MIT oznámila velké plány, do 15 let chce vyvinout a postavit fúzní reaktor, který bude schopen vyrobit více energie, než spotřebuje. Revolucí mají být supravodivé materiály na výrobu magnetů. Grant na tento projekt ve výši 50 miliónů dolarů poskytla italská energetická společnost ENI.

Americká univerzita MIT (Massachusetts Institute of Technology) spolu se společností CFS (Commonwealth Fushion Systems) započnou inovativní výzkum fúzního reaktoru. Ten se oproti svým předchůdcům bude vyznačovat použitím zcela nového supravodivého materiálu na výrobu magnetů. Díky nim by se mělo podařit v horizontu 15 let vytvořit 100MW zkušební reaktor SPARC s kladnou energetickou bilancí. Tedy takový, který vyrobí více energie, než spotřebuje na svůj provoz. To by znamenalo zásadní průlom ve zkoumání termojaderné fúze.

Termojaderná fúze je jaderná reakce, při které se za vysoké teploty a tlaku slučují lehká atomová jádra za vzniku těžšího jádra a uvolnění velkého množství energie. Tato reakce v přírodě probíhá například ve Slunci a je zdrojem jeho energie.

Vědci po celém světě se již desítky let snaží tuto reakci efektivně zreplikovat na Zemi. Pro výrobu energie na Zemi je vhodná reakce dvou atomů vodíků (deuteria a tritia) za vzniku hélia. Taková reakce by byla relativně levná a zajistila by lidstvu v podstatě neomezený čistý zdroj energie.

Ke sloučení dvou jader je však zapotřebí extrémně vysoké teploty a tlaku, a z toho vyplývající potřeba velmi odolných materiálů. Tyto podmínky se zatím nikomu nepodařilo splnit po delší dobu. Experimentální reakce také spotřebovávají více energie, než vyrobí.

CFS na výzkum získal dotaci ve výši 50 miliónů dolarů od italské energetické společnosti Eni. 30 miliónů z této sumy bude využito v následujících 3 letech na výzkum supravodivých magnetů – klíčového prvku celého reaktoru. Supravodivé magnety totiž vytváří silné magnetické pole, ve kterém je uzavřené plazma o extrémních teplotách – prostředí, ve kterém probíhá reakce.

„Toto je důležitý historický moment: Pokrok ve vývoji supravodivých magnetů umožnil přiblížit jadernou fúzi potenciálně na dosah, a tím se současně také zvětšuje vidina bezpečné a bezuhlíkaté budoucnosti, uvedl v tiskové zprávě prezident MIT L. Rafael Reif.

Na výrobu magnetů by měl být použit nový supravodivý materiál YBCO. Díky němu by měly magnety vytvořit 4krát silnější magnetické pole, než jaké bylo dosaženo v současnosti nejlepším fúzním reaktoru. Současně také umožní podstatně menší, a tedy i levnější konstrukci celého zařízení.

V porovnání s budovaným největším reaktorem na světě, ITER, bude SPARC dosahovat jen přibližně pětinového výkonu. Co do objemu však bude zaujímat jen 1/65.

Zdroj úvodní fotografie: MIT

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *