Záporných cen na denním trhu přibylo, již nyní jsou častější než loni
V důsledku orkánu Herwart v minulém týdnu dosáhl počet hodin, ve kterých byla v letošním roce cena elektřiny na denním trhu v ČR záporná, 60 hodin. Za celý loňský rok jich přitom bylo pouze 58. Německo mohlo využívat záporné ceny tento rok již ve 103 hodinách.
Negativní ceny se v posledních letech objevují stále častěji s tím, jak v regionu střední Evropy roste výkon větrných elektráren. Stále častěji se tak stává, že se na dennímu trhu platí odběratelům za to, aby elektřinu odebrali.Typickým příkladem byl minulý víkend, kdy se Českou republikou a dalšími evropskými zeměmi prohnal orkán Herwart, v jehož důsledku se na denním trhu v ČR držely ceny elektřiny v negativním pásmu celých 18 hodin v řadě. Nejníže se ceny dostaly k -50 EUR/MWh.
V letošním roce se tak negativní ceny objevily již v 60 hodinách. Již nyní je to tedy více, než v loňském roce. Přitom během dalších dvou měsíců je pravděpodobné, že se záporné ceny ještě mohou objevit. Pro srovnání, za celý loňský rok byla záporná cena zaznamenána v 58 hodinách.
Obdobně je na tom i Německo, kde se po větrném víkendu počet hodin se zápornými cenami v letošním roce přehoupl přes 103. I zde je oproti loňsku vidět nárůst, za celý loňský rok se ceny propadly do záporných hodnot“pouze“ v 97 hodinách.
Extremní ceny se na trhu objevují stále častěji
V letošním roce se navíc objevilo i mnohem více hodin s extrémně vysokými cenami elektrické energie, což způsobil především začátek letošního roku. Leden a únor byl totiž relativně slabý na výrobu větrných elektráren, k tomu se přidala řada odstávek elektráren ve Francii a chladné počasí. Všechny tyto faktory pak způsobily, že ceny elektřiny na denních trzích byly poměrně vysoké.
Ceny na denním trhu nad 100 EUR/MWh byly v letošním roce zaznamenány celkem v 52 hodinách s maximem 141 EUR/MWh. Naproti tomu za celý loňský rok se elektřina přes 100 EUR přehoupla pouze jednou, kdy dosáhla 101,7 EUR/MWh.
Z následujícího grafu, který ukazuje rozdělení cen elektřiny podle četnosti jejich výskytu, je možné vidět, že se ceny na denním trhu oproti loňskému roku posunuly spíš k vyšším hodnotám. Zároveň je také patrné, že se ceny pohybovaly mnohem častěji v extrémních hodnotách, a to jak kladných, tak i záporných.
Mohlo by vás zajímat:
Zmeni vetsi vyskyt cen nad nebo pod 100Eur/MWh pristup k vykupu od malych vyrobcu tak aby se jim vyplatilo investovat do bateriovych ulozist?
Akumulátor energie (ať už chemický, tepelný nebo mechanický) může provozovat každý i nevýrobce, pokud distributor a legislativa a ERÚ v tarifech dovolí, zatím k tomu není potřeba licence. Hodně domů už asi 50let používá jako akumulátor energie například bojler ovládaný přes HDO a dokonce někteří vyvolení mají takový "bojler" za dotace a ještě dostanou zaplaceno za spotřebovanou energii:
oenergetice.cz/elektrina/teplarne-sko-energo-zprovoznili-15mw-elektrokotel-podpurne-sluzby-video/
Takže kdyby měli všichni stejné podmínky jako ŠKO-ENERGO nebo ČEZ v Dlouhých Stráních a ERŮ by byl skutečně nezávislý a nezávisle by regulovat trh, potom by bylo i více akumulace energie. Aktuálně jsou výhodné podmínky pro akumulaci energie jen pro vyvolené.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se