Domů
Čistá mobilita
Německo navýší cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě, základem budou nadále biopaliva
Zdroj: Ruben de Rijcke / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo navýší cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě, základem budou nadále biopaliva

Německý parlament v minulém týdnu schválil navýšení cíle pro obnovitelné zdroje v dopravě. Sektor bude muset dosáhnout 32% podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030, evropská legislativa přitom požaduje pouze 14 %. Cíl pro snížení emisí z dopravy bude pak v Německu navýšen na 25 % pro rok 2030.

Kromě navýšení cílů německý federální parlament rovněž omezil využívání paliv na bázi palmového oleje. Jejich prodej bude po roce 2023 zastaven. O novinkách v německé legislativě informoval v minulém týdnu server Clean Energy Wire. Rozhodnutí bylo přivítáno stranami lobujícími za rozvoj bioenergetiky, zatímco environmentální skupiny kritizují další podporu biopaliv na bázi zemědělských plodin a zároveň tak i spalovacích motorů.

Evropský cíl pro obnovitelné zdroje v dopravě je pro rok 2030 stanoven na 14 %, Německo jde tak se svým 32% cílem dál, než co je ze strany Bruselu vyžadováno. Cíl pro snížení emisí je nakonec i vyšší než původně navrhla spolková vláda, která požadovala schválení cíle na úrovni 22 %. Emisní kvóta bude nakonec lineární a bude nastavena tak, aby bylo do roku 2030 dosaženo právě cíle 32 % obnovitelných zdrojů v dopravě.

"Tímto rozhodnutím se Německo stane průkopníkem v oblasti obnovitelných energií v dopravě. S novými kvótami na ekologicky šetrná paliva a obnovitelnou energii v dopravě jdeme daleko za požadavky EU. Nadále ale budeme podporovat syntetická paliva, ale pouze tam, kde chybí nefosilní alternativy, tedy hlavně v letecké dopravě," uvedla Svenja Schulzeová, spolková ministryně životního prostředí.

Environmentální nezisková organizace DUH ale kritizovala rozhodnutí parlamentu, které podle ní nadále podporuje neudržitelná paliva ze sóji, řepky a cukrové třtiny. Naopak zástupci sektoru biopaliv rozhodnutí kvitují a konstatují, že konečně schválená opatření pomohou dosažení emisní úspory ve výši 50 milionů tun CO2 v roce 2030. Dle sdružení organizací produkujících biopaliva poskytne legislativa nezbytnou jistotu pro plánování výroby a prodeje do konce tohoto desetiletí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.