Domů
Elektřina
V Německu vyvíjí ukládání energie na mořském dně

V Německu vyvíjí ukládání energie na mořském dně

Němečtí inženýři pracují na novém druhu úložného systému energie na dně moře. Uložiště pracuje na podobném principu jako přečerpávací vodní elektrárna. Obzvláště vhodné se jeví jeho využití ve spolupráci s offshore větrnými elektrárnami.

Od ledna roku 2013 probíhal tříletý pilotní projekt s názvem StEnSEA (Stored Energy in the Sea), který zkoumal možnost ukládání energie na dně moří. Projekt pod vedením Fraunhofer Institute for Wind Energy and Energy System Technology (F-IWES) zaznamenal velký posun a nyní je plánována druhá fáze.

Základní princip, na kterém úložný systém pracuje, je podobný tomu, který využívají tradiční přečerpávací vodní elektrárny. Velká dutá koule s reverzní turbínou je umístěna na dně moře a je obdobou dolní nádrže. Jako horní nádrž slouží samotné moře, jehož tlak roste s hloubkou. V případě potřeby elektrické energie vtéká voda přes turbínu do duté koule. Při přebytku je elektrická energie využívána k čerpání vody ven z koule.

„Je jasné, že čím hlouběji systém instalujete, tím roste tlak a zároveň množství energie, kterou lze v nádrži uložit. Avšak je tu limit. V extrémních hloubkách je systém neúčinný. Takže nejvyšší možná hloubka je pro nás okolo 800 metrů. Aby úložný systém zůstal konkurenceschopný ve srovnání s již existujícími řešeními ukládání energie, musí být instalován v hloubce od 600 do 800 metrů.“

Jochen Bard, vedoucí Energy Process Engineering v F-IWES

Druhá fáze projektu bude testovat plně funkční model, který bude mít průměr 3 metry a bude uložen v hloubce přibližně 100 metrů na dně Bodamského jezera. Test je plánován na druhou polovinu měsíce října.

Pro komerční využití se počítá s kulovým uložištěm o průměru 30 metrů, které bude schopno pojmout energii 20 MWh.

Autor úvodní fotografie: HOCHTIEF Solutions

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
11. září 2016, 12:37

Inženýři jsou úžasně vynalézaví. Až budou mít Němci nad 50% elektřiny z větrných a slunečních elektráren tak budou mít už vyřešené i ukládání elektřiny.

Konq
11. září 2016, 19:53

Obávám se, že v Německu tato technologie použít nepůjde. Široko daleko kolem Německa hloubku 600m nenajdete.

Martin Hájek
11. září 2016, 21:17

Nebuďte zbytečně takový pesimista, Němečtí inženýři si určitě poradí. :-)

Milan Vaněček
11. září 2016, 21:23

Neporadí, to mohou použít Španělé, Portugalci, Italové, Řekové ale v Německu ne. Jen na export. Kong má pravdu.

Martin Hájek
12. září 2016, 22:19

Trochu hloupé je, že Španělé, Portugalci, Italové i Řekové mají k dispozici daleko levnější a ověřené klasické řešení zvané přečerpávací vodní elektrárna, protože mají dostatek kopců. Ale oceňuji Vaši snahu a k Německým soudruhům bych dodal: Kdo si hraje, nezlobí. Mohli by zkoumat mnohem horší věci, třeba jako kolegové v Severní Koreji.

Jan S.
19. prosinec 2016, 13:01

Není nutné mít moře, stačí vyvrtat sopouch a na dně kavitu. Nádrž se umístí na dno do kavity, zbytek se zaplaví. Tlak vody se jednoduše vyrobí sloupcem vody, aniž by té vody bylo potřeba mnoho (Pascalův zákon). Už to není tak levné jako zabrat kus pobřeží, ale rozhodně k tomu není potřeba přístup k moři. Stačí opuštěný podzemní důl, aby odpadlo nákladné hloubení... Ale v takové hloubce už bude asi větší zájem o geotermální energii, než nějaké obnovitelné zdroje z povrchu a postavit potrubí na nějaký vršek v okolí (přečerpávací elektrárnu) vyjde levněji.

Josef
12. září 2016, 11:38

Toto řešení se neujme

proč ?

- vysoký vztlak nádrží

- velké nároky na materiál

- problematický servis

- celkově vysoká cena , která bude možná vyšší než u baterií.

Martin Hájek
12. září 2016, 22:15

No ale 20 let se na tom dá za peníze EU krásně bádat! Tak to prosím pochopte a nekažte nám tu zelenou pohodu! Děkuji za pochopení :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se