Domů
Elektrárny v Evropě
První blok jaderné elektrárny Leningradská II zahájil pilotní provoz

První blok jaderné elektrárny Leningradská II zahájil pilotní provoz

Blok číslo 1 jaderné elektrárny Leningradská II byl včera připojen do ruské energetické soustavy a začal vyrábět elektrickou energii. Synchronizaci generátoru se sítí, ke které došlo v 9 hodin a 19 minut místního času, oznámila ruská státní společnost Rosatom. Reaktor VVER 1200 dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu 6. února.

 „Nový, extra výkonný blok Leningradské elektrárny začal vyrábět první elektrickou energii, a přesunul se tak z kategorie „ve výstavbě“ do kategorie „v provozu“. Gratuluji celému personálu Leningradské jaderné elektrárny, a zároveň také designérům, stavitelům, montérům a komisařům ke zrodu nového jaderného obra.“ – Alexey Likhachov, generální ředitel Rosatomu

Během prvních 4 hodin provozu elektrárna vyrobila téměř 1 GWh

Samotný proces připojení bloku popsal hlavní inženýr Leningradské II, Alexander Belyaev. Na začátku samotného procesu připojování byl tepelný výkon reaktoru zvednut na 35 % jmenovité hodnoty, a následně došlo k úspěšnému roztočení turbogenerátoru K-1200 -6,8/50 na rychlost 3000 otáček za minutu. K následnému připojení generátoru do ruské národní sítě došlo při minimálním elektrickém výkonu 240 MW, v tomto stavu byl pak blok ponechán po 4 hodiny. Podle Belyaeva reaktor za tuto dobu vyrobil „přibližně 1 milion kWh“ (tedy přibližně 1 GWh).

Dnes jsme opět prověřili spolehlivost a bezpečnost technologických systémů spouštění reaktoru. Tato operace byla úspěšná. Zároveň dodáním prvních kilowatthodin do elektrické sítě jsme úspěšně završili fázi spouštění elektrárny, a jsme připraveni přejít do fáze další, kterou je pilotní provoz.“ – Vladimir Pereguda, ředitel JE Leningrad

První blok elektrárny Leningradská II je druhým zprovozněným reaktorem typu VVER 1200, tím prvním byl blok číslo 6 JE Novovoroněž II. Ten byl do ruské elektrizační soustavy připojen 5. srpna 2016.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.