Euractiv: Některé země EU včetně ČR nepodporují rozmisťování chytrých měřidel
Očekává se, že v nadcházejících letech elektromobily a střešní solární panely masově vstoupí na trh. Tato zařízení přitom budou vyžadovat instalaci chytrých měřidel v domácnostech. Členské země EU jsou ale příliš pomalé v umisťování těchto měřidel a některé jsou přímo proti nim. Zástupci průmyslu se vyslovují pro rychlejší rozmisťování a koordinovaný postup napříč EU.
Chytrá měřidla jsou považována za klíčová pro digitalizaci elektroenergetického sektoru, protože umožňují domácnostem kontrolovat spotřebu energie a stát se účastníky energetického trhu. To vše zejména skrze elektromobily a bateriová úložiště.
„Chytré měření je velice důležité, protože je prvním krokem v zapojení spotřebitelů.“
Joao Torres, CEO portugalského provozovatele distribuční sítě EDP Distribution
Situace v EU
Švédko je lídrem v rozmisťování chytrých měřidel v domácnostech, má je totiž 100 % domácností. Dále je zde Finsko (99 %), Estonsko (98,2 %) a Španělsko (91,3 %). Tyto země jsou ale spíše výjimkami. Kupříkladu Německo se rozhodlo, že nebude mít žádný národní plán týkající se rozmisťování chytrých měřidel a jde tak proti požadavkům EU. Stejně se k této záležitosti staví také Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Řecko a Irsko.
Podle dat Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) má průměrně 37 % spotřebitelů v EU instalované chytré měřidlo elektrické energie. Pro rok 2020 byl přitom stanoven právně nezávazný cíl 80 %.
Někteří spotřebitelé jsou vůči chytrému měření velice skeptičtí a například odmítají umožnit přístup do svých domovů, aby instalace mohla proběhnout.
„V některých evropských zemích není chytré měření není součástí. Nemá tam své místo. Minimální úroveň inovace ovšem musí být garantována.“
Viviana Vitto, ředitelka oddělení analýz a strategie ve firmě Enel
ACER: Fakturování elektřiny by mělo probíhat měsíčně
Chytré měření a kontrakty s dynamickými cenami jsou klíčovými aspekty pro domácnosti, které jim umožní aktivně kontrolovat jejich spotřebu elektřiny. Evropská komise předpokládá, že jim chytré měření pomůže snížit roční spotřebu energie až o 9 %.
Podle ACER ve skutečnosti ovšem v 8 členských zemích EU spotřebitelé získávají faktury za elektřinu pravidelně každý rok. V dalších mnoha zemích pak fakturace probíhá kvartálně. ACER zároveň dodává, že by spotřebitelé měli získávat faktury měsíčně, pokud to bude možné.
Mohlo by vás zajímat:
"chytré měření pomůže snížit roční spotřebu energie až o 9 %" jakože lednička a pračka pak míň spotřebuje????
Za mne HDO je zatím nepřekonatelné... až bude někdo chtít účtovat po minutách (a čekat na nízkou cenu aby si zatopil, uvařil nebo vypral...), tak ať se připojí s chytrým měřákem i k netu ... jen nevím jestli to nebude další cesta do pekel (riziko)
Ano, pro Vás je nepřekonatelné to co bylo dobré v minulém století. Ale teď už žijeme v 21. století, jsou tu počítače, chytré telefony, bude průmysl 4.0, co kdyby jste se poučil i o nových možnostech v energetice a významu informací???
takže i podle Vás "chytré měření pomůže snížit roční spotřebu energie až o 9 %" prosím prosím poučte nás neználky...
Dnes hackeři vydírají jen kvůli datům, až se připojíte chytrým měřákem, tak snad nebudete jejich cílem.
Nebo mne překvapíte a potvrdíte, že už chytrý měřák dávno máte? Spolu se solárem na vaší střeše (už je to fakt levné, psali v komentářích že za 40€/MWh (zlý ČEZ jí prodává za 150€/MWh), baterií skoro zadarmo... Nebo proč ne?
Jestli jste si nevšiml, tak já jsem komentoval Vaše: "Za mne HDO je zatím nepřekonatelné", takže pro podobné neználky: to bylo dobré v 20,. století, teď už jsou lepší možnosti, které toto tradiční, dobré ale zcela nedostatečné HDO nahradí.
Chytré měřáky umožní i motivuje rozložení odběrů proudu během každého dne, což bude výhodné hlavně pro intermitentní zdroje a pružnou sítˇ, tedy to co jaderná loby nemá ale vůbec ráda.
Jestli to nějaký důchodce má, to nic neovlivní. Jestli nás jaderná loby zavede z hi-tech a průmyslu 4.0 na "heavy-tech" - těžké strojírenství, tak to s naším hospodářstvím půjde z kopce,
na obojí, hi-tech i heavy-tech peníze nemáme, buď jedno či druhé....
Jinak řečeno, ta úspora má zřejmě spočívat v tom, že až se během dlouhých zimních večerů díky intermitentním zdrojům vyšplhá cena elektřiny do podobných výšin jako třeba před pár dny v Austrálii, chytrý měřák Vás upozorní na to, že byste měl ve vlastním zájmu shodit hlavní jistič, obléct si teplé spodní prádlo a pokusit se to raději zaspat.
Topím plynem.
Přečtete si zde Monitoring z Euro: jen OZE plus plyn.
1) Z toho vyplývá, že ten plyn pořádně zdraží také.
2) Tím "Vás" jsem pravda nemyslel přímo Vás.
Ale teď když žijeme v 21. století tak jsou nejdůležitější superinteligentní hračičky, co nemají skutečné využití, a rozpadnou se ideálně druhý den po konci záruky, a hlavním účelem v mnoha zemích je hlavně ztěžovat změnu dodavatele.
HDO funguje zatím jako prakticky pro stabilizaci sítě jedno z nejlepších na světě. A minimálně ještě deset let, než se v té teď chaoticky pokusné cizině skutečně prokáže něco zásadně lepšího, ho nemá cenu nahrazovat.
Hlavní potřebnou během pár let nejdůležitější novou věc pro Česko, řízení nabíjení elektroaut, to zvládne dobře.
Hlavně by jim to umožmilo operativně uctovat spickovou cenu OZE v zimě kdy cena vyletí třeba na 10ti násobek.
řízení na straně spotřeby není nic nového. Teoreticky tento systém generuje úsporu pro konečného spotřebitele , ovšem jen takového , který je ochoten nebo schopen svojí spotřebu přizpůsobit požadavkům sítě , jinak jeho náklady naopak vzrostou.
Zlate poctive HDO, Pokud to bude nejaky smejd ,co vydrzi dva roky, jako spotrebni elektronika,bude to kseft pro servisaky.........
Tady je analýza HDO od opravdového ajťáka, který se počítačové bezpečnosti profesionálně věnuje.
To ovšem není analýza od žádného ajťáka, ale od obyčejného smart grid lobbisty, který má očerňování HDO tak říkajíc v popisu práce. Samozřejmě píše, že signál HDO není zabezpečený (což je pravda, to vyplývá z jeho podstaty), ale už vůbec nepíše, jak by někdo vyslal ten falešný signál, kterého se tak bojí. Ono to totiž v tomto případě není zdaleka tak easy, jako zblbnou pár chytrých elektroměrů a následně zavirovat celou chytrou síť. Je to o hardwaru, což je ve skutečnosti ta nejspolehlivější obrana, protože VŠECHNY softwarové pojistky jde obejít, jak nám hackeři ukazují každý den. Kdo to nechce vidět, tak to samozřejmě nevidí a dál nám bude cpát svoje drahé a hlavně nebezpečné hračky. A fakt si toho Elsberga přečtěte, je to i pěkná detektivka, čte se to jedním dechem :-).
Když se tak nad tím zamýšlím pak průmysl moc operativní není vyrábí v pracovní době , dobře může zavést nějaké noční směny - tomu říkám pokrok
Pak tu máme železniční a městskou dopravu, osobní dopravu nelze řídit vůbec a nákladní teoreticky ano, ale prakticky také ne , protože vlaky těžko mohou čekat někde na nádraží kvůli elektřině. Jiná situace je u elektromobilů ty lze nabíjet třeba mimo špičku.
Pak tu máme domácnosti pračka, myčka , sušička lze teoreticky pouštět mimo špičku. Myčka je OK , pračka také , ale pokud máte sušičku je to hodně nepohodlné , protože ty časy mimo špičku jsou zhruba od 21-05:30 takže vyperete v 23:00 pak tedy dáte sušičku aby skončila v 5:30 a musíte vstávat a vyndat prádlo. Kdo to bude dělat ? Akumulace do chladu - dejme tomu, ale celková spotřeba půjde nahoru , protože mrazíte průměrně na nižší teplotu.
Tepelné čerpadlo je to samé může topit méně ve špičce, ale je to na úkor spotřeby.
Jinými slovy když to vezmeme do důsledků , pak největší potenciál má elektromobilita kdyby všichni přišli domů z práce a dali auta nabíjet pak by to byl problém a tam musí být nějaká sazba , která přesune nabíjení do nočních hodin a nějaká inteligentní aplikace bude nabíjet EV tak , aby například do 6:00 bylo nabito na požadovanou hodnotu baterie a pokud se to dokecá s distributorem přes internet , pak to může fungovat ke spokojenosti všech velmi dobře. Jinak zejména záporné řízení na straně spotřeby je problém. Dovedu si představit systém hodinových tarifů na druhou stranu zatím není ani standart podle kterého vy se vyráběly spotřebiče uživatel bude těžko sledovat aktuální cenu a podle toho pouštět pračku nebo přenastavovat teplotu na lednici v každém případě je třeba počítat s nárůstem spotřeby energie a snížením uživatelského komfortu - to jsou důvody proč se dnes kromě bojlerů a přímotopů prakticky systém řízení na straně spotřeby u domácností nepoužívá.
On ovšem existuje i problém opačný, a sice kde vzít spotřebu proti nesmyslné výrobě elektřiny z větrníků a fotovoltaiky, když jsou zrovna příhodné přírodní podmínky a jako na potvoru tu elektřinu nikdo nechce. Jedno řešení by byli subotniky, tedy nařízení víkendové směny, aby jel průmysl a zelená elektřina se spotřebovala. Pomohlo by to i HDP. Takže chlapci a děvčata vpřed, stavíme nový svět!
Víte kde? Zeptejte se třeba svých chlebodárců jestli už do tepláren přikupují elektrokotle. Proč pálit uhlí nebo plyn v době, kdy je elektřina zadarmo?
Tohle byste měl znát, jste z oboru.
Zbytečně učíte orla létat. Ale samozřejmě až tu bude některými propagovaných dalších 3000 MW nebo dokonce 12 GW nebo kolik instalovaného výkonu FVE, tak už na to ty elektrokotle stačit nebudou. Nebavím se o současnosti, ta je plně pod kontrolou, bavím se o světlých zelených zítřcích.
Tak 3GWp by měl snadno pojmout letní denní diagram spotřeby, špička je někde kolem 7GW, parní elektrárny sedí na 4.3GW, přečerpávačky jsou -1.17GW. Bude-li PVE Orlík, je to -1.47GW, pokud i Slapy, je to -1.57GW. Takže bychom se do 3-4GW FVE měli pohodlně vlézt.
Navíc jsem měl na toto téma podnětnou diskusi s pár lidmi, na zapracování návrhů a poznatků do jisté věci na které pracuji, pan Veselý ví o jaké věci mluvím, což může zase nějaké MW a MWh akumulace přidat.
Dál už je pak otázka vývoj technologií, koncepce FVE a podobně.
"... průmysl moc operativní není ..."
Nenechte se vysmát, jen pár příkladů:
- Na slévárně se dělají tavby v době, kdy je levná elektřina, tj. dnes po nocích. Až bude levnější elektřina přes poledne, rádi budou v indukčních pecích tavit přes poledne, ještě ušetří na příplatcích za noční směnu. BTW. Tavby zaberou max. 5-10% času, i na malé slévárně mají indukční pece výkony v řádu jednotek až desítek MW.
- Průmyslové provozy s velkou spotřebou elektřiny a tepla (papírny, hutě, chemičky, Škoda Auto) jsou úplně klidně schopny přejít ze samovýroby na odběr ze sítě, když je elektřina levná, a zase se vrátit k samovýrobě. Na tom nic není, to jsou desítky až stovky MW za jednu fabriku.
- Úplně stejně dokážou pružně reagovat centrální zdroje tepla. V Dánsku už pěkných pár let fungují kogenerační teplárny tím stylem, že v době slabého větru vyrábějí elektřinu a teplo, v době silného větru elektřinu spotřebovávají a vyrábí z ní teplo.
Stačí?
No, jestli to stačí, to záleží na tom, kolik bude toho výkonu ve FVE. Dnes to určitě stačí (respektive to ani není vůbec potřeba), ale pokud tu bude např. 5 GW fotovoltaiky, tak tohle už stačit nebude, protože se pohybujete v řádu stovek MW, maximálně velmi nízkých GW.
Myslím, že Ti, kteří se tu rozplývají nad pokrokem v podobě chytrých měřáků, by si měli za domácí úkol povinně přečíst knihu Blackout od Marca Elsberga. Je přeložená do češtiny a měli jí teď v knihách i v Albertu, takže výmluvy se nepřijímají. Pak budete, pane Vaněčku a další, snad trochu vzdělanější ohledně hrozeb, které tyto skvělé hračky představují pro moderní civilizaci.
Knihy o možných hrozbách se dobře prodávají. Knihy o nových technologiích skoro nikdo nečte.
Tož tak.
Pane Vaněčku, tak kniha Marca Elsberga, je celá o moderních technologiích, a také o globálním průseru, který by mohly snadno přivodit západní civilizaci. Zkuste si ji přečíst, třeba Vám otevře nové obzory.
Zkuste si vy tady přečíst o reálné bezpečnostní díře jménem HDO. To není hypotetická situace, to je současný stav.
A ušetříte si cestu do Albertu nebo do knihovny.
Martin Hajek
zatím nejde o terorizmus, ale jen peníze distributorů kteří jsou tak okrádáni a samy od HDO ustupují.
A peníze, ty jsou až na tom prvním místě.
Martin Hajek
pomocí HDO jsou také dálkově ovládány v ČR všechny výrobny elektřiny nad 30kW. Nejde ani tak o nebezpečí pro síť když někdo vypne nějakou xMW elektrárnu, ale taky jde o náhradu škody kterou bude provozovatel zdroje vymáhat po distributorovi který požadoval elektrárnu ovládat pomocí nezabezpečené technologie. A existuje spoustu důvodů proč to může někdo udělat. Například provozovatel zdroje nemůže z různých důvodů vyrábět energii, tak prostě výrobnu odstaví pomocí HDO a škodu zaplatí distributor. Kdo vyslal ten signál na vypnutí výrobny není možné dohledat.
Až na to, že ten signál HDO zase není tak snadné vyslat. Jinak já už jsem samozřejmě toho Elsberga četl, a určitě toho času nelituji.
Martin Hajek
Vyslat HDO umí i můj jednoduchý interkom který komunikuje po síťovém rozvodu. Stačí ten signál nahrát a do interkomu přehrát. Nepřepne sice HDO přijímače v celém okresu, ale po trafostanici ano.
Navíc distributoři od HDO ustupují a do nových měřidel s přenosem dat jen programují softwarový časový spínač, i když by mohl zůstat stávající přijímač HDO.
Ale jednodušší, častější a oblíbenější finta je, po přepnutí na NT tarif vytáhnout v pojistkové skříni pojistku od fáze L1 na který je zpravidla připojený přijímač HDO potom sice chybí jedna fáze, ale to přímotopům zpravidla nevadí, hlavní je že signál na přepnutí do VT už se nedostane do přijímače HDO který ani nemá napětí a je tak trvale nízký tarif.
To jsou obecně známé chyby nic tajného a to je také důvod proč je stále menší rozdíl mezi NT a VT tarifem aby to až tak některé snahy o podvod nemotivovalo.
No už vidím ten zástup teroristů, kteří hrdě přepnou HDO na jedné trafostanici a zapíšou se tím do dějin... To je tak na úrovni toho samozvaného bojovníka s islamismem co pokácel strom na trať. Zkuste trochu myslet, někdy to bolí, ale výsledek se občas dostaví.
Pane Hájku,
pobavil jste mne. Máte malé bezvýznamné plus :D
Tuhle konkrétní jsem nečetl, ale mám za sebou spoustu obdobné literatury, kdy zkázu měly přivodit jaderné zbraně, jaderné elektrárny, EMP, solární bouře, vojenský či teroristický útok, geneticky modifikované organismy, rozpad ekosystému, vzpoura strojů, útok mimozemšťanů a já nevím co ještě. V čem je ta kniha jiná?
Hrozby jsou mi jasné, taky ovšem vím, že existují i řešení a správné postupy, stejně jako velká skupina velmi chytrých a schopných lidí, které IT bezpečnost živí.
A v čem je elektroenergetika tak speciální, že jí nejsou dost dobrá třeba dnes plošně používaná řešení z oblasti finančnictví nebo telekomunikací?
No je tu jeden poměrně zásadní rozdíl. Ve finančnictví a telekomunikacích těžko z pohledu hackera poškodíte hardware, na kterém to celé běží. Takže může dojít ke ztrátě citlivých informací apod., ale v energetice hrozí poškození hardwaru, jehož oprava je nesmírně nákladná a trvá velmi dlouho, to není jako restartovat server a nahrát data ze zálohy. Dále elektrárny pracují v propojené soustavě, což činí celý systém mnohem zranitelnější. Masivní výpadek telekomunikací nebo bankovnictví v Německu se ČR bezprostředně nijak zásadně nedotkne. Masivní výpade elektráren v Německu pošle do tmy většinu EU. Tak proto.
Je třeba rozlišovat dva systémy, jeden je účtování a chytrá spotřeba a druhý je řízení výroby. Pro systémy na straně odběratele, tedy in-time účtování, přepínání tarifů, tam toho moc nezpůsobíte. Možná trochu víc než když budete pískat HDO do sítě.
Dnes jsou zejména vodní elektrárny řízeny dálkově, nevím jak, nejspíše počítači, Pokud byste chtěl síti zavařit, napadnete ty. Pokud je vnější pokyn schopen vážně poškodit elektrárnu, pak je něco špatně s jejím návrhem. Sice neprogramuji průmyslové systémy, ale nechat v něm díru že zvenku můžete zadat pokyn, který může elektrárnu poškodit, je prostě špatně. Tam má být jasně definované a zabezpečené rozhraní, spolu se zabezpečením přenosu dat je to první obrana, další má být to že lze zadávat jen omezenou sadu příkazů a pak musí být všechno ještě raději hlídáno dalším okruhem, který není spojen s internetem, je jedno jestli je to počítačový okruh, nebo elektronický, nebo havarijní odstavení udělá zásobník se stlačeným vzduchem aktivovaný mechanicky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se