Domů
Elektřina
Slovenské elektrárne by neměly být prodány najednou, říká generální ředitel Enelu

Slovenské elektrárne by neměly být prodány najednou, říká generální ředitel Enelu

Podle nejnovějších zpráv je velice nepravděpodobné, že by Enel prodal 66% podíl Slovenských Elektráren v jednom kontraktu. Generální ředitel společnosti Enel oznámil, že by to mohlo zničit hodnotu podílu, který Enel ve Slovenských Elektrárnách ovládá.

Dlouhodobý plán Enelu prodat Slovenské Elektrárne je součástí snižování astronomického dluhu, do kterého se společnost v posledních letech dostala. Potenciální kupce tak bude muset nejspíše koupit podíl ve dvou částech, což v Římě potvrdil Francesco Starace, generální ředitel společnosti Enel.

„Pokud bych se měl rozhodnout, prodal bych část Slovenských Elektráren nyní a zbytek až později. Prodat vše najednou by zničilo hodnotu aktiv, které Enel ve Slovenských Elektrárnách drží,“

Francesco Starace, generální ředitel Enelu

Největší komplikací pro odchod Enelu ze Slovenských Elektráren jsou v současnosti dva rozestavěné bloky slovenských Mochovců. Slovenská vláda, která vlastní zbývajících 34 % společnosti, oznámila, že bude obstruovat jakýkoliv prodej třetí straně dokud italská energetika nedokončí dostavbu Mochovců.

Slovenská vláda má zájem i o částečnou koupi, kterou by získala ve společnosti majoritní podíl 51 %. Slovenský premiér Robert Fico se má ohledně možného prodeje potkat v následujících týdnech s Francesco Staracem.

Podle agentury Reuters se má prodej dvoutřetinového podílu odehrát zhruba do dvou let. Ostatní aktiva v Rumunsku a Rusku si chce společnost Enel ponechat.

Momentálně má o koupi zájem EPH, maďarský MOL a v posledních dnech se přihlásila čínská CNNC, která ale zatím nepodala závaznou nabídku.

Dostavba Mochovců

Společnost Enel koupila podíl ve Slovenských Elektrárnách za 840 mil. euro v roce 2006 od tehdejší slovenské vlády s plánem, že investuje cca 2,2 mld. euro do dostavby Mochovců. Ty měly být dostavěny do konce roku 2013. Po havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě byly zvýšeny bezpečnostní požadavky na Mochovce, což způsobilo zvýšení nákladů a výrazné časové prodloužení celého projektu (více o dostavbách jaderných elektráren v Evropě jsme napsali zde).

Nyní má být první z bloků dostavěn koncem roku 2016 a druhý v roce 2017.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.