Domů
Elektrárny ve světě
Iowa zavře svou jadernou elektrárnu v roce 2020, o 5 let dříve než se počítalo
Jaderná elektrárna Chapelcross
Jaderná elektrárna Chapelcross. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Chapelcross.jpg

Iowa zavře svou jadernou elektrárnu v roce 2020, o 5 let dříve než se počítalo

Jediné jaderné zařízení Duane Arnold v americké Iowě s reaktorem o výkonu 615 MWe bude odstaveno ke konci roku 2020. Rozhodl o tom její vlastník po dohodě s energetickou společností Alliant Energy.

Vlastník elektrárny NextEra Resources zkrátila dohodu o dodávce elektřiny (PPA) o celých pět let, než se původně plánovalo. Duane Arnold byla uvedena do provozu v roce 1975 a v současnosti má licenci až do roku 2034. Zároveň je ve státě Iowa jediným jaderným zdrojem a pokrývá 9,2 % spotřeby státu. V podílu nízkoemisních zdrojů pak její výroba tvoří 19% podíl.

Již minulý rok na schůzi NextEra Energy prohlásil finanční ředitel John Ketchum, že je nepravděpodobně, že by největší odběratel elektřiny z Duane Arnold – společnost Alliant Energy – prodloužila původní dohodu o dodávce elektřiny, která původně platila do roku 2025. Navíc poslední roky již elektrárna minimálně přispívala k čistému zisku firmy a výhledy na příští roky nebyly optimističtější.

Společnosti souhlasily se zkrácením PPA o pět let, výměnou za finanční náhradu, kterou vyplatí Alliant na konci roku 2020 ve výši 110 mil. USD. Dále smlouva obsahuje bod, že NextEra zajistí Alliantu elektřinu ze čtyř větrných parků o celkovém instalovaném výkonu 360 MWe, což znamená provést repowering daných parků za 250 mil. USD. I přes tyto dodatečné náklady firmy shodně uvádí, že nová dohoda ušetří koncovým zákazníkům v 21 letech po uzavření jaderného zdroje úspory ve výši 300 mil. USD.

„Konečné uzavření Duane Arnold je těžké rozhodnutí, protože se jedná o zařízení, které zhruba 500 zkušených odborníků udržuje ve takovém stavu, že se umisťuje na předních příčkách nejlépe fungujících jaderných zdrojů v USA.“

Armando Pimentel, prezident a CEO NewEra Energy

Dále uvedl, že společnost bude i nadále zaměstnávat stovky pracovníků po několik let pro hladké vyřazení elektrárny z provozu. Celkem plánuje firma do roku 2020 proinvestovat 650 mil. USD do obnovitelných zdrojů a pozemky Duane Arnold by mohly být použity pro případné bateriové úložiště, solární, a nebo plynovou elektrárnu a tím by se mohla využít již vybudovaná robustní infrastruktura.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
2. srpen 2018, 12:52

Jasný důkaz jak v americkém tržním hospodářství se vyplatí zavřít starší jaderné elektrárny a nahradit je větrnými elektrárnami. Vyplatí se to nejen pro firmu ale i pro zákazníky.

Jen my v Evropě řešíme co a jak zadotovat.

Petr
2. srpen 2018, 13:06

A to je ještě jedna z těch lepších jaderek v USA, ale k 45 roku provozu už bude většina amerických vyrobených dílů s plánovanou životností tak opotřebovaná, že na prodloužení chodu o dalších 15 let na ruskou délku, by se toho musela vyměnit opravdu kvanta.

Ovšem mají tam tolik domácího plynu a větrných plání, že jim to je už při dlouhodobém úpadku místního průmyslu jedno.

loudil
2. srpen 2018, 15:11

Ano, levný US plyn i OZE drtí americké jádro. Moc pěknou perspektivu US jaderný průmysl nemá , staví se jen dva nové reaktory a z těch asi 99 dosud fungujících je většina - "starých vykopávek" - před zavřením. Na rozdíl od Číny nebo Ruska melou jaderky v USA - "z posledního". Jejich počet bude neustále už jen klesat. Levný plyn nahrazuje tedy nejen uhelky, což je správné, ale i atom. Přílišná sázka na plyn ovšem může USA dovést až k zastaralejšímu energetickému mixu proti Číně. Jistě ne hned , ovšem za nějakých 20 let to už může být realita. Jak k tomu dojde ?? Takto : Čína má dnes 18 % z vody a 12 % z - atomu, slunce, větru a biomasy. OZE + Atom dnes dávají v Číně kolem 30 % elektřiny. Voda v Číně má už to nejlepší za sebou, nicméně vítr a slunce mají obrovskou perspektivu , plán pro rok 2050 je u větrníků 1 000 000 MW a u Slunce ještě více. Tyto dva zdroje OZE dodají roku 2050 Číně dohromady téměř 5 bilionů KWh , Atom má mít výkon kolem 250 000 MW, tedy dodá kolem 2 bilionů KWh, voda také 2 biliony , něco dodá biomasa , tedy OZE dají Číně roku 2050 asi 10 bilionů KWh z celkové spotřeby kolem 14 bilionů KWh. Čína bude roku 2050 ze 70 % na OZE + atomu . A jak v USA ??? Tam budou odpojovat současný výkon v atomu = 800 mld. KWh ročně /= 20 % výroby elektřiny/ , který bude nahrazován plynem a OZE. Ju tu značná pravděpodobnost, že v USA nebude roku 2050 podíl OZE na 70 % výroby jako v Číně. Úbytek uhlí je totiž v Číně nahrazován především atomem a OZE = čistými zdroji, USA výpadek uhlí + atomu hradí plynem a OZE. Plyn je zdroj , který se jednou vyčerpá, není obnovitelný. Dnes jdou USA po nejlevějším řešení, zda ovšem bude i nejlepší ukáže až budoucnost !! Já když volím nejlevnější řešení a kupuji levné vrtačky či boty, tak se mi pak rychle rozpadnou !! Snad o tomhle v USA dobře vědí ??!

loudil
3. srpen 2018, 09:10

Jedna věc je pozoruhodná. V USA už 15 let stagnuje celková výroba elektřiny na zhruba 4 bilionech KWh nett, i přesto, že tam stále roste HDP i počet obyvatel. To není nic dobrého, tato stagnace. Dosluhující kapacita elektráren se pouze nahrazuje novou výstavbou, tedy žádná expanze sektoru se nekoná a zřejmě už ani nebude konat. Je to stejné, jako když si koupíte 2 hektary vinice a pak tam budete 30 let hospodařit vy, 30 let váš syn, 30 let váš vnuk, 30 let váš pravnuk. No, "díru do světa" s tím tedy neuděláte, když budete pořád jen na těch dvou hektarech a nebudete se rozšiřovat !!

Milan Vaněček
3. srpen 2018, 10:49

Říkáte, že to není nic dobrého, ta dlouhodobá stagnace výroby elektřiny v USA. Myslím že opak je pravda. Vše souvisí s nástupem fyziky polovodičů od druhé světové války.

Růst HDP v USA dělají technologie na polovodičích založené: počítače, internet, robotizace, sensory, software, ...

Pro polovodiče je teplo nepřítel, zvyšování výkonu (Moore law) přináší více ztrátového tepla, je tedy nutné ztrátové teplo neustále snižovat.

Tedy ne spotřebovávat více elektřiny ale lépe ji využívat. To je moderní cesta.

Mimochodem představte si že by jste mohl přímo přeměňovat jadernou energii v energii elektrickou (bez toho že dvakrát tolik energie vyženete do vzduchu a vody v chladících věžích jaderné elektrárny, takové plýtvání ve fyzice polovodičů neexistuje).

Petr
3. srpen 2018, 23:51

Nebo si přestavte, že bydlíte v Česku.

Pak můžete používat užitečně teplo z jaderek buď k vyhřívání v případě Temelína Českých Budějovic, a u Dukovan které jdou příliš mimo větší města přistavět celorepublikové moderní domovy důchodců nebo obří skleníky.

Případně obojí a důchodcům účtovat 1 kč za hodinu, že se můžou v těch sklenících vyžívat v nevysokém tempu rekreačnímu starání o rostlinky :)

Carlos
4. srpen 2018, 01:49

Skleníky se vymýšlely, nelaplo to (a ani to nebude třeba), vymýšlely se sádky na tilápie, zase nic. Kdyby se už dneska něco takového dělalo, tak to chce spíše vertikální farmy a hydroponii. Eventuálně kombinovat s chovem žraloků schopných se rozmnožovat ve sladké vodě.

Výstavbu nových měst a velkých domovů důchodců nechám raději bez komentáře. On by se zase zjevil ten vidlovrh z Tetčic a nebylo by z toho ni. Hmm, jestli budou dělat Dukovany II, tak to bude zajímavé.

loudil
3. srpen 2018, 23:52

Vliv má ovšem i přesun energeticky náročné výroby /hlavně špinavý průmysl/ do zahraničí ,kde ho realizují málo placení dělníci rozvojových zemí. Například, USA vyrábí jen třetinu aut co Čína, dříve přitom bývaly USA neotřesitelnou světovou automobilovou mocností číslo jedna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se