Srpnová aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla další růst cen

DomůNěmeckoSrpnová aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla další růst cen

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky letošní třetí aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren, která proběhla na začátku tohoto měsíce. Po květnové aukci, ve které vůbec poprvé celkový výkon přihlášených projektů ani nedosáhl maxima soutěženého objemu, se situace sice mírně zlepšila, průměrná vysoutěžená cena však opět vzrostla.

Na začátku srpna v Německu proběhlo další, letos již třetí kolo aukcí pro výstavbu onshore větrných elektráren. I v tomto kole německý regulátor nabídl celkem 670 MW výkonu. Po minulém kole, kdy limit nebyl vůbec poprvé ani vyčerpán, developeři do aukce přihlásili 91 projektů o celkovém výkonu 709 MW. Srpnového kola se podle dat regulátora mohly účastnit projekty o celkovém výkonu až 1 288 MW. Z přihlášených nabídek regulátor musel nicméně vyřadit 5 projektů o výkonu 42 MW, díky čemuž v aukci uspěly všechny přípustné nabídky.

„V tomto kole objem přihlášených projektů lehce převýšil nabízený objem, každá přípustná nabídka přesto obdržela podporu,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

Ve třetím kole aukcí tak nakonec uspěly všechny přihlášené projekty, které splnily podmínky aukce. Vysoutěžené ceny se pohybovaly od 40 do 63 EUR/MWh, výsledný vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 61,6 EUR/MWh. Oproti minulému, druhému letošnímu kolu, se tak jedná o růst o více než 4 EUR/MWh. Ve srovnání s prvním letošním kolem, kdy byla vysoutěžena průměrná cena 47,3 EUR/MWh, jde o 30% nárůst. Na výši cen se podle regulátora odráží zejména nižší míra konkurence, avšak růst vysoutěžených cen z posledních dvou kol by mohl přilákat do aukcí další zájemce.

Aukci tradičně dominovaly projekty na severu země

Největší část vysoutěženého počtu projektů i objemu výkonu tradičně připadla na spolkové země nacházející se v severní části Německa, kde pro výrobu elektrické energie z větrných elektráren běžně panují lepší podmínky než na jihu. Nejvíce úspěšných nabídek (23 projektů o výkonu 136 MW) připadlo na Braniborsko, následované spolkovými zeměmi Severní Porýní-Vestfálsko (12 projektů o výkonu 100 MW) a Šlesvicko-Holštýnsko (16 projektů o výkonu 95 MW).

Německý regulátor nicméně ocenil i téměř čtvrtinový podíl elektráren, které budou vybudovány v jižní části Německa, konkrétně jižně od řeky Mohan, a to zejména ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko (6 projektů o výkonu 72 MW) a Bavorsko (3 projekty o výkonu 31 MW).

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...