Domů
Elektřina
EDF nese část rizik čínského partnera v projektu Hinkley Point

EDF nese část rizik čínského partnera v projektu Hinkley Point

Francouzská energetická společnost EDF se se svým čínským partnerem v projektu Hinkley Point údajně dohodla na převzetí části jeho rizik týkajících se mimo jiné zpoždění nebo prodražení projektu. Uvedl to francouzský týdeník Le Journal du Dimanche.

Nad schopností EDF financovat projekt Hinkley Point C za 18 miliard liber (617 miliard korun) se vznáší další otazníky po té, co se objevila zpráva ve francouzském tisku, že EDF nese větší část rizik než její čínský partner.

Týdeník Le Journal du Dimanche cituje poznámku bývalého finančního ředitele EDF Thomase Piquemala směřovanou auditorskému výboru představenstva EDF ohledně projektu Hinkley Point. V poznámce stojí, že v případě prodražení projektu o 5 miliard euro (135 miliard korun), bude EDF financovat 80 % této částky, ačkoliv vlastní 66,5 % projektu. Zbylých 33,5 % vlastní čínská společnost China General Nuclear CNG.

V případě půlročního zpoždění projektu bude EDF nucena CGN vrátit několik stovek milionů euro z jeho původní investice.

Pokud bude rakouská vláda úspěšná se svojí stížností k Evropské komisi ohledně nezákonné státní podpory projektu, zaplatí EDF svému čínskému partnerovi 1,6 miliardy euro (přes 43 miliard korun).

Podle Le Journal du Dimanche má také CGN vyšší rozhodovací moc v řízení projektu Hinkley Point C, včetně práva veta, týkajícího se výplaty dividend, účetnictví, rozpočtu a výplat členů představenstva.

Více o dění ohledně projektu Hinkley Point C v našich předchozích článcích.

Úvodní fotografie: Guillaume Cattiaux

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se