Domů
Elektřina
USA nadále vsází na plynové elektrárny, loni tvořily většinu nového výkonu
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

USA nadále vsází na plynové elektrárny, loni tvořily většinu nového výkonu

Více než polovinu nového výkonu ve velkých zdrojích v USA tvořily v loňském roce elektrárny spalující zemní plyn, zbytek poté obnovitelné zdroje a bateriová úložiště. Naopak uzavírání starých zdrojů se týkalo především uhlí.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) byly v loňském roce připojeny do tamní soustavy nové zdroje o celkovém výkonu 31,3 GW. Naopak elektrárny, z většiny uhelné, o celkovém výkonu 18,7 GW provoz ukončily. Podle agentury se tak z pohledu výkonu v nově zprovozněných zdrojích jedná o nejsilnější rok od roku 2003, kdy byly do sítě připojeny elektrárny o výkonu 48,8 GW.

Statistiky EIA sledují pouze větší, takzvané utility-scale zdroje, tedy elektrárny o instalovaném elektrickém výkonu přesahujícím 1 MW. Přes 60 % (19,3 GW) z nově instalovaného výkonu tvořily zdroje spalující plyn, zhruba pětina výkonu (6,6 GW) pocházela z větrných elektráren, 16 % (4,9 GW) tvořily elektrárny solární a zbylá 2 % vodní elektrárny a bateriové systémy.

V roce 2018 se největší mírou podílely na novém výkonu plynové zdroje. Naopak provoz byl ukončován zejména v uhelných elektrárnách. Zdroj: EIA

V případě plynových elektráren se s přibližně 90% podílem jednalo vesměs o paroplynové elektrárny, které sice nejsou tak flexibilní jako spalovací turbíny s otevřeným cyklem, nicméně díky parnímu okruhu disponují výrazně vyšší účinností. Stále populárnější jsou v USA i spalovací motory, které jsou díky vysoké flexibilitě a schopnosti pracovat v širokém výkonovém rozsahu vhodným doplňkem k intermitentním obnovitelným zdrojům.

Výstavbě větrných elektráren tradičně dominovaly státy ležící ve středu Spojených států. Další výstavbě větrných elektráren nahrávají klesající náklady, které se v posledních letech přibližují minimu z roku 2004.

Solární elektrárny v minulém roce opět rostly především na jihu země, a to ve slunné Kalifornii, Floridě a Severní Karolíně.

Plynové zdroje v roce 2018 rostly především na východním pobřeží USA. Větrné a solární elektrárny již tradičně dominovaly středu a jihu země. Zdroj: EIA

Po další vlně odstavování uhlí přijde zpomalení

Rok 2018 byl ve Spojených státech dalším silným rokem ve znamení ukončování provozu uhelných elektráren. Podle EIA byly odstaveny uhelné zdroje o celkovém výkonu bezmála 13 GW. Nejvíce uhelných bloků bylo odstaveno v Texasu, a to 4,3 GW, tedy třetina z veškerého objemu.

Ukončování provozu se v roce 2018 týkalo především uhelných elektráren ve státech Texas, Ohio a Florida. Zdroj: EIA

Po několika letech intenzivního odstavování uhelných elektráren, které z trhu vytlačily přísnější emisní limity, levný plyn a obnovitelné zdroje, by v letošním a příštím roce mělo přijít zpomalení. Podle EIA plánují v letech 2019 a 2020 provozovatelé uzavřít uhelné zdroje o výkonu zhruba 3 GW.

Kromě uhelných elektráren byly z provozu vyřazeny i starší či méně účinné plynové zdroje. V loňském roce tak v USA ukončily provoz plynové elektrárny o celkovém výkonu 4,7 GW, z nichž většinu tvořily plynové spalovací turbíny či parní elektrárny s plynovým kotlem.

V loňském roce rovněž ukončila provoz jedna americká jaderná elektrárna. Jaderná elektrárna Oyster Creek s jedním blokem vybaveným varným reaktorem o výkonu 625 MW byla nejstarší jadernou elektrárnou na území USA, v provozu byla bezmála 49 let.

Komentáře

(9)

Milan Vaněček

13. březen 2019, 08:20

To je zajímavé, zatím všechny JE co byly ve světě uzavřeny nedosáhly doby provozu 50 let, nejdelší sloužíci v Rusku i USA skončily na 49 letech.

Ondra

13. březen 2019, 09:04

Možná proto že se jednalo o starý typy reaktorů? Trochu jiný technologie trochu jiný všechno? Skoro 50 let je teda úctyhodná doba.

Dalibor

13. březen 2019, 12:26

životnost reaktoru je dána degradací materiálu vlivem radiace (neutronový tok) materiál křehne.

Novak

14. březen 2019, 09:13

Svůj podstatný díl má i způsob provozování, těmto komponentám nedělají dobře časté a náhlé změny (časté odstavování, manipulace s výkonem, havarijní odstavení...), nicméně nové generace reaktorů budou v tomto pružnější.

Loudil

13. březen 2019, 09:02

To sice vypadá hezky, ale větší úsilí v budování OZE dnes pobíhá v Číně. Loni Čína v soláru nově + 43 000 MW , USA + 4900 MW = Čína 9 krát více, vítr Čína + 20 000 MW , USA + 6600 MW = Čína 3 krát více. Navíc Čína připojila nových 7 jaderných reaktorů, USA nic. Čína sice buduje i nové uhelné kapacity , ale její elektrický mix v delším výhledu je perspektivnější jak v USA. USA nově budují plyn + OZE a odstavují uhlí a atom. Čína nově buduje OZE a atom a zpomaluje v uhlí , jehož podíl na výrobě bude stále klesat. Čínské předběžné plány výkonu elektráren roku 2050 jsou : solar = 2157 GW , vítr = 2062 GW, hydro = 532 GW, atom = 120 GW , fosilní /včetně plynu/ = 622 GW, celkem = 5626 GW. Fosilní tedy asi 10 % výkonu. A to může být méně % jak v USA , kde plyn zažívá bouřlivý rozvoj /loni přes 60 % !! nového výkonu = plyn/. S plynem tak USA zřejmě počítají ještě řadu desetiletí jako s rozhodujícím zdrojem ,proč zavírat - "skoro nové" - elektrárny ??

Novak

14. březen 2019, 09:09

USA mají nadbytek plynu, Čína ho musí dovážet. V absolutních hodnotách samozřejmě Čína má větší potřebu nárůstu výkonu, protože rychleji ekonomicky roste a má více energeticky náročného průmyslu.

Petr

13. březen 2019, 14:26

Tolik k tomu, že by mohla EU dlouhodobě získávat podstatné množství plynu z USA, když ti ho budou co nejvíc spotřebovávat doma, a jejich těžba frakováním bývá v místě maximálně střednědobá.

Jan Veselý

14. březen 2019, 09:11

Jen takový detail. Článek pojednává o "utility scale" elektrárnách, tj. centralizovaných zdrojích. V případě FVE jsou tedy opomenuty sektory C&I (commercial and industrial) a R (residental), celkem další cca 4 GW instalací. zdroj.

Slušný výkon v době, kdy se vám Trumpova administrativ snaží házet klacky pod nohy jak to jde.

markuaaurelius

16. březen 2019, 13:13

Bravo, Rusko rádo dodá plyn i našim nepovedením americkým bratrum. přece nenecháme naše bratry pomrznout...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.