Domů
Elektřina
V Německu přibylo za půl roku 104 km přenosového vedení, dalších téměř 7000 ještě zbývá
Venkovní elektrické vedení

V Německu přibylo za půl roku 104 km přenosového vedení, dalších téměř 7000 ještě zbývá

Německé nejvýznamnější vedení vysokého napětí se za poslední čtvrtletí loňského roku a letošní první čtvrtletí rozrostlo o 104 km. Jedná se o dvě nadprůměrná čtvrtletí, jelikož od roku 2015 přibývá v průměru kolem 33 km vedení vysokého napětí za čtvrtletí. 

Na výstavbu přenosového vedení v Německu je již delší dobu nahlíženo s velkým očekáváním. Je totiž zřejmé, že dokud nebude vedení u našich sousedů posíleno, nebude možné dále rozvíjet obnovitelné zdroje energie podobným tempem jako v minulých letech.

Přestože by aktuálně veškerá snaha měla směřovat do výstavby nových přenosových linek, očekávané výsledky nepřicházejí. Ze statistik, které pravidelně vydává německý regulační úřad, vyplývá, že ještě řadu let nebude vedení kompletní. V průměru totiž přibývalo za čtvrtletí pouhých 33 km vedení.

Výstavba přenosové soustavy v Německu (km)

 1Q 20152Q 20153Q 20154Q 20151Q 20162Q 20163Q 20164Q 20161Q 2017
Postavené vedení podle zákona EnLAG168715601532435
Postavené vedení podle zákona BBPlG000064113114

Zejména poslední čtvrtletí loňského roku bylo velice nadprůměrné, protože se v součtu postavilo více, než za všechna předcházející čtvrtletí roku (celkem 55 km). V prvním čtvrtletí letošního roku se postavilo 49 km. Přehled nově vystavěného vedení je uveden v tabulce výše.

V plánu jsou přitom tisíce kilometrů vedení. Podle dvou právních předpisů, které stanoví prioritní přenosové vedení, je nutné postavit 7 650 km. Hotových je však pouze 850 km.

Nedostatečná přenosová infrastruktura je přitom příčinou řady problémů, se kterými se jak německá energetika, tak energetika v regionu potýká. Kvůli nedostatečné přenosové kapacitě v Německu například vznikají přetoky elektřiny přes sousední přenosové soustavy a vyjednává se o rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

Pracovník na vedení
Pracovník na vedení. Autor: Peter Facey

Zájem na dostavbě by mělo přitom mít i Německo, protože již nyní je problematická výstavba větrných elektráren na severu země.

S nadsázkou by se dalo říci, že by výstavba plánovaného vedení podle průměrných hodnot mohla trvat dalších 50 let. Faktem ale je, že samotné plánování a povolovací řízení je pro liniové stavby výrazně časově náročnější, než samotná stavba vedení.

Česká republika není výjimkou

Obdobná situace platí i pro Českou republiku. Důvodová zpráva k připravované novele stavebního zákona, která měla zrychlit povolovací procesy ve stavebním právu, uvádí, že realizace vedení 110 kV o délce větší než 15 km se odhaduje na 10 až 16,5 roku. Samotná výstavba však trvá pouze 12-24 měsíců.

Novela stavebního zákona nicméně byla vrácena senátem k projednání do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k blížícím se volbám je však osud tohoto zákona nejasný.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Martin Hájek
14. červen 2017, 16:15

Tohle asi nepotřebuje další komentář. Kdo doufá, že Německo postaví severojižní energetickou dálnici před rokem 2040 ten nepochybně doufá marně. Důsledky pro Energiewende jsou evidentní.

Milan Vaněček
15. červen 2017, 12:10

Jen technická poznámka: po silnici je to od větrníků na Severním moři do Mnichova míň než 800 km. Takže Energiewende se nezhroutí, když rychle nepostaví všech zbývajících 7 000 km. Můžete klidně spát....

Ta energetická dálnice zas tak dlouhá není.

frank
15. červen 2017, 13:49

Zajímavý názor " odborníka" , takže ono jde o to postavit jednu linku dlouhou " míň než 800 km" a zbytek k ničemu není :)

Mám otázku, čím to je, že na tak jednoduché řešení v Německu ještě nepřišli ?

Milan Vaněček
15. červen 2017, 14:03

V Německu mají dálnici Mnichov-Hamburg (pod 800km) i celou síť dálnic (tipnul bych přes 7000 km). Když se chci dostat z Mnichova do Hamburgu tak mi stačí jedna (i můžu užít další 2 paralelní). Ale postupně Němci vybudovali celou propojenou síť, a tak to bude i s těmi energetickými dálnicemi, neníliž pravda??? Přemýšlejte a nedělejte hrobaře Energiewende.

Nejdřív tu byl pan Wagner, který říkal že Energiewende kvůli odstavování JE zkrachuje. Jeho předpovědi nevycházejí, tak přišel pan Hájek, že zase zkrachuje kvůli el. vedení sever-jih. Jiní předpovídají, že přijde nová vláda po volbách na podzim, která ji zatrhne. Jen to těm sudičkám nějak nevychází....

Martin Hájek
15. červen 2017, 14:22

Pane Vaněčku, dám Vám úplně nezištně jednu radu. Než začnete psát hlouposti, je dobré napřed kliknout alespoň na odkaz v příslušném článku, a na tu mapu se podívat. Chápu, že je to pro Vás asi složité, tak ten odkaz máte tady: https://www.netzausbau.de/leitungsvorhaben/de.html;jsessionid=EE482CE35A4F5650294631863955A489

Samozřejmě to nemůže být jedno vedení sever jih. Je to samozřejmě několik paralelních vedení severojižním, ale také částečně východozápadním směrem. Přebytek výkonu v Severním moři je totiž při větru obrovský a aby ho šlo rozumně absorbovat, tak potřebujete opravdu velké území.

Jinak ten článek je, pokud Vám to zatím nedošlo, dokladem, že moje předpověď vychází, protože aktuálním tempem Německo potřebné sítě vybuduje zhruba za 70 let a to to tempo ještě oproti minulosti výrazně zrychlilo.

frank
15. červen 2017, 14:35

Hezký argument s tou dálnicí slyšel jste o tom, že náhradní plán to bylo postavit nad trasy železnice a že to padlo ?

No nic, trošku jste mi připomněl film Skřivánci na niti, hlavně tou argumentací s hrobařem :) Měl bych říkat ami go home místo prosté otázky, proč na to Němci ještě nepřišli a staví si to " jak chtějí" ?

Milan Vaněček
15. červen 2017, 14:48

Pane H., dík za odkaz, je to i v angličtině tak je to OK pro mě.

Hned na začátku čtu, cituji:

How it works: Grid expansion in five steps

There is a broad consensus in Germany regarding the need for grid expansion. However, the extent to which new routes are to be constructed and their precise location is yet to be determined. This will now be done on a regular basis in a process consisting of five consecutive steps with significant public involvement

Můžete mi vysvětlit jak by to mohli VŠECHNO rychle postavit když ani neví kde a kolik budou potřebovat??? Proč Energiewende zkrachuje, když ani neví co budou potřebovat (jen vědí, že potřebují do roku 2022 nahradit ty odstavené JE na jihu Německa. A když je nenahradí-nepřivedou nadbytek proudu ze severu včas, tak třeba jednu vypnou o rok později).

Když nejste schopen pochopit analogii se stavbou dálnic, tak už nevím jak bych Vám to vysvětlil. Samozřejmě, při stavbě narazíte na spoustu obtíží, viz dálnice Praha-Drážďany...

Vladimír Wagner
15. červen 2017, 16:14

Pane Vaněčku, u Vás už je to opravdu ve stylu stokrát opakovaná lež se stane skutečností. Z počátku jsem na Vaše lži reagoval a ukazoval na článku z počátku roku 2011, kde přesně popisuji svoji předpověď k tomu, jak bude probíhat Energiewende : http://www.osel.cz/5700-jak-ovlivni-fukusima-elektroenergetiku-v-evrope.html . Tam si každý může přečíst, co jsem předpověděl. Tedy, že Německo má dostatek vybudovaných a budovaných fosilních bloků, aby mohlo odstavit jaderné bloky a v tomto ohledu tedy je Energiewende splnitelná. Ovšem vše toto povede k pokračování intenzivního využívání fosilních zdrojů a nutnosti dobudování a využívání velkých uhelných bloků. Zároveň se v Německu značně zvýší cena elektřiny pro spotřebitele. No a jen velice těžko se podaří v dohledné době podaří vybudovat potřebné vysokonapěťová vedení ze severu na jih, což povede k přetokům, snížení efektivity využití OZE a k limitům na jejich využití. A to nakonec povede k tomu, že se nesplní ekologické cíle Německa a Energiewende, tedy ve snižování využívání fosilních zdrojů a emisích nejen CO2. A vše toto se naplnilo. Což ostatně ukazuje i v článku, pod kterým diskutujeme. Od jisté doby už jsem na Vaše lži reagovat přestal, protože považuji za smysluplné diskutovat o faktech a ne reagovat na propagandistické výlevy. Ale teď už je to poněkolikáté, kdy zase uvádíte goebelsovské lži k mé osobě. Prosím, abyste si odpustil alespoň takové osobní napadání. Zkuste se alespoň někdy držet faktů a odpustit si propagandu, ideologii, osobní invektivy a lži.

Martin Hájek
15. červen 2017, 17:06

Pane Vaněčku, Němci vědí, že to které vedení nutně potřebují. Problém je, že zatím mnohdy ani nemají přesnou trasu a občané to tlačí po zem do kabelů, což je další obrovský problém. Ale to právě říká, že to bude nejdříve za 15 let v optimálním případě.

Pro Energeiwende je to zásadní problém v tom smyslu, že nemá žádný smysl stavět např. dalších 20 GW větrníků na severu Německa, když budou muset být většinu času vypnuté, protože tu elektřinu nebude kam dát, bez těch vedení. Stejně tak ovšem nemá smysl stavět dalších 10 GW fotovoltaiky na jihu, to je stejný případ. Co je na tom tak těžké pochopit?

Navíc ČR snad už také přestane Němcům dělat užitečného idiota a připouštět bezplatné přetěžování vlastní přenosové soustavy. To je hned třeba 1500 MW mínus.

Milan Vaněček
15. červen 2017, 21:55

Pro pana Wagnera a Hájka: pane Wagner, jsem rád že jste nám připomněl svůj starší článek, bylo by pro mě velmi snadné vybrat řadu tvrzení z něj a ukázat že pravý opak toho co zde tvrdíte o Energiewende se splnil. Nemýlíte se ve všem, ale v dost věcech. Každý čtenář znalý skutečnosti si to může ověřit, bude li velký zájem, udělám to sám v další diskusi.

Pane Hájek, jsem též rád že už demagogicky netrváte na těch více než 7 tisících km nového vedení, že též vidíte, jako pan C, že těch kilometrů pro příštích cca 10 let postačí o hodně méně.

Martin Hájek
16. červen 2017, 14:46

Pane Vaněčku, zase jste hrubě překroutil moje vyjádření, v tom jste opravdu mistr. Já jsem říkal, že zhruba během 10 let je možné dobudovat vedení pro STÁVAJÍCÍ instalovaný výkon OZE v Německu, tedy za předpokladu, že se větrníky a slunečníky zítra přestanou stavět. Pokud bude Německo stavět další výkon OZE, tak budou samozřejmě potřeba další vedení a ta doba narůstá.

Milan Vaněček
16. červen 2017, 17:03

Pane Hájku, tentokrát s Vámi souhlasím. Jen upřesňuji, Němci stavět větrníky a fotovolatiku nepřestanou, jen budou stavět pomaleji (rozumněji).

C
15. červen 2017, 14:41

No když se podíváte na mapu ENTSO-E, tak problém, díky kterému šlo dost proudu i přes nás, je otázka pár stovek kilometrů, na západě Německa pak také jen několika desítek až stovek kilometrů, které přemostí současná úzká hrdla v soustavě. Eventuálně se jedná o přechod z 220kV na asi 400kV vedení, což je velmi hrubě zdvojnásobení kapacity, u nás pak také 220kV slouží dnes jako záloha a několik spojek o zahraničí, zejména na Slovensko a do Rakouska. Z našeho pohledu pak bude asi nejdůležitější vedení Vieselbach-Redwitz, pro Němce jak dostat více proudu do Essenu a Kolína.

Martin Hájek
15. červen 2017, 17:09

Souhlasím, že pro řešení stávající situace není potřeba 7000 km vedení, to je cílový stav. Jenomže také nestačí řešit jen stávající stav, protože Němci chtějí stavět další větrníky a slunečníky, a to celkem rychle. Čili ano, pokud by Němci zastavili Energiewende, tak řekněme během 10 let ten problém můžou vyřešit. Pokud chtějí stavět dál, tak ten problém samozřejmě průběžně narůstá.

C
16. červen 2017, 10:57

FVE, jejich koncentrace na jednom místě není zase takový problém, ani v tom Německu nejsou takoví blázni aby odepsali desítky až stovky hektarů na jednom místě a i pak to budou jen výkony srovnatelné se starými uhelnými bloky. Tady pokud použijeme pravidlo že 1ha ~ 1MWp~1GWh. Tam by klidně mohli stavět i "polní" instalace i na jihu, což nevyžaduje dálkové kapacity.

Pokud se jim budou koncentrovat větrníky na severu země, pak budou další a další problémy. Možná by měli přistoupit k lepšímu přidělování kapacity pro větrné parky, více zohlednit limity sítě. Zdá se navíc že Polsko nepřimějí ani ekonomickou výhodností k tomu nakupovat od nich velké objemy proudu a nějaký baltický kabel jako přípojka někam do Talinu se asi také neplánuje.

Bylo by to podivné řízení osudu a velká neprozřetelnost národa německého kdyby na severu proudem topili, poháněli všechno, změnili noc v den a měli dost pro obrovské skleníky (se simulaci Maloasijského klimatu) plné pomerančů olivovníků a pod. a na jihu klepali kosu, seděli po tmě při výpadcích a doufali že zimu nějak přežijí. Trochu by to pak připomínalo knížku Muž z Vysokého zámku, kde Němci také všem tvrdili jak je to všechno super a daří se jim a realita byla trochu jiná.

(Jestli hledáte něco lehčího na dovolenou, tak zkuste toho Muže z Vysokého zámku, je to alternativní historie, Kalifornie 60./70. pod nadvládou Japonska)

Karl G.
16. prosinec 2019, 21:52

Takze vetrniku uz tu docela dlouho stoji. A to doslova. Spousta se jich, diky neschopnosti site polykat vyrobenou zelenou energii, ucelove zastavuje a mistni danovy poplatnik to velmi rad skrze ruzne poplatky provozovatelum siti zaplati - aby ne, kazdym rokem stoupaji ruzne priplatky za cistou energii. Oproti 2014 je cena 1kWh pro koncoveho spotrebitele skoro dvojnasobna. Vzhledem k tomu, ze ma byt elektrina z vetrniku rozvadena i podzemnimi vodici, kde je schvalovaci rizeni a provedeni mnohem narocnejsi a tim padem i drazsi, nezbyva nez poblahoprat provozovatelum, nebot jejich budouci vydelky jsou jiz nyni garantovane a astronomicke.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se