Souboj domácích baterií: Sonnenbatterie vs Tesla
Dva největší výrobci tzv. „domácích baterií“ – Tesla Motors z Kalifornie a Sonnenbatterie z Německa se řadí mezi zkušenější výrobce, v jejich závěsu jsou například Samsung, LG, a další. Obě firmy, které budou dnes podrobeny porovnávacímu testu, používají podobnou technologii pro sestavení svých baterií.
Základní stavební jednotkou je li-ion článek, přesněji typ 18 650, tedy článek o rozměrech: 65,2 x 37,1 x 18,6 mm. Výhodou tohoto technologického sestavení baterie z jednotlivých článků je, že se může vytvořit více sériově paralelních kombinací, dík tomu může být výkon článku optimalizován a dosaženo tak maximální životnosti a stability.
Sonnenbatterie
V této německé firmě a lídrovy ve výrobě bateriových systémů má akciový podíl Skupina ČEZ. Sonnenbatterie používá technologii baterií od firmy SONY, přesněji články Sony Fortelion lithium-ion (LiFePO4). Jedná se o nejmodernější li-ion články na trhu. Jejich výhodou je nízká cena a stabilní provozní napětí a výkon.
Podle zjištěných informací by každý článek měl disponovat následujícími parametry: kapacita 1,1 Ah, pracovní napětí 3,2 V, hustota energie 95 Wh/kg, váha 40 g. Další výhodou technologie od SONY je, že jejich jmenovitá kapacita klesne na hodnotu 80% až po 2 000 cyklech. Celkově by měly články měly vydržet až 10 000 cyklů. Dále SONY uvádí velmi rychlé nabíjení, 99% kapacity by měly dosáhnout za 30 minut nabíjení.
Německá firma má od svého velkého rivala z Kalifornie výhodu, že její portfolio obsahuje mnohem více velikostí domácích bateriích. Nabízí dvě řady ECO 4 a PRO.
Domácí baterie řady ECO 4 se vyrábí od 4 kWh až po 16 kWh kapacity po 2 kWh krocích. Řada PRO začíná od 24 kWh až po 96 kWh kapacity po 24 kWh krocích. Další výhodou je, že tato domácí baterie obsahuje všechny invertory a konvektory již v ceně zařízení. Jedná se tedy o kompletní systém, který obsahuje i DC-DC měnič, který je potřeba například pro připojení fotovoltaických panelů.
Technicky založení jedinci mohou namítat, že z FV panelů (modulů) proudí stejnosměrný proud potřebný pro nabíjení baterií, ovšem ten značně kolísá a abychom zajistili optimální nabíjení a dlouhou životnost baterií musíme se těmto neúměrným výkyvům bránit, k tomu slouží právě DC-DC, který umí zajistit i optimální napětí pro nabíjení baterie.
Druhý měnič DC-AC, neboli střídač, zajišťuje přeměnu stejnosměrných veličin na střídavé, jež využívají domácí spotřebiče.
Tesla a její Powerwall
Tesla svoji strategii týkající se kapacit domácích baterií velice zjednodušila. Z tiskových zpráv Tesly vyplývá, že pro denní cyklování, jinak řečeno pouze pro špičkový výkon spotřeby domácnosti, je vhodným typem Powerwall o kapacitě 7 kWh. V případě, že je požadavkem záloha proti „black-outu“, neboli výpadku sítě, vhodným typem je baterie o kapacitě 10 kWh. Kapacity obou typů lze navyšovat spojením více modulů k dosažení požadovaných hodnot.
Podle dostupných informací Tesla pro Powerwally používá dva druhy technologie článků od firmy Panasonic.
Pro typ o kapacitě 7 kWh používá technologii Li(NiMnCo). Tato technologie zajišťuje velký počet hlubokých cyklů, udává se až 5 000 nabíjecích-vybíjecích cyklů. Poté článek rapidně ztrácí svoje vlastnosti. Při využití jednoho cyklu denně by životnosti dosahovala kolem 14 let, což je velice solidní výsledek.
Pro typ o kapacitě 10 kWh by měla být použita technologie, která je využita i v elektromobilu Model S. Jedná se o technologii Li(NiCoAlO2). Tato technologie zajišťuje vyšší životnost článků, minimalizovaný samovybíjecí efekt a lepší výkonnostní stabilitu.
Nevýhodou Powerwallu je, že v ceně není zahrnut DC-AC měnič, Tesla ho do svých baterií nenabízí ani za příplatek. Pro zákazníka to znamená další nemalou finanční položku, po jejímž přičtení je cena celého zařízení srovnatelná s konkurencí.
Technické srovnání článků
Zvolení vítěze z hlediska použité technologie není na místě, každá má své klady a zápory. Lze ovšem konstatovat, že oba výrobci zvolili to nejlepší na trhu.
Kolik tedy domácí baterie stojí?
Sonnenbaterie podle zjištěných informací startují od 6100 dolarů (cca 145 000 Kč). Domácí baterie od Tesly Powerwall začíná s jednotkou o kapacitě 7 kWh na 3 000 dolarech (71 000 Kč), je nutno ovšem připočítat cenu střídače, jež se pohybuje, od 2 000 dolarů (47 000 Kč) výše. Poté již cenový rozdíl není tak dramatický.
Tesla ohlásila více jak 38 000 objednávek na Powerwall. Sonnenbatterie má za cíl prodat více jak 100 000 jednotek domácích baterií v ČR, dále německá firma expanduje i do USA.
Závěrem je nutno podotknout, že obě baterie jsou si velice podobné, pokud by měl být určen vítěz, byla by to Sonnenbatterie. Nabízí větší portfolio velikostí kapacit a dodává baterii jako komplet včetně střídače.
Úvodní obrázek: www.spotillo.com
Mohlo by vás zajímat:
Slušný bláboly.... !!!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se