Německo letos postavilo o 40 % méně větrných elektráren než loni, příští rok se očekává další zpomalení
Německo během letošních prvních 9 měsíců zprovoznilo onshore větrné elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 GW. Ve srovnání s loňským rekordním rokem se jedná o pokles o 41 %. V příštím roce se přitom očekává podstatné snížení růstu, jelikož se jedná o první rok, pro který byla podpora soutěžena v aukcích.
Po několikaletém stabilním růstu, kdy s výjimkou roku 2016 objem nově instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu od roku 2010 každoročně rostl, přišel v letošním roce znatelný propad. Letošní srpen se stal z pohledu nových instalací s pouhými 58 MW vůbec nejhorším měsícem za poslední 4 roky. Navzdory silnějšímu září, kdy byly zprovozněny zdroje o výkonu 208 MW, jsou výsledky od ledna ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně horší.
Celkově tak Německo nyní disponuje již 53 GW výkonu ve větrných elektrárnách, včetně bezmála 6 GW v offshore větrných parcích. Více než 20 GW z tohoto výkonu bylo postaveno během posledních 4 let, kdy se developeři snažili stihnout zprovoznit své zdroje do konce letošního roku, kdy velké zdroje přijdou o možnost získat zákonem stanové výkupní ceny.
V příštích dvou letech je tak očekáván výrazný propad v růstu instalovaného výkonu, jelikož přibližně 95 % projektů vydražených v loňském roce zřejmě nebude spuštěno před rokem 2021.
Ceny soutěžené v aukcích letos vzrostly o polovinu
V Německu proběhlo na začátku minulého měsíce další, letos již čtvrté kolo aukcí pro výstavbu větrných elektráren. Po prudkém poklesu cen v loňských kolech letos ceny výrazně rostou. Vážený průměr cen vysoutěžených v poslední aukci dosáhl 62,6 EUR/MWh, v poslední loňské aukci se přitom soutěžily v průměru ceny i pod hranicí 40 EUR/MWh. Na vyšší ceně se v případě větrných elektráren podepisuje mimo jiné i nedostatek projektů, které o podporu soutěží.
Mohlo by vás zajímat:
To je obecná záležitost kapitalizmu, že když se ví že brzy skončí tučné dotace tak se buduje jako o život. Je vidět že není zatím dost firem co umí stavět levně, ale jenom tyto firmy s časem porostou a ovládnou trh.
Jelikož trh je celosvětový a ukončení dotací není synchronizované, celosvětově výroba větrníků a fv panelů stále roste a jejich cena na jednotku výkonu klesá.
Aukce v Německu ovšem ukazují něco jiného. A mimochodem, před rokem jsem tu prognózoval, že výstavba větrníků v Německu zásadně zpomalí. A někteří mi tu psali, že jsem pesimista a škarohlíd. Ve skutečnosti jsem byl ještě optimista, čekal jsem menší zpomalení. A poslední věc - je definitivně jasné, že Německo nesplní cíl podílu energie z OZE do roku 2020 daný evropskou směrnicí (na rozdíl od ČR, která už ho splnila).
Za jakou (nesmyslnou) cenu ho ČR o mnoho let předčasně splnila ??? Nyní bychom měli za stejnou cenu ne 2 GW ale minimálně 10 GW nameplate výkonu solárních elektráren a novou JE by chtěl stavět jenom blázen. Akce všehoschopných proti velkým FVE se dokonale podařila a ještě si mastí kapsu.
Nemyslím si že stavět JE je hloupost. Stačí se podívat do Německa na loňské jaro kdy po 3 dnech bez výrazného větru a se zataženou oblohou byli rádi za energii z ČR. Souhlasím že JE mají mnohé nedostatky ale než lidstvo ovládne fúzi se současným růstem poptávky energie (elektromobily, nárůst populace a ekonomiky...) Jsou JE jistou cestou jak zajistit dostatek energie přesně podle potřeb. Navíc nejsou vázány dotacemi a není u nich tolik tunelů jako třeba u fotovoltaiky.
Které 3 dny to byly?
Jak dokáže energie z ČR (max. exportu do Německa odhadem tak 3 GW) zachraňovat německou energetiku (~60-70 GW)?
Jak JE s fakticky konstantní výrobou zajistí výrobu podle velmi proměnlivých potřeb?
Opět vytahujete minulost? Problém JE je že do toho niko soudný nebude investovat, ne v situaci kdy se nám pořád po Evropě motá hodně instalovaného výkonu a sítě jsou příliš slabě propojeny na to aby tento bylo možné efektivně využít. A dělat z toho státní investici je zhovadilost, proč by se stát měl takovýmto způsobem montovat do ekonomiky? Bude to někdo zase prohlašovat za strategickou infrastrukturu? Z pohledu každé strategie je existence maximálně 4 JE dle všech map (což už je obrovské omezení možnosti jakékoliv soukromé investice) zásobujících ČR z 75-100% hloupé, respektive méně výhodné než mít nějakých 10 velkých elektráren různě po republice.
Až bude toto propojení dostatečné a nebude tu v parních elektrárnách 170% zimního výkonu, tedy nějakých 10GW bez špiček, nebo dokonce 340% letního výkonu, a bude dávat stavba JE ekonomický smysl, tak ať si ji postaví za peníze získané normálně na trhu. Ale dělat z toho (polo) státní investici znamená nejen to že se zatíží splátkami energetická firma, která by to měla hradit ze svého, ale ještě se na ČR nalepí garance v objemu cca 300-400mld korun v případě 1+1, což je odhadem 7-10% HDP. To nemusí vůbec dopadnout dobře.
Přes průšvih s fotovoltaikou splnila ČR ve srovnání s Německem svůj evropský závazek ve skutečnosti relativně levně. Němci platí ročně tuším 25 miliard Euro, zatímco ČR zhruba 45 miliard Kč (součet účtu pro spotřebitele elektřiny a státní rozpočet), tedy relativně k počtu obyvatel méně než Německo. Ve vztahu k HDP bych řekl, že ČR i Německo platí zhruba stejně, ale nemám čas to počítat na přesných číslech.
Ale Němci za to získali 35% elektřiny z OZE a my jen cca 13%, to je velký rozdíl a Siemens je jeden z lídrů ve větrných elektrárnách a Wacker je lídr ve výrobě polysilikonu pro fotovoltaiku. Automatizované linky na výrobu fotovoltaiky v Číně jsou převážně z Německa.
Takže ekonomicky na tom Němci vydělávají, jejich ekonomika šlape, jsou lídři zatímco my (až na čestné výjimky) přecházime z montoven k velkoskladům.
Tučné dotace jako znak evropského kapitalismu, a drsné omezování slova jako znak liberální demokracie :)
Když už do něčeho dávám dotace, tak to má smysl jen jako vyrovnávání trhu, a ne že tím předvídatelně způsobím ještě větší rozkolísání a plýtvání kapacitami, fakt vymletí zelení úředníci i v Německu kde jsou ještě jedni z nejlepších byrokratů světa.
No když si to najdete na TZB, tak tam jsou dotace jen od 70. let do klasické energetiky (a to tu máme zákony třeba z 1. republiky které představovaly dost značné úlevy a ty existují dodnes), takže dotace do OZE tak možná dorovnávají toto. Jenže je fakt že se udělá dotace na to, tak se pak přidá tam... To není schůdný, ekonomický model.
Aby k těmto excesům, přebytkům a podobně nedocházelo, je třeba výrazně zvýšit kapacity pro přeshraniční výměnu energie v Evropských sítích, pak bude nemalá část fluktuací odstraněna protože bude možné provádět pořádnou přeshraniční výměnu a ne mít velmi omezený trh. Pokud je ČR schopna při instalovaných skoro 20GW všech elektráren vyměnit jen nějakých 30%, je to problém, nehledě na to že jsme zase na tranzitním místě. Bylo by třeba, podle mne, natáhnout vedení z Polské Mikulowy do Bezděčína. A možná dokonce začít s přestavbou některých linek na 750kV, aby bylo možné zvýšit přenášený výkon.
V Číně bylo letos za prvních 9 měsíců instalováno 34 530 MW nového výkonu v soláru. Je to o 20 % méně jak loni /43 GW/. Čína se totiž zcela správně snaží dosáhnout stejné ceny výstavby soláru s uhlím. Až se to srovná, tak bude vyhráno. Věřím , že je to možné.
Pochopitelně, čínští soudruzi se nikdy nemýlí. Ale občas jim prostě dojdou peníze, jako v případě podpory FVE, která už byla k nezaplacení. Dělat z toho nějakou ctnost je zbytečné, tento server čte málo lidí, co skočí na tak hloupou propagandu.
Podekujme SOLARNIM BARONUM za vcasne splneni ,normalni lide by s tim meli problem......
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se