Domů
Elektrárny ve světě
Čína představila svoji jadernou pětiletku

Čína představila svoji jadernou pětiletku

Instalovaný výkon Číny se v následujících pěti letech zdvojnásobí. Alespoň to uvádí aktuální Čínský národní pětiletý plán. Navíc vybízí k přípravě výstavby nových jaderných zdrojů a k zahájení prací na národním přepracovatelském závodě jaderného paliva do roku 2020.

Ústřední výbor Komunistické strany Číny na svém výročním zasedání konaném počátkem března schválil již v pořadí třináctý pětiletý plán. Tento plán stanovuje několik cílů v oblasti jaderné energetiky, jejichž plnění začne v následujících měsících.

V první řadě chce čínská vláda co nejdříve dokončit výstavbu čtyř reaktorových bloků typu AP-1000 (PWR –  Westinghouse), které se momentálně stáví v Sanmenu nacházejícím se v provincii Zhejiang a v Haiyangu na území provincie Shandong. Jednotka Sanmen 1 bude prvním typem reaktoru AP-1000, který Čína uvede letos v září do provozu. Provoz Haiyang 1 by měl být zahájen nejpozději do konce tohoto roku. Na obou blocích již byly úspěšně provedeny zkoušky prověření kontejnmentu. Všechny čtyři reaktory typu AP-1000 budou dle plánu uvedeny do provozu nejpozději koncem roku 2017.

Schválený plán také vyzývá k dokončení výstavby projektu demonstračního reaktoru Hualong 1, který spadá pod Čínské národní jaderné elektrárny Fuquing v provincii Fu-ťien (Fujian), a Čínské generální jaderné elektrárny Fangchenggang v Kuang-si (Guangxi) do roku 2020. První zavážka betonu pro Fuqing 5 byla provedena již v květnu minulého roku a výstavba bloku Fuqing 6 začala v prosinci. Fuqing 5 a 6 dle plánu mají být dokončeny mezi roky 2019 a 2020. Kromě toho byla v prosinci 2015 zahájena výstavba bloku Fang-čcheng-kang 3 (Fangchenggang 3). Čtvrtý blok elektrárny Fang-čcheng-kang v této oblasti zahájí stavbu v první polovině tohoto roku. Očekává se, že i tyto dva bloky budou spuštěny v letech 2019 a 2020.

Výstavba elektrárny Shidaowan s demonstračním typem reaktoru CAP-1400 na území provincie Shandong má být započata na začátku aktuální pětiletky. Tlakovodní reaktor CAP-1400 je zvětšenou verzí původního projektu AP-1000 od americké firmy Westinghouse, ve které je od roku 2006 majoritním vlastníkem japonská společnost Toshiba. CAP-1400 je jedním ze strategických pilířů Plánu na rozvoj národní vědy a technologií Číny. Jejich široké nasazení po celé zemi plánuje komunistická strana v následujících letech. Pokud se konstrukce osvědčí, chystá se Čína tyto reaktory vyvážet do zahraničí.

Typ reaktoru AP-1000; Zdroj: Westinghouse

Příprava staveniště pro dva demonstrační bloky CAP-1400 v Shindaowanské oblasti je již v plném proudu. Brzy bude zahájeno první lití betonu.

Poslední pětiletý plán také požaduje urychlení třetí části výstavby Tianwanské elektrárny v provincii Jiangsu. Státní rada udělila oprávnění pro Tianwanské bloky 5 a 6 v prosinci 2015 (jednotkový výkon 1080 MWe, typ ACPR-1000). V této oblast se nachází 4 bloky typu VVER dodané ruským Rosatomem. Spuštění prvního z nich proběhlo v roce 2006.

Zpoždění kvůli havárii ve Fukušimě

Zahájení výstavby bloků Tianwan 5 a 6 bylo původně naplánováno na počátek roku 2011. Avšak po březnové havárii japonské elektrárny Fukušima se čínská vláda rozhodla pozastavit schvalování některých nových jaderných projektů. Právě bloky 5 a 6 elektrárny Tianwan patřily mezi pozastavené projekty.

V říjnu 2012 premiér Wen Ťia-pao oznámil, že se Čína „navrátí k původnímu plánu výstaveb“ nových jaderných elektráren, který je založen „na stabilním a předem uspořádaném harmonogramu“. Výstavba dalších dříve schválených projektů začne krátce poté.

Předchozí dvanáctý pětiletý plán platný pro roky 2011-2015 vyzýval ke schvalování „malých množství“ projektů, které však po důkladných projednáních budou přidávány každý rok. Dle zmíněného plánu pro roky 2011-2015 byly schváleny pouze projekty pobřežních jaderných elektráren. Ke zpoždění došlo především u vnitrozemských projektů jaderných elektráren Taohuajiang, Xianning a Pengze, u kterých měla původně výstavba začít před rokem 2015.

Nový plán rovněž vyzývá k zahájení výstavby nových pobřežních elektráren, jejich poloha však dosud nebyla zveřejněna. Kromě pobřežních elektráren počítá plán s prováděním přípravných prací i na vnitrozemských jaderkách.

Výstavba elektrárny Taishan-1; Zdroj: MAAE

Na konci pětiletky o 31 GWe více, dalších 30 ve výstavbě

Do konce současného pětiletého plánu by měla Čína disponovat 58 GWe energetických kapacit v jaderných elektrárnách. Současný instalovaný výkon jaderných elektráren v zemi je 27 GWe. Ke konci pětiletky bude navíc dalších 30 GWe jaderných kapacit ve výstavbě. Nový národní plán mimo jiné vyzývá k výstavbě demonstračních bloků, jejich budoucímu komerční nasazení a urychlení výstavby přepracovatelského závodu.

Čínská národní jaderná společnost (China National Nuclear Corporation) a francouzská AREVA podepsali v listopadu 2007 dohodu o vypracování analýzy proveditelnosti přepracovatelského zařízení s ročním vytížením 800 tun  použitého paliva. V listopadu 2010 následovala průmyslová dohoda o projektu a v dubnu 2013 byla podepsána další smlouva s technickými specifikacemi závodu. V březnu 2014 tyto strany podepsaly další smlouvu na pokračování plánování závodu a kompletaci obchodního plánu. Memorandum o porozumění následovalo v červnu 2015, kdy AREVA řekla: “provedli jsme závěrečnou technickou diskuzi, definovali program obchodních jednání a potvrdili ochotu obou stran dokončit jednání v co nejkratším časovém horizontu.“

Loni v září uvedla CNNC, že vybírá vhodné místo pro stavbu přepracovatelského zařízení. Dle dostupných informací má být místem prvního čínského závodu na zpracování vyhořelého jaderného paliva oblast Jinta severně od Jiayuguanu v provincii Kan-su (Gansu). Výstavba by měla být zahájena v roce 2020 a její dokončení je plánováno na rok 2030.

 Autor úvodní fotografie: Joe Hunt

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.