Domů
Německo
Německo otestuje první společnou aukci pro fotovoltaické a větrné elektrárny

Německo otestuje první společnou aukci pro fotovoltaické a větrné elektrárny

Německý síťový regulátor Bundesnetsagentur (BNetzA) oznámil na začátku týdne spuštění první společné aukce pro výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren. V aukci, která proběhne na začátku dubna, se tak v Německu proti sobě vůbec poprvé postaví dvě odlišné technologie obnovitelných zdrojů.

Společné aukce budou probíhat podle zákona EEG za obdobných podmínek jako samostatné tendry pro jednotlivé technologie, avšak s mírnými odlišnostmi. Například v případě větrných elektráren bude nabízená cena vyhodnocena nezávisle na umístění elektrárny a s ním spojenými povětrnostními podmínkami. Podobně nebudou zvýhodňovány komunitní projekty, jak tomu je u samostatných aukcí.

V případě pozemních fotovoltaických elektráren bude možné podávat nabídky na projekty o výkonu až 20 MW na rozdíl od samostatných aukcích, do kterých je možné přihlásit pouze elektrárny o maximálním výkonu 10 MW. Toto navýšení se však bude vztahovat pouze na určité oblasti, které mohou být zasaženy strukturálními změnami ve výrobě elektřiny v hnědouhelných elektrárnách.

Klíčovou novinkou společné aukce je vymezení oblastí, ve kterých je podíl obnovitelných zdrojů již nyní vysoký a další výstavba by si vyžádala zvýšené náklady na jejich integraci do sítě. Investoři, kteří přihlásí do aukce zdroje, jež by měly vyrůst v těchto vymezených oblastech, tak musí počítat s tím, že budou v aukci znevýhodněni a jejich šance na úspěch klesne.

V letošním roce mají proběhnout celkem dvě kola společných aukcí, první na začátku dubna a druhé v listopadu. V prvním kole regulátor nabídne celkový výkon 200 MW, maximální cenu, se kterou se investoři mohou do aukce přihlásit, stanovil na 88,4 EUR/MWh.

Společné aukce se nezamlouvají asociacím pro obnovitelné zdroje

Proti zavádění společných aukcí pro různé typy zdrojů se dříve vyslovili sami zástupci z řad německých asociací pro obnovitelné zdroje. Podle prezidenta německé Federální asociace pro větrnou energii energetickému průmyslu nejvíce prospívá široký mix různých technologií. Velkým rizikem společných aukcí by podle něj mohly být případy, kdy bude jedna technologie zcela dominovat na daném území, což by mělo dopady na energetický systém a poměry v síti.

Obdobná rizika, která mohou být spojena se společnými aukcemi pro solární a větrné elektrárny, identifikovala i další německá asociace sdružující společnosti z odvětví, Federální asociace pro obnovitelnou energii. Jako hlavní rizika asociace uvádí možné formování monokultur a centralizaci zdrojů. V případě vzniku oblastí, ve kterých by značně převažovaly buď solární, či větrné elektrárny, riziko spočívá ve značném kolísání dostupného výkonu podle aktuálního počasí a denní doby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se