Vattenfall spustil pilotní projekt akumulace energie v solích ve své berlínské teplárně

DomůAkumulace energieVattenfall spustil pilotní projekt akumulace energie v solích ve své berlínské teplárně

Společnost Vattenfall bude spolu se švédskou společností SaltX Technology testovat akumulaci větrné a solární energie v solích. Patentovaná technologie společnosti SaltX již během experimentů prokázala schopnost akumulovat až 10 krát více energie po mnohem delší dobu než voda. Nyní bude tato technologie poprvé testována v průmyslovém měřítku v rámci pilotního projektu v teplárně Reuter v Berlíně.

Pilotní projekt akumulačního zařízení, které se nachází v areálu teplárny, má celkovou kapacitu 10 MWh. Zařízení bylo oficiálně zprovozněno ve čtvrtek.

„V příštích několika měsících shromáždíme všechna důležitá data pro získání odpovědi na otázku, zda a jak lze tento typ zařízení využít v našem podnikání. Některé z důležitých otázek jsou například, jak velké množství soli lze použít, jak rychle zařízení reaguje a jak jej lze řídit.“ – Markus Witt, zodpovědná osoba za projekt ve společnosti Vattenfall Wärme Berlin AG.

Patentovaná technologie, kterou vyvinula švédská společnost SaltX, umožňuje až několik tisíc nabíjecích cyklů. Akumulovanou energii přitom lze bez ztrát skladovat po dobu týdnů či měsíců.

„Energetický sektor prochází rychlými změnami, po celém světě vidíme obrovskou potřebu skladování energie. Německo je zemí, která stojí v čele vývoje těchto technologií, i proto je naše společnost hrdým partnerem Vattenfallu. Rádi bychom naše řešení pro skladování energie uvedli do provozu co nejrychleji.“ – Harald Bauer, CEO společnosti SaltX Technology.

Zkušební provoz potrvá do konce léta, výsledky budou zveřejněny koncem roku

Pilotní projekt je součástí dlouhodobé přestavby teplárny Reuter West. V lokalitě začne v roce 2019 společnost Vattenfall s provozem největšího evropského zařízení na výrobu tepla z nadbytečné obnovitelné elektřiny, které má pro akumulaci využívat vodu.

V průběhu roku 2020 Vattenfall vyřadí z provozu uhelnou kogenerační elektrárnu Reuter C, což má být dalším krokem na cestě k úplnému vyřazení uhlí jako paliva pro všechny berlínské teplárny společnosti Vattenfall do roku 2030.

Zdroj úvodního obrázku: Vattenfall