Domů
Jaderné elektrárny
Největší evropský jaderný blok Olkiluoto 3 poprvé dosáhl plného výkonu
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)
Zdroj: TVO

Největší evropský jaderný blok Olkiluoto 3 poprvé dosáhl plného výkonu

Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 s výkonem 1600 MW v rámci uvádění do komerčního provozu poprvé dosáhl plného výkonu. Blok typu EPR nyní čeká ještě desítka testů, než začne vyrábět elektřinu v běžném režimu. Olkiluoto 3 během jeho výstavby postihla řada zdržení, která jeho výstavbu protáhla na 17 let.

Finská energetická společnost TVO oznámila, že její nový blok Olkiluoto 3 na konci září poprvé dosáhl plného výkonu. Jaderný blok typu EPR disponuje instalovaným výkonem 1600 MW a jedná se tak o nejvýkonnější evropský blok. Stejně výkonný je pak francouzský blok Flamanville 3, který je stále ve výstavbě a dokončen by měl být v příštím roce.

"Dnes jsme dosáhli historicky významné hodnoty při řízení výroby. Nyní se zaměříme na dokončení testů podle programu, uvedení do provozu a dosažení pravidelné výroby elektřiny nás čeká v prosinci," uvedl Marjo Mustonen, senior viceprezident pro výrobu elektřiny TVO.

Provozovateli zbývá provést ještě deset sad testů, z nichž všechny kromě jednoho již byly provedeny na nižších výkonových úrovních. Nově bude testováno odpojení bloku z důvodu zkratu v síti.

Výstavba Olkiluoto 3 začala v roce 2005 a podle původních plánů měla být spuštěna v roce 2009. Po řadě průtahů ovšem elektrárna dodala první elektřinu do sítě až letos v březnu.

Výroba elektřiny v Olkiluoto

První dva bloky jaderné elektrárny Olkiluoto, které byly zprovozněny v letech 1979 a 1982, disponují reaktory typu BRW, každý s instalovaným výkonem 890 MW. V současné době svou výrobou pokrývají zhruba 21 % finské spotřeby. S novým třetím blokem se podíl výroby elektrárny Olkiluoto podle TVO zvýší na 40 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
hellokitty
10. říjen 2022, 14:56

dobre no, 1600MW za 17 rokov, medzitym za rok 2021 sa v europe instalovalo skoro 26GW v solaroch

Jimi
10. říjen 2022, 15:41

Skvela zprava - dva nemecke reaktory uz jsou nahrazeny (timhle a Mochovce 3). Dalsi dva nahradi Flamanville a Mochovce 4 :)

A jelikoz fotovoltaika letos v Evrope naroste o 39GW a vitr o dvacku tak jsme hezky za vodou

Ladislav Novák
10. říjen 2022, 16:01

Ještě donutit Slunce, aby svítilo 24 hodin denně a vítr foukal jenom tehdy, když sluneční výkon klesá, teprve pak "budeme za vodou". :-P

Ivan Švančara
10. říjen 2022, 16:41

ked bude pod bodom mrazu, pojde sa nam za tu vodu jednoduchsie, suchou nohou, sic skrehnutou.

richie
11. říjen 2022, 08:54

jasne .. a z finska sa ta elektrina do nemecka teleportuje .. zvlastne ze taku novinku zabudli v sprave spomenut..

Pavel
11. říjen 2022, 09:53

Nerozumím tomu, ale možná to může fungovat i "posunem" - Finsko nebude potřebovat enegrii od sousedů a tak zůstane jiným sousedům. Nedá se to i takto vzít?

richie
14. říjen 2022, 13:40

ano, mohlo by to fungovat aj takym sposobom, zial v tomto pripade Finsko doplnovalo svoje chybajuce kapacity vacsinou zo severnych oblasti svedska a norska, teda z oblasti odkial aj samotne svedsko (norsko menej) ma obcas problem dostat vsetok vykon k svojim juznejsim oblastiam - teda toto nemecku velmi nepomoze

naopak, nemecko v obdobiach svojich prebytkov - snazi sa tieto "tlacit" aj sverskym krajinam (kedze je to vacsinou velmi lacne, tak si "nabijaju" PVE a znizuju svoju vyrobu) a ti mohli posielat o to viac Finsku - toto uz nebude potrebne, tak mozno naopak to moze nemecku poskodit, ze bude mat niozsi potencionalny odber na severe (ale to uz je len cista spekulacia)

Emil
14. říjen 2022, 13:49

Navíc Finsko až do letoška importovalo elektřinu z Ruska a Rusko import elektřiny na jaře zastavilo, takže OL3 pokrývá i tento výpadek.

hlpb
11. říjen 2022, 11:49

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

ach jo, zase MŠ, že richie. Spuštění Olkiluoto 3 znamená, že Finsko nebude muset dovážet tolik EE ze Švédska a tak Švédsko bude moci vyvážet více svých přebytků z OZE do Německa a to bude znamenat, že Německo spálí méně plynu a uhlí. Tak snad to na tebe nebylo moc složité. Díky za pozornost, pa.
.

richie
11. říjen 2022, 16:07

skoda ze uz si neprecitam blahov prispevok, urcite bol velmi poucny a s hlbokou myslienkou ..

ale poprosim ta vysvetli mi (dostatocne jednoducho a zrozumitelne, aby som to pochopil aj ja), ako novy blok Olkiluoto 3 nahradi odstavene nemecke reaktory ..

Čestmír Berka
11. říjen 2022, 11:50

No, jde to nepřímo- Finsko sníží dovoz ze Švédska ( i s novým blokem zůstává dále dovozcem), takže Švédsko může ten výkon přesměrovat.

Ve chvíli, kdy toto píšu: Finland Imports 1 278 MW

Hezký přehled o tocích elektřiny a cenách je: https://www.svk.se/en/national-grid/the-control-room/

Jimi
11. říjen 2022, 12:02

K překvapení uživatelů tohoto webu je evropský trh s elektřinou dobře propojen :) Finsko - Estonsko - Lotyšsko - Litva - Polsko - Německo. Finsko - Švédsko - Dánsko/Německo/Polsko. Elektřina "pluje" oběma směry každou chvíli jinak.

richie
11. říjen 2022, 16:02

ano su prepojene, ale trochu rozhladenejsi a technicky zdatnejsi uzivatelia tohto webu (ku ktorym asi nepatris) si uvedomuju obmedzenia takehoto prepojenia, pretoze ak si otvoris mapu prenosovej siete, zistis:

- ze toto prepojenie predstavuju v podstate az dve linky 300~330kV (Finsko-Nemecko, severbna trasa cez Svedsko je opticky trochu lepsia, ale samotne svedsko ma problem s kapacitami aby prenieslo zo severu na juh dostatok elketriny, nie to este po tych istych linkach prenasat dalsiu kapacitu pre nemecko)

- a ak by si trochu rozumel energetike, tak by si vedel, ze toto prepojenie nie je koncipovane na dialkovy prenos velkych vykonov cez niekolko statov

takze ak sa vratime k uvodnemu optimistickemu prispevku, ze Olkiluoto3 moze akokolvek nahradit odstavene nemecke reaktory, tak toto tvrdenie je celkom scestne a nezmyselne

Čestmír Berka
11. říjen 2022, 11:41

S pravidelnou výrobou elektřiny OL3 roste soběstačnost Finska v čisté elektřině – podíl výroby bezuhlíkové elektřiny vzroste z 87 % na více než 90 %. Výroba elektřiny OL3 také snižuje dovoz elektřiny do Finska asi o 60 %.

Výroba elektřiny společnosti OL3 pokrývá přibližně 14 % finské poptávky po elektřině.

Čestmír Berka
11. říjen 2022, 11:41

S pravidelnou výrobou elektřiny OL3 roste soběstačnost Finska v čisté elektřině – podíl výroby bezuhlíkové elektřiny vzroste z 87 % na více než 90 %. Výroba elektřiny OL3 také snižuje dovoz elektřiny do Finska asi o 60 %.

Výroba elektřiny společnosti OL3 pokrývá přibližně 14 % finské poptávky po elektřině.

richie
14. říjen 2022, 13:42

a vdaka OL3 sa im vyrazne znizila aj cena EE na vnutornych trhoch

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se