V Rotterdamu by mohlo vyrůst největší evropské Power to Gas zařízení s výkonem 250 MW

DomůAkumulace energieV Rotterdamu by mohlo vyrůst největší evropské Power to Gas zařízení s výkonem 250 MW

Společnosti BP a Nouryon plánují v rotterdamském přístavu výstavbu 250MW zařízení na elektrolýzu vody vyrábějící při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů tzv. zelený vodík. Pokud by byl projekt realizován, jednalo by se o největší zařízení svého druhu v Evropě.

S plánem na výstavbu Power to Gas zařízení, jež funguje na principu přeměny elektrické energie na plynná paliva, s výkonem v řádech stovek megawattů přišli nedávno také německý provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel přepravní soustavy Open Grid Europe či další německý provozovatel přenosové soustavy TenneT společně se společností Thyssengas. Obě tato zařízení by měla mít výkon 100 MW a měla by být uvedena do provozu v roce 2023, respektive 2022.

Zařízení v rotterdamském přístavu, které by využívala společnost BP ve své tamní rafinerii, by mělo být výkonově ještě 2,5x větší. Ročně by mělo vyrobit až 45 tis. tun vodíku, který je aktuálně vyráběn ze zemního plynu.

Pokud by k produkci vodíku byla využita elektřina z obnovitelných zdrojů, přinesl by projekt roční úsporu emisí CO2 ve výši 350 tis. tun.

Rafinerie BP v rotterdamském přístavu. Zdroj: Nouryon

„Použití zeleného vodíku vyrobeného z vody za použití obnovitelné energie má potenciál významně snížit emise v Rotterdamu. Spolupráce s Nouryonem a rotterdamským přístavem nám umožní plně pochopit tehcnické, provozní a finanční aspekty této potenciální příležitosti,“ uvedl výkonný ředitel BP Netherlands Ruben Beens.

Dodavatelem technologie by byla společnost Nouryon. Role rotterdamského přístavu v projektu je kromě usnadnění využití a rozvoje potřebné infrastruktury také v oblasti průzkumu možností dalšího využití zeleného vodíku v dané oblasti. Finální investiční rozhodnutí by mělo být učiněno v roce 2022.

Úvodní fotografie: Rafinerie BP v rotterdamském přístavu. Zdroj: Nouryon