Domů
Teplárenství
Teplárna Č. Budějovice prodlouží síť horkovodů, náklady přesáhnou 100 mil. Kč

Teplárna Č. Budějovice prodlouží síť horkovodů, náklady přesáhnou 100 mil. Kč

Teplárenství
3 komentáře
18. srpen 2017, 15:00
ČTK

Českobudějovická teplárna prodlouží horkovodní síť o 1667 metrů. Výstavba vyjde na 104 milionů korun. Společnost tak rozšíří svou horkovodní síť ve městě na téměř 25 kilometrů. Stavba nové části se týká především lokality v okolí Rudolfovské třídy. ČTK to řekl mediální zástupce českobudějovické teplárny Zdeněk Zuntych.

Práce na prodloužení horkovodní sítě skončí počátkem září. Stavba nyní omezuje provoz právě na frekventované Rudolfovské třídě, kde dopravu řídí provizorní semafory.

„Vzhledem k tomu, že trasa horkovodů vede v širším centru města, navíc mnohdy v nestabilním podloží, se samozřejmě vyskytují nějaké problémy. Rudolfovskou ulici opustíme 3. září a všechny práce pak skončí podle původního harmonogramu, abychom dál řidičům nezpůsobovali dopravní komplikace a nic nenarušilo přípravy na novou topnou sezonu,“ řekl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Horkovody jsou v porovnání s parovodními sítěmi úspornější a provozně efektivnější. Při využití akumulační schopnosti vody lze výrobu a rozvody tepla lépe korigovat podle potřeby v různých obdobích roku.

Předizolované potrubí navíc snižuje tepelné ztráty při dodávkách. Král uvedl, že díky nové části horkovodní sítě teplárna uspoří ročně 72 000 gigajoulů tepla. Na výrobu takového objemu by potřebovala 5 336 tun hnědého uhlí.

V letech 2013 až 2015 českobudějovická teplárna dokončila horkovodní síť na Pražském předměstí. Po skončení topné sezony 2017/2018 pak propojí horkovodní sítě z Dvořákovy ulice přes Mánesovu ulici do areálu teplárny v Novohradské.

Na podzim se rozhodne, zda společnost uzavře kontrakt s energetickou společností ČEZ o dodávkách tepla prostřednictvím horkovodu z elektrárny Temelín.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
C
18. srpen 2017, 17:04

Jedná se o teplofikaci nové lokality, nebo se jedná o náhradu parovodního systému? Z článku se to nedá přesně vyčíst.

energetik
18. srpen 2017, 19:09

"teplárna uspoří ročně 72 000 gigajoulů tepla" a "Společnost tak rozšíří svou horkovodní síť " Zřejmě tedy rekonstrukce nové lokality :-)

Vláďa
18. srpen 2017, 20:13

Původně zde byla pouze parní síť. Postupně se zde buduje teplovodní systém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se