6 nejdůležitějších zdrojů energie v Německu v prvním pololetí 2015
Spotřeba energií v prvním pololetí v Německu meziročně vzrostla o 3 %. Podle AGEB byla hlavní příčinou zvýšení spotřeby studenější zima. Mezitím se obnovitelné zdroje posunuly na čtvrté místo v žebříčku nejdůležitějších zdrojů energie, když předběhly hnědé uhlí.
Celková spotřeba energie v prvních šesti měsících roku 2015 vzrostla na 6,720 PJ (resp. ekvivalent 229,3 mil. tun uhlí). Při zahrnutí vlivu různých teplot se spotřeba změnila pouze minimálně. Podle AGEB by letos při stejných teplotních podmínkách jako v loňském roce mírně pokleslo množství emisí uhlíku. Mírný vliv na spotřebu energií měl i pomalý rozvoj německé ekonomiky.
Veškerá energie produkovaná v Německu pocházela v prvním pololetí 2015 především z následujících zdrojů.
1. Ropa a topné oleje
K mírnému zvýšení spotřeby energie došlo v oblasti ropy a topných olejů (vzrůst o 0,4 %). Zatímco poptávka po benzínu poklesla o 2 %, v případě dieselu se poptávka o 1 % zvedla. Prodej topných olejů a petroleje zůstal prakticky nezměněn.
Ropa zůstává z pohledu spotřeby energií v Německu stále nejdůležitějším zdrojem. Přesto nicméně v prvním pololetí roku 2015 její podíl poklesl z 33,5 % na 32,7 % ve srovnání se stejným období v roce loňském.
2. Zemní plyn
Druhým nejdůležitějším zdrojem energie v Německu je zemní plyn. Spotřeba pro účely vytápění a provoz tepláren vzrostla meziročně o 13,6 % a díky tomu se podílela na celkovém energetickém mixu 22,7 % (změna z 20,6 % v prvním pololetí 2014). Jak již bylo zmíněno, nejdůležitějším faktorem byla letošní chladnější zima.
3. Černé uhlí
Černé uhlí si udrželo třetí místo v žebříčku nejdůležitějších německých energetických zdrojů i přesto, že množství energie vyrobené z černého uhlí pokleslo o 3 %. I díky tomu jeho podíl na celkové výrobě energiích poklesl z 13,4 % v loňském roce na letošních 12,6 %. Zejména díky letošním příznivým podmínkám pro výrobu elektřiny z větru, poklesla výroba elektřiny z černého uhlí o 4 %.
4. Obnovitelné zdroje energie
Obnovitelné zdroje předběhly v prvním pololetí roku 2015 výrobu energie z hnědého uhlí, před které se dostaly díky podílu 12,4 %, což je dle loňských údajů zvýšení o 0,6 %. V Německu se obnovitelné zdroje těší přednostnímu přístupu při dodávání elektřiny do soustavy a zároveň dotacím za výrobu obdobným jako v ČR. Především tyto příčiny ovlivňují jejich rapidní rozvoj.
Energie ze slunce zůstala do objemu v meziročním srovnání prakticky stejná, zatímco výroba větrníků se zvedla o téměř 40 % díky vynikajícím povětrnostním podmínkám.
5. Hnědé uhlí
Hnědé uhlí ztratilo svoji čtvrtou pozici na úkor obnovitelných zdrojů. Podíl na celkové energii zůstal na hodnotě 11,3 %. Spotřeba uhlí se podle AGEB snížila o 2,7 % a obdobně klesla i výroba elektřiny z hnědouhelných elektráren.
6. Jaderná energetika
Podíl energie z jádra zůstal nezměněný a udržel si hodnotu 7,9 %. V tomto období nebyl zaznamenán žádný významný pokles především vzhledem tomu, že nebyla odstavena žádná jaderná elektrárna (pouze jaderná elektrárna Grafenrheinfeld byla odstavena 28. června 2015, což se na výsledcích za první pololetí již nestihlo podepsat).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se