Druhá aukce onshore větrných elektráren v Německu stlačila cenu pod 43 €/MWh

DomůElektrárny v EvropěDruhá aukce onshore větrných elektráren v Německu stlačila cenu pod 43 €/MWh

Projektům na výstavbo pevninských větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 1 GW byla v úterý udělena podpora ze strany německého státu. V srpnové aukci bylo dle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) dosaženo průměrné ceny 42,8 €/MWh. Do hledáčku developerů se dostávají komunitní projekty větrných parků, které mají v aukci větší šanci na úspěch.

V právě proběhlé aukci BNetzA obdržel celkem 281 nabídek o celkovém výkonu přesahujícím 2,9 GW. V aukci nakonec uspěla méně než čtvrtina nabídek, přesný počet úspěšných nabídek je 67 nabídek, jejichž plánovaný výkon je 1 013 MW.

K zajímavému vývoji také došlo v ceně, kterou investoři pro realizaci svých projektů za vyrobenou megawatthodinu požadují. Průměrná cena úspěšných projektů v srpnové aukci je 42,8 €/MWh, což je o 14,3 €/MWh méně, než byla průměrná cena v historicky první německé aukci onshore větrných elektráren.

Německo se tak svou průměrnou cenou dostalo na úroveň Španělska, kde byla letos v květnové aukci 3 GW onshore větrných elektráren zaznamenána v evropském měřítku rekordně nízká cena 43 €/MWh.

„V druhé německé aukci pevninských větrných elektráren panovala velmi silná konkurence mezi jednotlivými projekty. Tento fakt potvrzuje i výrazný pokles průměrné ceny za dodanou elektřinu. Výsledky aukce jen potvrzují naše dobré zkušenosti s tímto přístupem k rozvoji obnovitelných zdrojů, které jsme získali z obdobných aukcí v sektoru fotovoltaiky a offshore větrných elektráren,“ řekl president BNetzA Jochen Homann.

Komunitní projekty jasně vítězí, proto jsou v zájmu developerů

Nastavení systému německých aukcí preferuje komunitní projekty a tak není překvapením, že tyto projekty byly úspěšné i v srpnové aukci. Komunitní projekty onshore větrných elektráren zaznamenaly výrazný úspěch již v letošním prvním kole aukcí, když představovaly 90 % z úspěšných projektů.

Komunitním projektem je v Německu takový, jehož součástí je alespoň 10 místních obyvatel, kteří v projektu drží 51 % hlasovacích práv. Tohoto faktu si jsou dobře vědomi také developeři větrných parků a snaží se prosazovat v aukci právě prostřednictvím komunitních projektů.

V srpnové aukci tímto zaznamenal výrazný úspěch developer UKA Group. V seznamu úspěšných projektů zveřejněném BNetzA se totiž u 37 komunitních projektů objevuje v názvu spojení „Umweltgerechte Bürgerenergie“. Dle serveru windpowermonthly.com se jedná o odkaz na to, že za projektem stojí právě UKA Group.

Dalších 5 projektů UKA Group uspělo, ačkoliv se nejednalo o komunitní projekty. Celkem tak UKA Group uspěla se 42 projekty s celkovým instalovaným výkonem 690 MW, což představuje 68 % instalovaného výkonu všech úspěšných projektů v srpnové aukci.

Samotní dodavatelé větrných elektráren, mj. německý Nordex, se však na zvýhodňování komunitních projektů větrných elektráren nedívají s nadšením. U komunitních projektů je podle nich vyšší riziko, že projekt nebude realizován, díky čemuž pak mohou dodavatelům ucházet tržby.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují