Maďarsko má v plánu skoncovat s uhelnou energetikou. Preferovaný termín je rok 2030
Prudký nárůst ceny povolenky bude mít možná za příčinu, že Maďarsko bude první zemí ve východní Evropě stanovující konkrétní datum úplného odchodu od uhlí.
Maďarská vláda se minulý týden sešla s představiteli poslední velké hnědouhelné elektrárny Mátra v severovýchodní části země – jako nejzazší datum pro odstavení uhelných zdrojů uvedla rok 2030.
Elektrárna Mátra se podílí na celkových emisích země ze 14 %. Budoucí ekonomickou životaschopnost elektrárny nelze zaručit a to především kvůli zvyšující se ceně emisí CO2 a nejistotě ohledně možností podpor pro tento typ elektráren v budoucnu. Tak se po jednání s provozovatelem vyjádřila náměstkyně pro klima ministerstva pro inovace a technologie Barbara Botosová. „Preferované datum odklonu od uhlí“ je dle ní rok 2030. Na konkrétnější podobě plánů se prý již pracuje.
Maďarská závislost na uhlí v energetice není tak značná jako u ostatních států střední a východní Evropy. Polsko, Česko a Bulharsko jsou trojkou zemí s nejvyšším podílem uhlí v energetice v EU. Navíc členové Visegrádské čtyřky jsou známí tím, že povětšinou „drží pospolu“, pokud jde o nevoli k přijímání přísnějších klimatických opatření na poli EU. Soudržnost zemí v této oblasti v budoucnu nyní ale není jistá – a to nejen kvůli Maďarsku. Slovensko v prosinci 2017 oznámilo, že zvažuje odchod od uhlí v energetice a zastavení těžby již v roce 2023. Do současnosti bylo ale pouze potvrzeno, že slovenská vláda plánuje v tomto roce zrušení podpor pro uhelné zdroje a doly.
Hromadný odchod v roce 2030
Maďarsko je nyní dle Botosové připraveno zahájit politické diskuze ohledně uhelného phase-outu. Pomoc mu má i Platforma Evropské komise pro transformaci uhelných regionů. Ta byla založena minulý rok a za cíl si dává pomoci nejchudším a nejvíce na uhlí závislým evropským regionům v přechodu na obnovitelnou energii, rekvalifikaci a zajištění financování projektů.
Pokud Maďarsko opravdu datum ukončení výroby energie z uhlí stanoví, přiřadí se k rozšiřující skupině západoevropských států, které rovněž plánují být v roce 2030 nezávislé na uhlí – jde například o Nizozemsko, Francii, Rakousko, Dánsko či Velká Británie. Německo má stanovit konkrétní datum tento týden.
Mohlo by vás zajímat:
Nové dostatečně velké kapacity se nestaví, ale už se ví, kdy se odstaví uhlí či jádro. Takový plán zjevně nemůže vyjít . A měl by to pochopit sám každý svéprávný člověk...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se