Domů
Elektrárny v Evropě
Testovací provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 přerušila porucha čerpadla
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Testovací provoz jaderné elektrárny Olkiluoto 3 přerušila porucha čerpadla

Uvedení nového finského jaderného bloku Olkiluoto 3 do komerčního provozu pravděpodobně protáhne další nepříjemnost. Během testovacího provozu bylo totiž zjištěno poškození čerpadel napájecí vody. Závada se netýká jaderné části elektrárny, a nemá tak vliv na jadernou bezpečnost. Podle posledních plánů měl být blok uveden do komerčního provozu ještě letos v prosinci.

Společnost TVO, provozovatel finského bloku Olkiluoto 3, oznámila, že během inspekčních prací objevila poškození ve vnitřních částech čerpadel napájecí vody umístěných na turbínovém ostrově.

Závada bloku typu EPR s instalovaným výkonem 1600 MW bude mít pravděpodobně dopad na termín uvedení reaktoru do komerčního provozu. Provozovatel společně s dodavateli analyzuje dopady a měl by závěry oznámit v následujících dnech. Dosud projekt počítal s termínem zprovoznění v prosinci letošního roku.

"V napájecích čerpadlech umístěných na turbínovém ostrově jaderné elektrárny je voda z napájecí nádrže čerpána do parogenerátorů. Zjištěné škody na čerpadlech nemají vliv na jadernou bezpečnost," uvedla společnost TVO v tiskové zprávě.

Nový blok Olkiluoto 3 v rámci testovacího provozu již na konci září dosáhl plného výkonu. Průběh testovacího výkonu elektrárny zveřejňuje společnost TVO na svých webových stránkách.  Ze zveřejněného výhledu vyplývá, že nyní odstavený blok by mohl být opět spuštěn v polovině listopadu.

Peripetie bloku Olkiluoto 3

Výstavba jaderného bloku začala v červenci roku 2005 a původní plány počítaly s komerčním provozem v roce 2010. Projekt ovšem během svého trvání nabral více než desetileté zpoždění.

Dodavatelem jaderného bloku Olkiluoto 3 je konsorcium společností AREVA GmbH, AREVA NP SAS a Siemens AG. Ti postavili blok pro TVO na základě smlouvy na klíč s pevnou cenou a zároveň společně ručí za smluvní závazky až do konce záruční doby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se