Domů
Větrné elektrárny
Instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu vzrostl loni nejméně od roku 2000
Větrné elektrárny na poli, ilustrační foto.

Instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu vzrostl loni nejméně od roku 2000

V roce 2019 se instalovaný výkon německých onshore větrných elektráren zvýšil o 981 MW, což je nejnižší hodnota od roku 2000, kdy byl představen německý zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Podle Německé asociace pro větrnou energetiku (BWE) je přitom pro splnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů a snižování emisí CO2 pro rok 2030 potřeba ročně uvádět do provozu 5 GW nového výkonu v těchto zdrojích.

Čistý přírůstek instalovaného výkonu pevninských větrných elektráren v Německu činil loni 981 MW, což je o 55 % méně než v roce 2018 a o 80 % méně než v roce 2017. Celkem bylo zprovozněno 1 078 MW nového výkonu, z čehož 155 MW představoval tzv. repowering neboli obnova stávajících elektráren, a zdroje o celkovém instalovaném výkonu 97 MW ukončily provoz. Celkový instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Německu tak k 31. 12. 2019 podle BWE činil 53,9 GW.

 

BWE v souvislosti s nejslabším nárůstem instalovaného výkonu od roku 2000 uvedla, že je třeba razantně zrychlit rozvoj těchto zdrojů, pokud chce Německo splnit své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů a ochrany klimatu.

Podle asociace by ročně do roku 2030 mělo přibývat alespoň 5 GW nového výkonu v onshore větrných elektrárnách, aby země splnila cíl 65% podílu OZE na výrobě elektřiny a 55% snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990. BEW očekává, že letos bude v Německu uvedeno do provozu zhruba 1400 až 1800 MW nového výkonu.

Brzdou pro potřebný rozvoj pevninských větrných elektráren je zejména problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních obyvatel. Situaci nepomohlo ani nedávno zavedené pravidlo stanovující minimální vzdálenost větrných turbín od obydlí. Ty musí být nově vzdáleny od obydlí minimálně 1 km, přičemž toto pravidlo platí i pro repowering stávajících elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
eneregtik II
30. leden 2020, 10:57

To je skutečně mizerné číslo ! Když se odečte repowering , tak zůstane nějakých 920 MW nového výkonu na souši dohromady za celý rok. A to je málo. Ještě by bylo dobré znát přírůstek těch mořských, protože, když na pevnině lidé láteří, že už nechtějí ani jeden , tak do moře je jich jistě možné "nasekat" tisíce a tisíce nových. Tam se "hudravé báby a vzteklí dědkové" nevyskytují, tam trpí maximálně rackové .

petr
30. leden 2020, 16:57

Ani se těm lidem nedivím, představa že za domem za 1 mil euro se točí větrák s lopatkou cca 100 m a obvodová rychlost tohoto monstra má rychlost stihačky, tak to tedy opravdu děkuji a nechci...

Prostě se nechali zblbnout eko - anarchisty a teď brečí.

Zlaté jaderky pár hektarů a miliardy kWh vyrobené s nulou CO2....

Martin Hájek
30. leden 2020, 17:08

Šéf Německé asociace pro větrnou energii Hermann Albers už otevřeně požaduje vyčlenění 2 % Německého území pro větrníky. Kdyby tohle chtěli provozovatelé hnědouhelných dolů, to by bylo řevu o devastaci krajiny :-).

Michal
31. leden 2020, 06:52

A až nebudou jejich děti ani vědět jak vypadá pták, tak se budou divit. A ještě si zamoří každý kousek přírody osrými kousky skelných vláken z lopatek co se z nich olupují + maziva.

energetik
31. leden 2020, 09:09

To ještě stále padají do a okolí jezera Karačaj které leží u závodu dodavatele paliva do našich "čistých" reaktorů mrtví ptáci?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se