Domů
Společnosti ve světě
GE údajně zvažuje prodej divize výroby průmyslových plynových motorů

GE údajně zvažuje prodej divize výroby průmyslových plynových motorů

Americký průmyslový konglomerát General Electric Co. (GE) zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů. Hodnota těchto aktivit by mohla činit až dvě miliardy dolarů (40,9 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Plány na prodej divize přicházejí poté, co generální ředitel John Flannery, který se ujal funkce loni v létě, na nedávném setkání s analytiky a investory naznačil, že je otevřený nápadu rozdělit společnost. Dodal také, že oddělení některých divizí, mezi které patří energetická, zdravotní a letecká, je možné.

Prodej výroby průmyslových plynových motorů, kam spadají motory Jenbacher a Waukesha, by mohl pomoci zmodernizovat energetickou divizi GE, jejíž zisk loni klesl o 45 procent kvůli prudkému poklesu prodeje vybavení elektráren a služeb.

Podle zdroje si GE najala Citigroup, aby připravila prodej. Mluvčí GE se ke zprávě odmítla vyjádřit, v Citigroup nebyl k zastižení nikdo, kdo by zprávu komentoval.

Akcie GE za posledních 12 měsíců ztratily polovinu hodnoty. Flannery je proto pod talkem investorů, mezi kterými je investiční fond Trian Fund Management, aby oživil podnikání firmy.

Štítky:GE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
C
18. únor 2018, 12:49

Nemyslím že je to dobrý nápad, z finančního hlediska možná ano, ale s velkou pravděpodobností by to koupila Čína a to není dobré. Průmyslové motory, pokud umí startovat rychle a nemají některé problémy spalovacích turbín, by se mohly v budoucnu podílet na energetické transformaci. Trochu to vypadá že někdo snaží o rozebrání firmy co se táhne až k Edisonovi (původně Edison General Elelectric). Kdo nečínský nám tu pak zbude? Tedom? Siemens? Junkers (dělá vůbec do motorů a KGJ ještě?)

C
18. únor 2018, 12:55

Prosím mohla by ten doublepost redakce smazat? Nějak to blbne.

Edit:

Junkerse má Bosch a vypadá to že velké jednotky nedělá.

Petr
18. únor 2018, 15:38

Jo jsou dvě možnosti:

1) Ví, že v USA se to moc neuplatní, tam půjdou víc velké turbíny, a vidí dobrou nabídky od Číny, tak jim to rychle prodají, aby se mohli soustředit na ziskovější věci.

2) Mají zákulisní informace, že se už podařilo prorazit ve výzkumu cenově výhodnějších plynových palivových článků.

Vinkler
20. únor 2018, 10:22

motory mají podstatně nižší účinnost, jsou však sériově vyráběné. Dělá je hodně firem. Jsou buď na kogenerační jednotku do města nebo menší elektrárnu do pouště (do cca 200MW z 20 motorů)

Václav
20. únor 2018, 10:34

S Vaším názorem nemohu souhlasit. Motory mají při společné výrobě elektřiny a tepla snad nejvyšší účinnost z běžné dostupných technologií.

Vinkler
20. únor 2018, 12:42

Dobrý. Motor je jako kogenerace také docela účinný, to máte pravdu, ale plynová turbína + HRSG + parní turbína + vytápění je s tak vysokou účinností zejména v EE , kterou motor nedosáhne. Ele i investice jsou velké. Motor je tedy na drobné nízké investice.

Vinkler
20. únor 2018, 12:47

Pokud pominu sny o protiběžných pístech, tak se asi velké inovace už nepodaří. Sériová výroba není pro Ameriku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se