Němečtí inženýři pracují na novém druhu úložného systému energie na dně moře. Uložiště pracuje na podobném principu jako přečerpávací vodní elektrárna. Obzvláště vhodné se jeví jeho využití ve spolupráci s offshore větrnými elektrárnami.

Od ledna roku 2013 probíhal tříletý pilotní projekt s názvem StEnSEA (Stored Energy in the Sea), který zkoumal možnost ukládání energie na dně moří. Projekt pod vedením Fraunhofer Institute for Wind Energy and Energy System Technology (F-IWES) zaznamenal velký posun a nyní je plánována druhá fáze.

Základní princip, na kterém úložný systém pracuje, je podobný tomu, který využívají tradiční přečerpávací vodní elektrárny. Velká dutá koule s reverzní turbínou je umístěna na dně moře a je obdobou dolní nádrže. Jako horní nádrž slouží samotné moře, jehož tlak roste s hloubkou. V případě potřeby elektrické energie vtéká voda přes turbínu do duté koule. Při přebytku je elektrická energie využívána k čerpání vody ven z koule.

„Je jasné, že čím hlouběji systém instalujete, tím roste tlak a zároveň množství energie, kterou lze v nádrži uložit. Avšak je tu limit. V extrémních hloubkách je systém neúčinný. Takže nejvyšší možná hloubka je pro nás okolo 800 metrů. Aby úložný systém zůstal konkurenceschopný ve srovnání s již existujícími řešeními ukládání energie, musí být instalován v hloubce od 600 do 800 metrů.“

Jochen Bard, vedoucí Energy Process Engineering v F-IWES

Druhá fáze projektu bude testovat plně funkční model, který bude mít průměr 3 metry a bude uložen v hloubce přibližně 100 metrů na dně Bodamského jezera. Test je plánován na druhou polovinu měsíce října.

Pro komerční využití se počítá s kulovým uložištěm o průměru 30 metrů, které bude schopno pojmout energii 20 MWh.

Autor úvodní fotografie: HOCHTIEF Solutions

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *