Domů
Elektrárny v ČR
Temelín testuje jaderné palivo od firmy Westinghouse
Pohled na JE Temelín s BAPP v popředí a čtveřicí chladících věží v pozadí. Zdroj: ČEZ

Temelín testuje jaderné palivo od firmy Westinghouse

Energetická společnost ČEZ minulý víkend zahájila zavážení testovacích palivových souborů dodaných společností Westinghouse Electric Sweden do reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín, jako součást svého plánu diverzifikace dodávek paliva, který oznámila v srpnu minulého roku.

První blok JE Temelín byl plánovaně odstaven 1. března 2019 kvůli výměně paliva a běžné údržbě. K elektrizační soustavě by měl být podle plánu opětovně připojen 30. dubna. Dohromady šest palivových souborů z celé 163souborové vsázky bude v průběhu odstávky nahrazeno palivovými clustery od společnosti Westinghouse, pro sledování jejich chování v kombinaci s původními soubory od ruského dodavatele TVEL.

Palivový soubor pro JE Temelín od firmy Westinghouse Electric Sweden na kontrolním standu; Zdroj: ETE

„Nejde o změnu dodavatele, ale smyslem je ověření vlastností a získání know-how před výběrem dodavatele. Mimochodem licencování amerického paliva trvalo téměř tři roky, vzniklo přes sedm desítek technických zpráv, analýz a posudků, které mají dohromady přes sedm tisíc stran,“ uvedl ředitel JE Temelín, Jan Kruml.

Ředitel divize Jaderná energetika, Bohdan Zronek sdělil: „Se současným dodavatelem paliva, máme uzavřenou smlouvu na dodávku paliva do roku 2023 a kontrakt nám umožňuje v případě potřeby upravit složení palivové zavážky.“

Soubory jaderného paliva v přepravních kontejnerech; Zdroj: ETE

Ačkoli palivo od společnosti Westinghouse bude tvořit pouze 3 % z celkového počtu palivových souborů umístěných v aktivní zóně reaktoru, jeho zavezení předcházel přísný a dlouhý proces licencování, uvedl ČEZ.

„Šest palivových souborů od společnosti Westinghouse Electric Sweden bude součástí palivové vsázky spolu s těmi od TVELu, který pro JE Temelín dodává palivo od roku 2010. Minulý rok Jaderná elektrárna zavezla v rámci odstávky druhého bloku celkem 48 vylepšených palivových souborů od společnosti TVEL mezi jaderné palivo původního typu,“ sdělila společnost ČEZ.

Detailní pohled na palivový soubor od Westinghouse Electric Sweden; Zdroj: ETE

Během odstávky prvního bloku dojde k výměně celkem jedné třetiny paliva umístěného v aktivní zóně reaktoru. Začátek odstávky druhého bloku je plánován na druhou polovinu června. Od začátku tohoto roku vyrobila JE Temelín již více než 4 TWh elektrické energie.

Autor úvodní fotografie: ETE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
11. duben 2019, 18:06

Já jsem teď zmaten z nedávného dubnového článku našeho předního jaderného odborníka doc. Škody a diskuse jaderných odborníků pod ním, viz

peak.cz/z-jaderneho-experimentovani-s-palivem-v-temeline-cisi-hruza-za-miliardy/16397/

Mohl by to někdo zasvěcený, ale mimo Temelína, okomentovat?

energetik
11. duben 2019, 19:43

Hmm, hezké, ale jódové tablety jsme nedostali.

Emil
11. duben 2019, 21:34

Protože by stejně zabrala jedině sedativa.

Milan Vaněček
11. duben 2019, 21:42

Myslím, že argumentace odkazovaného článku není o nebezpečí havarie ale o nebezpečí poruchy generující finanční ztráty ze zastavení výroby resp snížení doby životnosti reaktoru.

energetik
11. duben 2019, 22:32

Nejde jen o havárii, nedávno jim tam něco z komína nevzal vítr a spadlo jim to ještě v areálu na střechu a dozimetry jim to jak na potvoru začali hlásit, takže se to dostalo na veřejnost a přitom o žádnou havárii nešlo jen pouhý únik. Navíc paní Drábová říkala že havárii nelze nikdy vyloučit.

Samuel
20. duben 2019, 17:06

Poprosím zdroj tejto informácie.

Milan Vaněček
12. duben 2019, 09:10

To je zajímavé, že když se diskutuje o slunečních elektrárnách v Saudské Arabii či ve Španělsku, tak se hned vyrojí spousta diskutujících-jaderných expertů z Temelína a Dukovan,

ale když se jich člověk zeptá na něco čemu by opravdu měli rozumět (viz můj prvý příspěvek) , tak ticho po pěšině. Asi jim to v podniku zakázali. Ale co ostatní jaderní experti mimo tyto dvě lokality?

Emil
12. duben 2019, 09:31

Pane Vaněčku, tentokrát nechci rýpat, ale upřímně si myslím, že skuteční jaderní experti považují jakoukoliv diskusi s Vámi za ztrátu času.

Milan Vaněček
12. duben 2019, 10:42

No a vidíte, já diletantům v optice a fotovoltaice odpovídám, diskutuji,

propaguji nejnovější vědecké výsledky ve fotovoltaice.

Každej jsme nějakej.

Tož tak.

Pavel
14. duben 2019, 23:06

Diletant vaněček si mele svou a má dojem, že jeho bláboly někoho zajímají.

Jan Skoupý
12. duben 2019, 09:31

Jestli se ptáte na životnost reaktorové nádoby tak ta výrazně přesahuje životnost celé elektrárny, a podle kontrol jsou ještě v lepším stavu než se zdálo.

Mimo to není žádný problém vyžíhat reaktorovou nádobu a obnovit tak její vlastnosti, tak by mohl reaktor sloužit i desítky let nad těch 60let co má daný jako základ...

A k "energetikovým" hloupým zprávám snad ani není třeba se vyjadřovat...

Karel
12. duben 2019, 15:07

...stejna ztrata casu je komentovat p. Vanecka...vzhledem k jeho urazlive dikci komentsru nemam naladu ho presvedcovat, ze ma profese s jadrem nema co delat...

Petr Závodský
12. duben 2019, 18:24

Pane Vaněčku

1) napíšete "Mohl by to někdo zasvěcený, ale mimo Temelína, okomentovat?"

2) Pak si stěžujete "...expertů z Temelína a Dukovan,ale když se jich člověk zeptá na něco čemu by opravdu měli rozumět (viz můj prvý příspěvek) , tak ticho po pěšině..."

Diskuse s Vámi nemá cenu a je ztrátou času, ale alespoň si pamatujte co jste již v jednom vláknu napsal... navíc když sám odkazujete na svůj předchozí příspěvek.

Upřímně, dovedu si představit že se v internetové diskusi vyžívá trolením puberťák, ale vy jako vzdělaný člověk, se životní zkušeností ... zvažte, nebylo by lepší diskutovat normálně?

Milan Vaněček
12. duben 2019, 18:29

Tak co kdyby jste místo zbytečných řečí odpověděl na můj dotaz, formulovaný jaderným expertem doc. Škodou?

Vidím že jakoby Vám Vám někdo šlápnul na kuří oko, všichni jste z toho podráždění...

Petr Závodský
12. duben 2019, 18:45

"Mohl by to někdo zasvěcený, ale mimo Temelína, okomentovat?"

Takže měníte to co jste psal a chcete komentář z Temelína ... sám jste dal odkaz na diskusi pod tím článkem. Máte tam vyjádření fyziků z jaderky... chcete to sem překopírovat?

Nebo chcete příklady jaderek ze světa, kde je i směsná zóna (nejen testovací soubory), googlit umíte a netvařte se že ne.

A vidím, zvážil jste pečlivě formu diskuse a rozhodl se zůstat u trolícího puberťáka. Tak hodně radosti.

Já s Vámi čas ztrácet nehodlám.

Milan Vaněček
12. duben 2019, 23:04

Tak vidím že musím jeden rok počkat abych viděl kdo má pravdu: zda doc.Škoda a většina diskutujících pod jeho článkem, nebo ti druzí. Nechám se překvapit.

Carlos
12. duben 2019, 23:36

Vzhledem k tomu že mi přijde že i vědci promítají do toho co publikují, zejména takto na internetu, více a více své názory, tak by možná stálo za to si o panu Škodovi trochu něco zjistit, to by mohlo napovědět. Že by s tím byly zásadní problémy se mi nezdá, pokud se pamatuji, tak ve Švédsku snad nějaké reaktory s velmi podobně namíchanou zónou jsou.

Emil
13. duben 2019, 09:30

Počkat budete muset spíš čtyři roky, ale ruku na srdce: že jste měl jasno, kdo má pravdu, už po přečtení nadpisu? Ostatně stejně jako řada diskutujících pod článkem, kteří tu většinu tvoří.

Vyjádření lidí z Temelína (které jste mimochodem nechtěl) v diskusi pod článkem máte, tak nevím, co dalšího byste tu chtěl ještě slyšet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516