Domů
Teplárenství
Kotlíkové dotace: 3 mld. Kč z první výzvy čekají na vyhodnocení
Kotlíkové dotace

Kotlíkové dotace: 3 mld. Kč z první výzvy čekají na vyhodnocení

S koncem září skončil příjem žádostí krajů o podporu z fondů EU na výměnu kotlů v rodinných domech. Celkem se kraje hlásí o 3 miliardy Kč. Žádosti budou vyhodnoceny do konce měsíce.

V rámci první výzvy kotlíkových dotací byly od 14. srpna do 30. září přijímány žádosti krajů. 13 krajů si žádá celkem 2,975 miliardy Kč, chybí pouze žádost hlavního města Prahy, která nebyla doručena kvůli technickým problémům. Praha tak dodatečně zažádá v nejbližších dnech. Získané prostředky kraje následně rozdělí mezi své obyvatele.

Koltíkové dotace jsou programem Ministerstva životního prostředí, dle jehož slov se jedná revoluční způsob podpory, především proto, že finance z fondů EU půjdou přímo fyzickým osobám. Primárním smyslem dotací je zlepšení kvality ovzduší a pomoc domácnostem s nahrazením neekologických kotlů především 1. a 2. emisní třídy, které nebude od roku 2022 podle platného zákona o ochraně ovzduší možné provozovat.

„V ČR se lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem podílejí celými 38 % a my jsme vyjednali s EK revoluční program, který ke zlepšení našeho ovzduší bezpochyby přispěje. Naším cílem je vyměnit 80 až 100 tisíc kotlů v celé ČR do roku 2020, jejichž výměna, věřím, bude mít zásadní vliv na kvalitu ovzduší po celé ČR, samozřejmě zvláště pak v těch nejznečištěnějších oblastech,“
říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva za nízkoemisní plynové kotle, kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci či za tepelná čerpadla budou moci domácnosti získat až 85 % z maximální částky 150 tisíc Kč.

Požadavkem Evropské komise na získání dotace pro domy nesplňující minimální energetickou třídu „C“ je provedení tzv. mikroenergetických opatření. Ta mají zabránit neefektivnímu využití tepla jeho únikem. Z maximálních nákladů 150 000 Kč na ně může být čerpáno až 20 000 Kč.

Celkem je do roku 2020 na kotlíkové dotace z Operačního programu Životní prostředí připraveno 9 miliard Kč.

ŽadatelPříspěvek Unie v milionech Kč
Jihočeský kraj303
Jihomoravský kraj135,6
Karlovarský kraj67,2
Kraj Vysočina238,8
Královéhradecký kraj200
Liberecký kraj140,4
Moravskoslezský kraj469,2
Olomoucký kraj172,2
Pardubický kraj178
Plzeňský kraj231
Středočeský kraj517,8
Ústecký kraj162
Zlínský kraj160,5
Celkem2975,7

Přehled žádané dotační podpoty jednotlivých krajů

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Tomas
2. říjen 2015, 15:08

Ze se lokalni topeniste (domacnosti) podili az 38% na znecisteni ovzdusi prachovymi casticemi je pro mne velmi zajimavou informaci a jsem rad za tento program obnovy (vlastni dlouholeta zkusenost se sousedy, co pali vsechno), zajimalo by mne, kolik % domacnosti je timto obsazeno? Jinak receno, jaka cast je zasobovana CZT, modernimi kotly nebo elektrinou? Dekuji

Jan Budín
2. říjen 2015, 16:01

Zdravím Vás, Tomáši,

Děkujeme za dotaz. Pěkně zpracované statistiky, které Vám odpoví na většinu vašich dotazů, najdete na webu Teplárenského sdružení ČR (odkaz níže).

http://www.naseteplo.cz/?id=2010#

Tomas
2. říjen 2015, 17:08

Dekuju :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se