Domů
Emise CO2
Emise v EU klesají, může za to EU ETS?
Poslko emise CO2

Emise v EU klesají, může za to EU ETS?

Evropské emise CO2 ze spalování fosilních paliv dle Eurostatu v roce 2018 klesly o 2,5 % ve srovnání s rokem předchozím. V minulých letech přitom k  poklesu nedocházelo, v roce 2017 dokonce emise stouply. Emise ze spalovacích procesů zodpovídají za 80 % veškerých evropských emisí skleníkových plynů.

Největšího snížení dosáhlo Portugalsko (9% snížení) a Bulharsko (8,1 %). Německo meziročně snížilo své emise ze spalování fosilních paliv o 5,4 %, jde historicky o největší německé snížení, Česko o 0,1 % (nejmenší snížení v Evropě).

Některé státy ovšem naopak své emise zvýšily. Nejvíce Lotyšsko – o 8,5 % a Malta (6,7 %). Jak předběžná zpráva Eurostatu ale upozorňuje, čísla nezohledňují export energie – pokud by byla elektřina například vyrobena v České republice a exportována do Německa, emise se nadále přičítají Česku. Vytvářet tedy pomyslný žebříček „hříšníků“ není příliš vhodné.

Zatímco Evropská unie jmenuje jako hlavní cíl snižování emisí skleníkových plynů z průmyslu a energetiky systém EU ETS, dle zprávy think tanku European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) nazvané 2019 State of the EU ETS Report nebyl v minulosti systém jediným, ačkoli důležitým, hnacím motorem pro snižování emisí.

Reforma EU ETS pomohla k růstu cen emisních povolenek, zvýšené náklady na povolenky ale samy o sobě nebyly dostatečnou motivací pro průmysl k zavedení potřebných opatření. Jako další motivátory jmenuje ERCST především směrnici o energetické účinnosti, nařízení o sdíleném úsilí a směrnici o průmyslových emisích. Růst ceny nebyl tak rapidní, aby sám o sobě snižování emisí průmyslu zapříčinil. Zpráva ovšem podotýká, že jednoznačně určit, které politiky jsou více a které méně motivační, není jednoduchý úkol.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hajek
15. květen 2019, 15:18

Tak v první řadě by bylo vhodné říci, že EU ETS již v EU nepokrývá ani 50 % emisí CO2, zbytek je mimo. Takže je víceméně úplně zbytečné se zabývat odhadem Eurostatu, který zahrnuje všechny emise CO2, když existují konkrétní ověřená data Evropské komise o emisích v rámci EU ETS za loňský rok, navíc loňské emise museli provozovatelé zařízení v EU ETS vypořádat do 30.4. Tato čísla ovšem v článku nejsou. Pak je otázka, které politiky (kromě samotné výše ceny povolenky) emise v EU ETS ovlivnily. Těch je samozřejmě řada je velmi obtížné různé vlivy nějak exaktně odlišit už proto, že často působí synergicky. Vliv mělo určitě také "počasí" ať už v podobě teplot, srážek, slunečných nebo větrných dnů. Tento vliv by bylo potřeba nejprve odfiltrovat. Takže bez opravdu hluboké analýzy nelze říct vlastně vůbec nic, kromě toho, že Eurostat odhaduje, že emise v EU meziročně klesly...

JVr
15. květen 2019, 17:24

A to ještě některé šikovné státy nakupují elektřinu z Maroka, které tak EU snižuje emise a vesele staví další tepelné elektrárny a vypouští CO2 v Africe ;)

A pak tady máme pašáky z EU, kteří se mohou poplácat po zádech, jak to ETS skvěle funguje...

Josef
15. květen 2019, 21:38

Emise CO2 klesají, protože klesá hospodářský růst a dále některé státy omezují uhlí a zavádí plyn. Svojí roli hrají i energetické úspory - účinnější kotle zejména. Časem budou emise CO2 dále klesat jenže pro EU to hospodářsky výhodné nebude, protože nuceně zaváděné OZE jsou ve výsledku velmi drahé i když propagátoři tvrdí opak a druhým podporovaným zdrojem je drahý dovozní plyn vše ostatní je likvidováno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se