Domů
Elektřina
Šéf Centropolu: Nesu nelibě nynější vnímání trhu s energiemi v ČR
Zdroj: ČEPS

Šéf Centropolu: Nesu nelibě nynější vnímání trhu s energiemi v ČR

Majitel a předseda představenstva ústeckého holdingu Centropol Aleš Graf nese nelibě současné vnímání trhu s energiemi v Česku. Počínání takzvaných šmejdů, kteří často nabízejí lidem nevýhodné smlouvy nebo dárky, je podle něj způsobeno snahou malých dodavatelů elektřiny a plynu získat nové zákazníky za každou cenu a jakýmikoliv praktikami. Graf to řekl v rozhovoru s ČTK. Dceřiná společnost holdingu Centropol Energy je druhým největším alternativním dodavatelem energií v ČR.

„Trh je nyní zdevastován kvůli neseriózním firmám, které zákazníkům spolu se smlouvou prodávají například LED diodové žárovky. Musím říct, že mě to uráží,“ řekl ČTK Graf.

Problémem jsou podle něj také některé aukce na dodavatele energií, které ne vždy pořádají důvěryhodné subjekty.

Problematiku spojenou s nekalými praktikami v energetice společně řeší ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad (ERÚ) a Česká obchodní inspekce. Stát plánuje změnu legislativy, která by měla v boji proti takzvaným šmejdům energetice pomoci.

Například připravovaný zákon o ochraně spotřebitele by měl mimo jiné zvýšit ochranu spotřebitelů, zejména co se týče uzavírání smluv po telefonu.

Nově by měly být takové smlouvy pro spotřebitele závazné teprve poté, až je zákazník podepíše. Předloha má být vládě předložena do konce června příštího roku. Záležitost by měla řešit také připravovaná novela energetického zákona.

Podle Grafa by mohlo pomoci také zavedení licencí ERÚ konkrétním osobám, které elektřinu a plyn zákazníkům nabízejí.

„Podomní prodej v té formě, jak je dnes uskutečňován, musí být zakázán. Pojďme se třeba bavit o tom, že budou fungovat energetičtí poradci. Když někdo přijde do domácnosti, tak to bude člověk, který bude energetickým úřadem licencován a bude kvalifikován k tomu, aby tu činnost vůbec mohl dělat,“ uvedl Graf.

Centropol podle něj podporuje snahy velkých dodavatelů energií, aby byl energetický trh v tomto smyslu zregulován.

Liberalizace tuzemského trhu s energiemi, díky které si mohou lidé už více než deset let libovolně vybírat svého dodavatele energií, se navzdory aktuálnímu stavu podle Grafa uskutečnila téměř učebnicově.

„Úroveň nastavení energetického trhu v České republice je jedna z nejlepších v celé Evropě. Zbývá pouze odstranit současné mouchy,“ dodal Graf.

Centropol Energy vykázal v loňském roce čistý zisk 18,4 milionu korun. Tržby stouply o 4,4 procenta na 7,1 miliardy korun. Na konci letošního července dodávala firma podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) elektřinu 246.617 a plyn 58.575 zákazníků. Od největšího alternativního dodavatele, Bohemia Energy, bralo ve stejné době elektřinu 400.000 a plyn zhruba 200.000 odběratelů.

Radek Doležal kš

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.