Domů
Elektřina
Mladí energetici jsou nedostatkovým zbožím
Pracovník na vedení
Pracovník na vedení. Zdroj: http://www.geograph.org.uk/profile/1533

Mladí energetici jsou nedostatkovým zbožím

Energetické společnosti nejen v ČR se potýkají s problémy generační obměny na technických a specializovaných pozicích. Pokud se povede v mladých lidech vzbudit zájem o energetiku, je pro ně nutné vytvořit také dostatečně atraktivní podmínky, aby neodcházely za prací do ciziny. Navyšování mezd a rozšiřování zaměstnaneckých benefitů má ovšem dopady do hospodaření energetických firem.

S obtížným nabíráním mladých a perspektivních techniků nemá problém pouze energetický gigant ČEZ, podobně je na tom jeho polská obdoba společnost PGE nebo nadnárodní maďarský koncern MOL. Energetické společnosti bojují o nové zaměstnance na trhu práce se společnostmi z oblasti IT nebo s výrobními společnostmi.

Stejně tak se musí vypořádat i se zahraniční konkurencí. Vidiny vyšších výdělků v ekonomicky vyspělejších zemích je pro mladé lidi lákavá. V Německu je například průměrná mzda 3,7krát větší než u nás.

Současná situace na trhu práce situaci energetickým koncernům neulehčuje. Ekonomika roste, stejně tak apetit všech firem po zaměstnancích, což vede k aktuálně nejnižší nezaměstnanosti za posledních 15 let. Srovnatelná úroveň nezaměstnanosti okolo 5 % byla v Česku naposledy v předkrizovém roce 2008.

Česko bude potřebovat stovky nových techniků

Čísla hovoří jasně, jen Unipetrol bude potřebovat vyměnit v následující dekádě 500 ze svých 4 500 zaměstnanců. ČEZ distribuce pak bude potřebovat vyměnit 200 zaměstnanců v průběhu příštích čtyřech let.

„Jedná se o velký problém, postrádáme především elektrikáře, techniky a inženýry. Mladí lidé dnes bohužel nevidí v energetice perspektivní odvětví,“ prohlásil Pavel Puff, Strategic Recruitment Manager ve společnosti ČEZ.

Podle analytiků Komerční banky může mít personální politika společnosti ČEZ již brzy dopady do hospodářských výsledků tuzemské energetické skupiny.

Dohoda mezi ČEZ a odbory zajistila růst mezd ve výši 3 % pro letošní rok. Pro příští rok by měly mzdy vzrůst o 1,5 %, ačkoliv původní požadavek odborů byl až 8 %. Každé procento, o které se v ČEZu zvýší mzdy, znamená navýšení nákladů o 200 milionů korun, upřesňuje analytik KB Richard Miřátský.

 Autor úvodní fotografie: Peter Facey

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
7. prosinec 2016, 18:41

Holt není druhá nejbohatší česká firma dostatečně lákavá. Je fakt, že povrchová těžba uhlí a provoz uhelných elektráren, to nezní moc lákavě. Věřím, že s provozem JE problém není.

Nedávno jsem četl o podobných problémech společností v USA, tam bylo zajímavé zjištění, že o mladé lidi nemají vůbec nouzi firmy dělající do větrných a FV elektráren, řídící elektroniky, apod.

Josef
7. prosinec 2016, 21:57

Elektrotechnické vzdělání je velmi obtížné získat. Pamatuji si na nabídky ČEZU na práci v JETE - 3 roky studia po VŠ v Brně a plat 28 000 . Než začnete na JE musíte tedy studovat nejméně 12 let na to abyste pracoval v noci a soboty neděle a začínáte na platu ,který má nekvalifikovaný dělník v automobilce v 18 letech. Že nemají lidi , no to bude asi proto ,že ti co vystudují techniku to nedělají proto , aby pak dělali noční za plat dělníka v automobilce nebo ani ne. Když budou dělat slaboproud nebo IT obory budou pracovat přes den od pondělí do pátku a u dobrých firem si vydělají o 1/3 více než u státního ČEZU bez nočních směn , sobot nedělí a práci o štědrém dnu. Ono to je stejné jako když se stát diví že nejsou zdravotní sestry - no když mají platy jako úřednice , tak to samozřejmě nikdo nechce dělat...

Dominik
8. prosinec 2016, 09:59

Hezky napsáno, když je nezaplatí tak ať se pak nedivý, že jdou raději jinam....

Radek
8. prosinec 2016, 21:03

Pracuji v těžkém průmyslu. Dnešní nástupní základní nástupní plat elektrikáře po vyučení 17000kč hrubého. Samozřejmě že se nikdo nehlásí. Došlo to tak daleko že na provozech jsou velké podstavy. Lidé mají nevybranou dovolenou z loňského roku a hromadu náhradního volna. Bohužel HR dodnes nepřišli na to že technické obory jsou vesměs poslání. Pokud se člověk nestane elektrikářem hned po škole, tak jej již nikdy dělat nebude (čest vyjímám). Mladý člověk má dnes na výběr a nemyslím si že dnešní přístup firem je zrovna motivační.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se