Auditoři EU upozorňují na nedostatek financí pro vyřazování jaderných elektráren
Podle Evropského účetního dvora (EÚD) jsou plány Evropské unie pro financování trvalého vyřazení tří jaderných elektráren v Bulharsku, Litvě a Slovensku nedostatečné a je potřeba na ně vyhradit více finančních prostředků. Informovala o tom agentura Reuters.
EÚD, který slouží jako nezávislý externí auditor EU, tvrdí, že odhadované náklady na vyřazení bulharské elektrárny Kozloduy, litevské Ignalie a slovenských Bohunic, které byly odstaveny před více než deseti lety, jen od roku 2010 vzrostly o 40 % na nejméně 5,7 miliardy euro (hodnota pro rok 2015, 154 miliard korun). Při započtení nákladů na trvalé uložení paliva vyhořelého za provoz elektráren dosáhne částka dvojnásobné hodnoty.
Auditoři EU prohlásili, že zatímco vyhrazený rozpočet pokryl drtivou většinu nákladů na odstavení zmiňovaných reaktorů, ke kompletnímu uvedení elektráren do offline režimu bylo zapotřebí značné finanční podpory. Budovy všech tří elektráren je přesto stále nutné demontovat a prozatím nebylo nalezeno řešení pro uložení vyhořelého jaderného paliva.
Náklady na trvalé vyřazení jaderných elektráren se liší v závislosti na typu, velikosti a stavu reaktoru, lokalitě a dostupnosti zařízení pro ukládání radioaktivního odpadu. Navíc náklady na konečná úložiště jsou prozatím z velké části neznámé.
Problémem jsou trvalá úložiště vyhořelého paliva
Podle dat Evropské komise byly v Evropě kompletně rozebrány 3 z celkových 91 odstavených reaktorů. Jediné trvalé úložiště pro vyhořelé palivo je ve výstavbě ve Finsku a nebude v provozu před rokem 2020.
„Ani jeden z dotčených tří členských států nemá v současné době přístup k takovému úložišti. Ostatní členské státy EU čelí stejným výzvám,“ tvrdí zpráva auditorů.
Pracovní dokument Evropské komise z února letošního roku, ukázal, že v EU chybí více než 118 miliard eur (3,2 bilionu korun) nutných k trvalému vyřazení jaderných elektráren.
Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Jáslovské bohunice, autor: János Korom Dr.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se