Domů
Energetika v zahraničí
Růst nového elektrického výkonu v USA loni opět táhly větrné a plynové zdroje
Zdroj: Unsplash

Růst nového elektrického výkonu v USA loni opět táhly větrné a plynové zdroje

Spojené státy v posledních letech zažívají prudký rozvoj plynových a obnovitelných zdrojů, které nahrazují zejména staré uhelné elektrárny, jež jsou postupně vyřazovány. Plynové, větrné a solární elektrárny tak v loňském roce opět zajistily takřka veškerý nový výkon v tamních sítích.

Díky prudkému rozvoji těžby ropy a zemního plynu z nekonvenčních břidlicových ložisek získaly Spojené státy v posledních letech přístup k velkému množství zemního plynu, což výrazně stlačilo jeho cenu. Výstavba plynových elektráren tak zažívá zlatou éru, díky čemuž tyto zdroje v USA získaly primární postavení ve výrobě elektřiny.

V loňském roce tak podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v USA zahájily provoz nové plynové elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 8300 MW.

Podobně s ohledem o snahu přesunu k udržitelné výrobě elektřiny dochází k intenzivnímu rozvoji větrných a solárních elektráren, které rovněž vytlačují z trhu uhelné zdroje. V případě větrných elektráren došlo k nárůstu výkonu o 9100 MW, solárních elektráren bylo uvedeno do provozu 5300 MW.

Růst instalovaného výkonu v jednotlivých regionech USA v roce 2019. Zdroj: EIA

Plynové, větrné a solární elektrárny jsou tak až na malé výjimky jedinými novými zdroji, které jsou ve Spojených státech stavěny. Z geografického pohledu jejich rozvoj nicméně neprobíhá rovnoměrně, kdy různé regiony rozvíjí různé typy zdrojů v závislosti na tamních podmínkách.

Jiný kraj, jiný mrav

V případě západní části USA dominují především fotovoltaické elektrárny, jejichž výstavbu táhne zejména slunná jižní Kalifornie. V případě středozápadu dominují díky větrnému počasí a rozlehlým planinám větrné elektrárny. Na severozápadě naopak dochází k výstavbě především plynových elektráren, spolu s menším počtem solárních zdrojů.

Výjimku tvoří jih USA, který nabízí jak vhodné klimatické, tak i geografické podmínky, a zároveň je centrem těžby zemního plynu. Zde tak dochází k relativně rovnoměrné výstavbě všech typů zdrojů.

Uhlí je mrtvé, ať žije plyn!

S proměnou zdrojové základny dochází i ke změnám v elektroenergetickém mixu jednotlivých regionů. Zatímco celková výroba elektřiny se v USA za poslední desetiletí nijak významně nezměnila, její struktura ano.

V roce 2010 bylo hlavním zdrojem elektrické energie v USA i jednotlivých regionech země, s výjimkou severovýchodu, uhlí. V loňském roce uhlí dominovalo už pouze na středozápadu, přičemž ve zbylých regionech bylo vytlačeno především levným plynem.

Vývoj výroby elektrické energie v jednotlivých regionech USA mezi lety 2010 a 2019. Zdroj: EIA

Komentáře

(5)

energetik II

24. duben 2020, 09:36

Ano, USA už přešly z počátečního "uhelného" období do období "plynového " a z něj postupně přejdou do období "OZE".

Jan Veselý

24. duben 2020, 10:04

Ano, v USA už se běžně pro nové VtE a FVE uzavírají PPA na 20+ let za nižší cenu než jsou provozní náklady plynových a uhelných elektráren. Do toho začaly baterie vytlačovat plyn jako špičkový zdroj. To vše za pro-fosilní vlády. Teď mají na stole obrovský balík peněz na stimulaci ekonomiky a OZE a cleantech už teď vědí, že si obrovský balík peněz urvou pro sebe.

energetik

24. duben 2020, 11:20

Tak to Tumpetu moc nepotěší.

Jan Veselý

24. duben 2020, 12:17

Co by, Trump bude, jako vždy, lhát až se budou hory zelenat. Bude říkat cokoliv, co se mu bude zrovna v ten moment hodit.

energetik II

25. duben 2020, 09:53

Ano, Trumpovy báchorky o všem možném jsou už pověstné. Třeba nyní coronavirus. Nejprve tvrdil, že se USA o Velikonocích začnou otevírat , nevyšlo mu to, pak tedy tvrdil , že v USA zdaleka nebude těch odhadovaných 100 000 mrtvých, nyní mají 52 000 a denně jim tam přibývá kolem 2000 dalších, zdá se, že se opět spletl. Včera také tvrdil , že by se všem občanům USA měla napíchat do žil "jakási desinfekce" , která je ochrání proti koronaviru. Ovšem tato "jakási desinfekce" zatím neexistuje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.