Šestý blok jaderné elektrárny Tianwan vstupuje do fáze spouštění

DomůElektrárny ve světěŠestý blok jaderné elektrárny Tianwan vstupuje do fáze spouštění

Výstavba šestého bloku čísnké jaderné elektrárny Tianwan vstupuje do další fáze výstavby. Blok, který je součástí velkého elektrárenského komplexu v provincii Jiangsu, úspěšně dokončil studené funkční zkoušky. Informoval o tom provozovatel a vlastník elektrárny, Čínská národní jaderná korporace CNNC.

Studené funkční zkoušky slouží pro kontrolu komponent a systémů důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti. Jejich hlavním cílem je potvrdit správné nainstalování komponent a potvrdit jejich připravenost k provozu ve studeném stavu.

Pracovníci ve velínu šestého bloku jaderné elektrárny Tianwan
Pracovníci ve velínu šestého bloku jaderné elektrárny Tianwan Zdroj: CNNC

Jedná se o první komplexnější testy kontrolující připravenost celého zařízení. Hlavním pozornost je věnována identifikaci netěsností a úniků chladiva z primárního okruhu a jeho komponent.

Společnost CNNC poznamenala, že testy dokončené 4. října posunují šestý blok jaderné elektrárny Tianwan z fáze výstavby do fáze spouštění. Zahájení komerčního provozu bloku, jehož srdcem je reaktor ACPR-1000, je naplánováno na konec roku 2021.

Jaderná elektrárna Tianwan je stavěna v několika různých fázích. Výstavba první fáze, prvních dvou bloků, začala v roce 1999. V této fázi byly postaveny dva bloky reaktorů VVER-1000, typu v-492. Oba bloky byly spuštěny v roce 2007.

Výstavba druhé fáze byla zajištěna rovněž společností Rosatom se shodnými jadernými reaktory. Bloky 3 a 4 byly stavěny od roku 2012 do roku 2018.

První čtyři bloky jaderné elektrárny Tianwan
První čtyři bloky jaderné elektrárny Tianwan Zdroj: Rosatom

K významné změně došlo až ve třetí fázi výstavby. Zde převzala iniciativu čínská společnost CNNC prostřednictvím reaktoru vlastního návrhu ACPR-1000. Dle původního plánu měla výstavba začít v roce 2011. Byla však zdržena z důvodu havárie jaderné elektrárny Fukušima, a tak výstavba začala až v roce 2015.

K prvnímu lití betonu 5. bloku došlo 27. prosince 2015, zatímco první lití betonu na 6. bloku bylo provedeno 7. září 2016. Pátý blok elektrárny přešel do komerčního provozu v minulém měsíci. Komerční provoz 6. bloku se předpokládá do konce příštího roku.

Zavážení paliva na 5. bloku jaderné elektrárny Tianwan
Zavážení paliva na 5. bloku jaderné elektrárny Tianwan Zdroj: CNNC

Jaderná elektrárna Tianwan je vlastněná třemi organizacemi. 50% podílem disponuje CNNC, 30 % připadá čínské energeticko-investiční skupině a zbylých 20 % skupině Jiangsu Guoxin.

Rozšiřování elektrárny bude ještě pokračovat. V plánu jsou ještě dva bloky reaktorů VVER-1200, stavěné během 4. fáze výstavby. Začátek této fáze se nyní předpokládá na květen 2021 a oba bloky by měly být v provozu do roku 2027.

Po dokončení celého elektrárenského komplexu bude instalovaný výkon elektrárny dosahovat přibližně 8100 MW. Po dokončení tak bude komplex největší jadernou elektrárnou na světě.

Zdroj úvodního obrázku: CNECC