Globální emise CO2 z fosilních paliv po letech stagnace opět rostou
Dle studie Global Carbon Budget dojde v tomto roce k nárůstu globálních emisí CO2 o 2 %. Vědci varují před nepříjemným rostoucím trendem po tříletém období, kdy se emise CO2 držely na stejných hodnotách a mohlo se tak zdát, že již dosáhly svého vrcholu. Někteří experti ovšem ke studii uvedli, že na fluktuaci emisí CO2 má vliv mnoho faktorů a dokud se tato predikce nepotvrdí, není třeba se zneklidňovat.
Minulý týden byla vydána každoroční zpráva Global Carbon Budget na které se podílí celkem 76 odborníků z 57 světových institucí. Hlavním závěrem je varování vědců před rostoucím trendem emisí CO2, dle výpočtů by totiž měly v letošním roce vzrůst globální emise CO2 přibližně o 2 % (konkrétně v intervalu 0,8 % až 3 %) ve srovnání s rokem minulým. V posledních třech letech přitom emise CO2 stagnovaly.
„Zdá se, že globální emise CO2 po stabilním období opět prudce stoupají, což je velké zklamání. Naléhavost snižování emisí je zásadní a emise by měly klesat již teď,“ uvedla profesorka Corinne Le Quéré, vedoucí výzkumu.
K naplnění Pařížské klimatické dohody je nutné emise CO2 výrazně redukovat a nynější predikce jde přesně opačným směrem. Minulý týden se tímto tématem zabývala klimatická konference v Bonnu, kde Velká Británie iniciovala alianci, která bude mít za cíl odstoupení od využívání energie z uhlí.
„Zpráva, že emise CO2 po třech letech rostou, je pro lidstvo obrovským krokem zpět. Přibližování Země k bodu zlomu je velice znepokojující. Emise musí kulminovat co nejdříve a do roku 2050 dosáhnout nuly.“ Amy Luers ředitelka iniciativy Future Earth.
Ochota Číny snižovat emise CO2 je důležitá
Hlavním důvodem globálního růstu emisí CO2 je Čína, jejíž emise CO2 dle předpokladu meziročně vzrostou o 3,5 %, zejména z důvodu nízkých srážkových úhrnů a tedy nižší výrobě vodních elektráren, dalším faktorem je pak rozvoj průmyslu. Někteří vědci zprávu ovšem nevidí tak pesimisticky především z důvodu, že se jedná stále jen o predikci. Zejména v případě Číny si vykládají rok 2017 jako mimořádně nepříznivý a věří v její strategii zvyšování efektivity fosilních zdrojů a tedy snižování emisí CO2.
„Neznepokojoval bych se. K určitým fluktuacím může docházet, například z důvodů nízkých dešťových srážek. Měli bychom také pamatovat na to, že metody výpočtu emisí CO2 mají své nepřesnosti,“ řekl profesor Nicholas Stern z britské London School of Economics.
Mohlo by vás zajímat:
A co ten stupidní obrázek s kouřícím komínem?? CO2 není vidět.....to co vidíme, je PM a vodní páry!!
Takže nezbývá, než si připomenout starou dobrou trojčlenku. Když Čína s přibližně třetinovým podílem na globálních emisích zvýší emise o 3,5 %, pak globální emise stoupnou o 1 %. Když EU sníží své emise o 10 % při podílu na globálních emisích 10 %, pak globální emise o 1 % klesnou. Jinými slovy Čína při současném tempu za pouhé dva roky v klídku eliminuje snahu EU o snižiování emisí mezi roky 1990 a 2020, která EU stála stovky miliard Euro.
Nezbývá než připomenout, že matematika nekončí trojčlenkou. Je třeba rozlišovat mezi modelem a realitou, je třeba očišťovat data o vliv náhodných faktorů, třeba počasí a je třeba si uvědomit, že jedno pozorování nedělá trend.
A třeba "pákový" efekt činů prťatého Dánska na globální energetiku je značný, globální změnu může nastartovat i malý hráč, velký byznys velkých zemí to pak rozjede ve velkém.
Nezbývá než připomenout, že "pákový efekt prťatého Dánska na globální energetiku" způsobil vítr v kapsách dánských, českých, španělských, bulharských, německých a jiných spotřebitelů elektrické energie a nárůst německých emisí. Čímž ten efekt skončil.
Možná je tu a teraz, tiež vhodné pripomenúť, že emisie CO2 pochádzajú - z tak silno obhajovaných a preferovaných energonosičov - zvlášť niektorými účastníkmi tohto fóra
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se