Projektům na výstavbo pevninských větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 1 GW byla v úterý udělena podpora ze strany německého státu. V srpnové aukci bylo dle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) dosaženo průměrné ceny 42,8 €/MWh. Do hledáčku developerů se dostávají komunitní projekty větrných parků, které mají v aukci větší šanci na úspěch.

V právě proběhlé aukci BNetzA obdržel celkem 281 nabídek o celkovém výkonu přesahujícím 2,9 GW. V aukci nakonec uspěla méně než čtvrtina nabídek, přesný počet úspěšných nabídek je 67 nabídek, jejichž plánovaný výkon je 1 013 MW.

K zajímavému vývoji také došlo v ceně, kterou investoři pro realizaci svých projektů za vyrobenou megawatthodinu požadují. Průměrná cena úspěšných projektů v srpnové aukci je 42,8 €/MWh, což je o 14,3 €/MWh méně, než byla průměrná cena v historicky první německé aukci onshore větrných elektráren.

Německo se tak svou průměrnou cenou dostalo na úroveň Španělska, kde byla letos v květnové aukci 3 GW onshore větrných elektráren zaznamenána v evropském měřítku rekordně nízká cena 43 €/MWh.

„V druhé německé aukci pevninských větrných elektráren panovala velmi silná konkurence mezi jednotlivými projekty. Tento fakt potvrzuje i výrazný pokles průměrné ceny za dodanou elektřinu. Výsledky aukce jen potvrzují naše dobré zkušenosti s tímto přístupem k rozvoji obnovitelných zdrojů, které jsme získali z obdobných aukcí v sektoru fotovoltaiky a offshore větrných elektráren,“ řekl president BNetzA Jochen Homann.

Komunitní projekty jasně vítězí, proto jsou v zájmu developerů

Nastavení systému německých aukcí preferuje komunitní projekty a tak není překvapením, že tyto projekty byly úspěšné i v srpnové aukci. Komunitní projekty onshore větrných elektráren zaznamenaly výrazný úspěch již v letošním prvním kole aukcí, když představovaly 90 % z úspěšných projektů.

Komunitním projektem je v Německu takový, jehož součástí je alespoň 10 místních obyvatel, kteří v projektu drží 51 % hlasovacích práv. Tohoto faktu si jsou dobře vědomi také developeři větrných parků a snaží se prosazovat v aukci právě prostřednictvím komunitních projektů.

V srpnové aukci tímto zaznamenal výrazný úspěch developer UKA Group. V seznamu úspěšných projektů zveřejněném BNetzA se totiž u 37 komunitních projektů objevuje v názvu spojení „Umweltgerechte Bürgerenergie“. Dle serveru windpowermonthly.com se jedná o odkaz na to, že za projektem stojí právě UKA Group.

Dalších 5 projektů UKA Group uspělo, ačkoliv se nejednalo o komunitní projekty. Celkem tak UKA Group uspěla se 42 projekty s celkovým instalovaným výkonem 690 MW, což představuje 68 % instalovaného výkonu všech úspěšných projektů v srpnové aukci.

Samotní dodavatelé větrných elektráren, mj. německý Nordex, se však na zvýhodňování komunitních projektů větrných elektráren nedívají s nadšením. U komunitních projektů je podle nich vyšší riziko, že projekt nebude realizován, díky čemuž pak mohou dodavatelům ucházet tržby.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *