Domů
Legislativa EU
Portugalské předsednictví: Evropský klimatický zákon je na dohled
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Portugalské předsednictví: Evropský klimatický zákon je na dohled

Portugalsko zahájilo 1. ledna 2021 své předsednictví v Radě EU. Jako velkou prioritu pak vnímá jednání o Evropském klimatickém zákoně, včetně schválení navrhovaného cíle pro snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, jak v minulém týdnu informoval server Euractiv.

Dohody na konečném znění přímo závazného nařízení o Evropském klimatickém zákoně, který bude implementovat zásady uvedené v Zelené dohodě pro Evropu, chce portugalské předsednictví dokončit do konce června. Zákon bude důležitý pro závazné stanovení klimatických cílů pro roky 2030 a 2050 – tedy dosažení uhlíkové neutrality.

„Jsem si jistý, že během našeho předsednictví bude zákon schválen. Je to naše velká priorita na tento semestr, “ uvedl portugalský ministr životního prostředí a klimatu João Pedro Matos Fernandes, který ve čtvrtek 7. ledna informoval novináře.

Fernandes zároveň uvedl, že si je vědom nejednoduchosti nadcházejících jednání vzhledem k rozdílům mezi zeměmi v oblasti energetického mixu. Dodal také, že nelze očekávat, že všechny země Evropské unie budou do roku 2050 uhlíkově neutrální. Většina států by však měla k uhlíkové neutralitě alespoň směřovat, aby jí dosáhly v roce 2050, případně i dříve. U jednoho či dvou států pak lze očekávat, že neutrality v tomto roce nedosáhnou.

Dle portugalského předsednictví by jednání o konečném znění nařízení neměla být příliš složitá, vzhledem k tomu, že se vedoucí představitelé států v rámci Rady již dohodli na snížení o alespoň 55 % do roku 2030. Předtím než se 55% cíl dostane do znění Klimatického zákona, a stane se tak právně závazným, bude třeba přesvědčit Evropský parlament. Ten přitom už nyní volá po navýšení cíle na 60 %.

Vyjednávání v rámci evropského předsednictví o podobě Klimatického zákona by měla začít již v březnu. Po jeho přijetí započnou práce na novém klimatickém legislativním balíčku. Ten bude obsahovat, mimo jiné, revizi EU ETS či nařízení o sdíleném úsilí. S jasně definovanými a závaznými cíli pro roky 2030 a 2050 by měly být, dle vyjádření Fernandese, revizní procesy jednodušší. První verze nařízení byla Evropskou komisí publikována v březnu minulého roku.

Úvodní obrázek: Álvaro Millán

Komentáře

(11)

PetrV

12. leden 2021, 21:06

Už žádné zachraňování helmutů se sachrama. A oze nespolehlivé zdroje odpojovat při každém překročení nestability, tj. přepětí, podpětí, účiník.

Na komunisty se musí přísně.

Carlos

12. leden 2021, 21:16

Víte co udělá zatížená síť při podpětí když odpojíte zdroj? Co udělá při podfrekvenci když odpojíte zdroj?

pr

13. leden 2021, 02:07

Nekrmit :-)

PetrV

13. leden 2021, 08:42

Přečtěte si ještě jednou co jste napsal a nedělejte ze sebe blbce.

Omega

13. leden 2021, 10:23

No pokud je podpětí a odpojí se zdroj, tak bych hádal, že se podpětí zhorší, to povede k řetězové reakci kdy se od nestabilní sítě budou odpojovat další zdroje až do rozpadnutí sítě a blackoutu.

Uhodl jsem?

PetrV

13. leden 2021, 17:14

Přesně tak, pindala blaha teď zesinal...

Josef

14. leden 2021, 00:50

Síť funguje tak, že výkonová bilance není dána napětím, ale frekvencí v části sítě můžete mít během provozu podpětí nebo přepětí a to je dáno většinou špatným účiníkem zdroje.

Josef

14. leden 2021, 00:47

napětí ve střídavé sítě je místní veličina není z principu závislá na zatížení ani na odpojování zdrojů Vaše otázka nemá smysl.

energetik

14. leden 2021, 06:28

Napětí ve střídavé sítě je místní veličina která místně docela dost závislá na zatížení i odpojování zdrojů. Míra této závislosti je dána místní impedancí sítě.

A pokud je v místě se zdrojem přepětí/podpětí a tento zdroj pomocí funkce Q(u) stabilizuje napětí v síti (u FVE je to v principu možné i přes noc, ale kdo by to zadarmo dělal když zrovna ani nepotřebuje přenášet činný výkon a u akumulátorů to je možné dělat trvale) tak odpojením takového zdroje problém ještě zvětšíte.

Bizon

14. leden 2021, 19:02

V síti s rovnoměrným rozložením rotujících hmot je napětí hodně nezávislé, čím delší dráty(tj.impedance) a čím méně lokální spinning mass, tím větší lokální výkyvy/závislost na zatížení. I ty třídace s některýma věcma můžou pomoc, to zase jo.

Vinkler

13. leden 2021, 18:45

Ze života. Pokud ještě pamatujete, v Saydě (Krušné hory) vybuchla kompresní stanice.

Podle techniků z ČKD se událo toto:

Vypadla síť = Blackout.

Nenaskočil nouzový zdroj.

Ucpávky na plynovodu a dmychadlech byly zahlcovány olejem, ale ten byl projektován na 10 minut .Pokud nenajede zdroj ví všichni kolem plynovodů, i pastevci v Asii, že je třeba běžet , ručně zavřít přívody a ručně odtlakovat.

Na Saydě podali hlášení do (tehdy Berlína) a čekali na pokyny.

Po cca 2 hodinách fučení někde klaplo stejnosměrné relé na baterce.

Co udělali soudruzi v NDR špatně?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.