Jediné jaderné zařízení Duane Arnold v americké Iowě s reaktorem o výkonu 615 MWe bude odstaveno ke konci roku 2020. Rozhodl o tom její vlastník po dohodě s energetickou společností Alliant Energy.

Vlastník elektrárny NextEra Resources zkrátila dohodu o dodávce elektřiny (PPA) o celých pět let, než se původně plánovalo. Duane Arnold byla uvedena do provozu v roce 1975 a v současnosti má licenci až do roku 2034. Zároveň je ve státě Iowa jediným jaderným zdrojem a pokrývá 9,2 % spotřeby státu. V podílu nízkoemisních zdrojů pak její výroba tvoří 19% podíl.

Již minulý rok na schůzi NextEra Energy prohlásil finanční ředitel John Ketchum, že je nepravděpodobně, že by největší odběratel elektřiny z Duane Arnold – společnost Alliant Energy – prodloužila původní dohodu o dodávce elektřiny, která původně platila do roku 2025. Navíc poslední roky již elektrárna minimálně přispívala k čistému zisku firmy a výhledy na příští roky nebyly optimističtější.

Společnosti souhlasily se zkrácením PPA o pět let, výměnou za finanční náhradu, kterou vyplatí Alliant na konci roku 2020 ve výši 110 mil. USD. Dále smlouva obsahuje bod, že NextEra zajistí Alliantu elektřinu ze čtyř větrných parků o celkovém instalovaném výkonu 360 MWe, což znamená provést repowering daných parků za 250 mil. USD. I přes tyto dodatečné náklady firmy shodně uvádí, že nová dohoda ušetří koncovým zákazníkům v 21 letech po uzavření jaderného zdroje úspory ve výši 300 mil. USD.

„Konečné uzavření Duane Arnold je těžké rozhodnutí, protože se jedná o zařízení, které zhruba 500 zkušených odborníků udržuje ve takovém stavu, že se umisťuje na předních příčkách nejlépe fungujících jaderných zdrojů v USA.“

Armando Pimentel, prezident a CEO NewEra Energy

Dále uvedl, že společnost bude i nadále zaměstnávat stovky pracovníků po několik let pro hladké vyřazení elektrárny z provozu. Celkem plánuje firma do roku 2020 proinvestovat 650 mil. USD do obnovitelných zdrojů a pozemky Duane Arnold by mohly být použity pro případné bateriové úložiště, solární, a nebo plynovou elektrárnu a tím by se mohla využít již vybudovaná robustní infrastruktura.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *