společnost Siemens Gamesa Renewable Energy uvedla v Hamburku do provozu svůj systém pro elektrotermální skladování energie, který je schopen uložit až 130 MWh tepelné energie po dobu jednoho týdne. Akumulace probíhá elektrickým ohřevem tisíce tun lávových kamenů až na teplotu 750 °C. Cílem společnosti je navýšit skladovací schopnost systému až na jednotky GWh s elektrickým výkonem v řádu stovek MW.
Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) v polovině června v Německém Hamburku spustila jako první na světě elektrotermální systém akumulace energie (electric thermal energy storage system – ETES). Zařízení obsahuje přes 1000 tun lávových kamenů, které jsou ohřívány pomocí odporového ohřívače a dmychadla na teplotu 750 °C. Takto je v systému možno uchovat až 130 MWh tepelné energie po dobu jednoto týdne.
„Uvedením našeho zkušebního zařízení ETES do provozu jsme dosáhli důležitého milníku na cestě k zavedení vysoce výkonných systémů skladování energie. Naše technologie umožňuje skladovat elektřinu pro mnoho tisíc domácností za nízkou cenu a je základním stavebním kamenem pro další rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a úspěch energetické transformace,“ řekl Markus Tacke, generální ředitel společnosti SGRE.
Siemens věří, že tato inovativní technologie umožní nákladově efektivní skladování velkého množství energie. Cílem současného zařízení je otestovat skladovací možnosti a v dalším kroku začít s komerčním využíváním ETES. Siemens pak v blízké budoucnosti počítá s kapacitou systému v řádech GWh.
Elektrický výkon zatím ve výši 1,4 MW
Využití uložené energie je možné díky parní turbíně a elektrickému generátoru, který má v současné době výkon 1,4 MW a z uložené tepelné energie dokáže vyrábět elektřinu po dobu 24 hodin. Společnost uvádí, že celková účinnost při ukládání elektřiny do tepla a následné výroby elektřiny činí zhruba 45 %.
Pro další testování plánuje SGRE zařízení s elektrickým výkonem okolo 50 MW, v komerčním provozu by pak systémy měly disponovat výkonem v řádech stovek megawattů.
„Oddělení kolísající výroby a spotřeby energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím skladování je zásadním příspěvkem k realizaci transformace energetického systému. Proto potřebujeme nákladově efektivní, výkonné a škálovatelné systémy skladování energie,“ uvedl Andreas Feicht, státní tajemník spolkového Ministerstva hospodářství a energetiky.
Kromě výroby elektřiny je možnost akumulované teplo využít přímo pro vytápění či pro dodávky technologické páry (v těchto případech se účinnost vyšplhá přes 90 %).
Zdroj úvodní fotografie: SGRE
Mohlo by vás zajímat:
Je to drahé přínos nula. V Dánsku to zkoušeli jen na topení bez dotace ani ťuk.
Možná po tom bájném roce 2050. Do té doby bude výhodnější i nejsnadnější řešení při vytápění střídat plyn a elektřinu, když na moři fouká.
Další řešení pro potřebnou akumulaci energie z intermitentních zdrojů energie v praxi. A pak, že to nejde.
Teď už chybí jenom drobný krůček. Aby to místo MWh ukládalo TWh...
P2G
Ano, o P2G to platí také.
Jenom další ekoteroristická zhovadilost.
Budoucnost v energetice je krásná a růžová a nikoliv zhovadilá.
To dokáže asi jenom atomová bomba. Takových zařízení po světě jsou už desetitisíce.
45% účinnost..... vypadá to jako další úspěšná slepá ulička. Kondenzátory se ztrátou 3% vypadají mnohem lépe. Jenže stejně jako rozžhavená bomba z kamenů mají také stejnou razanci při poruše a zkratu . Nicméně němci toho už dokázali tolik ...1. a 2. světovou, odstavit atomky, vítáme vás, elektromobil do každé domácnosti bez ohledu na odstavené atomky..... že vlastně nepřekvapí kontunuální snahou a likvidaci Světa ...
Nic než další nesmyslné protiněmecké štvaní...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se