Domů
Elektrárny ve světě
Kde se lze setkat s cenou silové elektřiny 184 000 Kč/MWh?

Kde se lze setkat s cenou silové elektřiny 184 000 Kč/MWh?

Vnitrodenní trh s elektřinou je obecně velmi volatilním trhem. Například v ČR může na tomto trhu činit rozdíl mezi cenami elektřiny v jednotlivých po sobě jdoucích hodinách i více než 25 €/MWh. V loni pak bylo na vnitrodenním trhu organizovaném OTE dosaženo nejvyšší ceny 160 €/MWh a nejnižší necelých mínus 60 €/MWh. Ve srovnání s vybranými denními trhy, například v USA, je však volatilita a cenové rozpětí na českém vnitrodenním trhu ještě poměrně nízké. Ve Spojených státech amerických, konkrétně ve státě Texas, byla totiž v úterý poprvé v historii dosažena cena 9 000 USD/MWh (184 000 Kč/MWh).

Ceny 9 000 USD/MWh (184 000 Kč/MWh) bylo dosaženo ve dvou pětiminutových intervalech na texaském vnitrodenním trhu. Vnitrodenní trh je v Texasu pojmenován Real Time Market a je provozovaný systémovým operátorem Electricity Reliability Council of Texas (ERCOT).

Pro cenu na texaském vnitrodenním trhu je jeho provozovatelem stanoven cenový strop, který je v současnosti 9 000 USD/MWh. A právě na maximální možnou úroveň se vyšplhala cena elektřiny během dvou pětiminutových obchodních intervalů v průběhu úterního rána. Kromě maximální ceny byl také zaznamenán 15minutový interval s cenou 5 800 USD/MWh.

Cenový strop 9 000 USD/MWh zavedl ERCOT již v červnu roku 2015 se záměrem povzbudit výstavbu nových flexibilních, například plynových, zdrojů a zatraktivnit také poskytování odezvy strany spotřeby. Ještě v červenci 2012 byl totiž cenový strop na úrovni 4 500 USD/MWh, v červnu 2013 vzrostl na 5 000 USD/MWh a v létě 2014 byl navýšen na 7 000 USD/MWh.

Vyšší zatížení a nižší výroba větrných elektráren

V texaské soustavě během úterního rána bylo vyšší zatížení, než se předpovídalo, a výroba větrných elektráren byla o 12 -15 % nižší oproti očekávání. Tato situace si vyžádala aktivaci 1 GW tzv. netočivé rezervy (v originále non-spin reserve), což vyhnalo cenu elektřinu k maximální hodnotě.

Dle definice ERCOT je netočivá rezerva takový zdroj, který je schopen synchronizace se sítí a najetí na požadovaný výkon do 30 minut od aktivace. Netočivou rezervou je také tzv. odezva strany spotřeby (DSR), která musí být schopná omezit odebíraný výkon ze sítě na stanovenou úroveň během 30 minut a v tomto stavu vydržet alespoň hodinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se