Domů
Čistá mobilita
Německo navýší cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě, základem budou nadále biopaliva
Emise z výfuku automobilu
Zdroj: Ruben de Rijcke / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo navýší cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě, základem budou nadále biopaliva

Německý parlament v minulém týdnu schválil navýšení cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě. Sektor bude muset dosáhnout 32% podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030, evropská legislativa přitom požaduje pouze 14 %. Cíl pro snížení emisí z dopravy bude pak v Německu navýšen na 25 % pro rok 2030.

Kromě navýšení cílů německý federální parlament rovněž omezil využívání paliv na bázi palmového oleje. Jejich prodej bude po roce 2023 zastaven. O novinkách v německé legislativě informoval v minulém týdnu server Clean Energy Wire. Rozhodnutí bylo přivítáno stranami lobujícími za rozvoj bioenergetiky, zatímco environmentální skupiny kritizují další podporu biopaliv na bázi zemědělských plodin a zároveň tak i spalovacích motorů.

Evropský cíl pro obnovitelné zdroje v dopravě je pro rok 2030 stanoven na 14 %, Německo jde tak se svým 32% cílem dál, než co je ze strany Bruselu vyžadováno. Cíl pro snížení emisí je nakonec i vyšší než původně navrhla spolková vláda, která požadovala schválení cíle na úrovni 22 %. Emisní kvóta bude nakonec lineární a bude nastavena tak, aby bylo do roku 2030 dosaženo právě cíle 32 % obnovitelných zdrojů v dopravě.

"Tímto rozhodnutím se Německo stane průkopníkem v oblasti obnovitelných energií v dopravě. S novými kvótami na ekologicky šetrná paliva a obnovitelnou energii v dopravě jdeme daleko za požadavky EU. Nadále ale budeme podporovat syntetická paliva, ale pouze tam, kde chybí nefosilní alternativy, tedy hlavně v letecké dopravě," uvedla Svenja Schulzeová, spolková ministryně životního prostředí.

Environmentální nezisková organizace DUH ale kritizovala rozhodnutí parlamentu, které podle ní nadále podporuje neudržitelná paliva ze sóji, řepky a cukrové třtiny. Naopak zástupci sektoru biopaliv rozhodnutí kvitují a konstatují, že konečně schválená opatření pomohou dosažení emisní úspory ve výši 50 milionů tun CO2 v roce 2030. Dle sdružení organizací produkujících biopaliva poskytne legislativa nezbytnou jistotu pro plánování výroby a prodeje do konce tohoto desetiletí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se