Domů
Legislativa EU
Portugalské předsednictví: Evropský klimatický zákon je na dohled
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Portugalské předsednictví: Evropský klimatický zákon je na dohled

Portugalsko zahájilo 1. ledna 2021 své předsednictví v Radě EU. Jako velkou prioritu pak vnímá jednání o Evropském klimatickém zákoně, včetně schválení navrhovaného cíle pro snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, jak v minulém týdnu informoval server Euractiv.

Dohody na konečném znění přímo závazného nařízení o Evropském klimatickém zákoně, který bude implementovat zásady uvedené v Zelené dohodě pro Evropu, chce portugalské předsednictví dokončit do konce června. Zákon bude důležitý pro závazné stanovení klimatických cílů pro roky 2030 a 2050 – tedy dosažení uhlíkové neutrality.

„Jsem si jistý, že během našeho předsednictví bude zákon schválen. Je to naše velká priorita na tento semestr, “ uvedl portugalský ministr životního prostředí a klimatu João Pedro Matos Fernandes, který ve čtvrtek 7. ledna informoval novináře.

Fernandes zároveň uvedl, že si je vědom nejednoduchosti nadcházejících jednání vzhledem k rozdílům mezi zeměmi v oblasti energetického mixu. Dodal také, že nelze očekávat, že všechny země Evropské unie budou do roku 2050 uhlíkově neutrální. Většina států by však měla k uhlíkové neutralitě alespoň směřovat, aby jí dosáhly v roce 2050, případně i dříve. U jednoho či dvou států pak lze očekávat, že neutrality v tomto roce nedosáhnou.

Dle portugalského předsednictví by jednání o konečném znění nařízení neměla být příliš složitá, vzhledem k tomu, že se vedoucí představitelé států v rámci Rady již dohodli na snížení o alespoň 55 % do roku 2030. Předtím než se 55% cíl dostane do znění Klimatického zákona, a stane se tak právně závazným, bude třeba přesvědčit Evropský parlament. Ten přitom už nyní volá po navýšení cíle na 60 %.

Vyjednávání v rámci evropského předsednictví o podobě Klimatického zákona by měla začít již v březnu. Po jeho přijetí započnou práce na novém klimatickém legislativním balíčku. Ten bude obsahovat, mimo jiné, revizi EU ETS či nařízení o sdíleném úsilí. S jasně definovanými a závaznými cíli pro roky 2030 a 2050 by měly být, dle vyjádření Fernandese, revizní procesy jednodušší. První verze nařízení byla Evropskou komisí publikována v březnu minulého roku.

Úvodní obrázek: Álvaro Millán

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
PetrV
12. leden 2021, 21:06

Už žádné zachraňování helmutů se sachrama. A oze nespolehlivé zdroje odpojovat při každém překročení nestability, tj. přepětí, podpětí, účiník.

Na komunisty se musí přísně.

Carlos
12. leden 2021, 21:16

Víte co udělá zatížená síť při podpětí když odpojíte zdroj? Co udělá při podfrekvenci když odpojíte zdroj?

pr
13. leden 2021, 02:07

Nekrmit :-)

PetrV
13. leden 2021, 08:42

Přečtěte si ještě jednou co jste napsal a nedělejte ze sebe blbce.

Omega
13. leden 2021, 10:23

No pokud je podpětí a odpojí se zdroj, tak bych hádal, že se podpětí zhorší, to povede k řetězové reakci kdy se od nestabilní sítě budou odpojovat další zdroje až do rozpadnutí sítě a blackoutu.

Uhodl jsem?

PetrV
13. leden 2021, 17:14

Přesně tak, pindala blaha teď zesinal...

Josef
14. leden 2021, 00:50

Síť funguje tak, že výkonová bilance není dána napětím, ale frekvencí v části sítě můžete mít během provozu podpětí nebo přepětí a to je dáno většinou špatným účiníkem zdroje.

Josef
14. leden 2021, 00:47

napětí ve střídavé sítě je místní veličina není z principu závislá na zatížení ani na odpojování zdrojů Vaše otázka nemá smysl.

energetik
14. leden 2021, 06:28

Napětí ve střídavé sítě je místní veličina která místně docela dost závislá na zatížení i odpojování zdrojů. Míra této závislosti je dána místní impedancí sítě.

A pokud je v místě se zdrojem přepětí/podpětí a tento zdroj pomocí funkce Q(u) stabilizuje napětí v síti (u FVE je to v principu možné i přes noc, ale kdo by to zadarmo dělal když zrovna ani nepotřebuje přenášet činný výkon a u akumulátorů to je možné dělat trvale) tak odpojením takového zdroje problém ještě zvětšíte.

Bizon
14. leden 2021, 19:02

V síti s rovnoměrným rozložením rotujících hmot je napětí hodně nezávislé, čím delší dráty(tj.impedance) a čím méně lokální spinning mass, tím větší lokální výkyvy/závislost na zatížení. I ty třídace s některýma věcma můžou pomoc, to zase jo.

Vinkler
13. leden 2021, 18:45

Ze života. Pokud ještě pamatujete, v Saydě (Krušné hory) vybuchla kompresní stanice.

Podle techniků z ČKD se událo toto:

Vypadla síť = Blackout.

Nenaskočil nouzový zdroj.

Ucpávky na plynovodu a dmychadlech byly zahlcovány olejem, ale ten byl projektován na 10 minut .Pokud nenajede zdroj ví všichni kolem plynovodů, i pastevci v Asii, že je třeba běžet , ručně zavřít přívody a ručně odtlakovat.

Na Saydě podali hlášení do (tehdy Berlína) a čekali na pokyny.

Po cca 2 hodinách fučení někde klaplo stejnosměrné relé na baterce.

Co udělali soudruzi v NDR špatně?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se